Uber, Rusya’da Yerel Rakibi Yandex Sayesinde Varlığını Devam Ettirecek 0

San Francisco merkezli şirket ve Yandex NV, Rusya’daki paylaşımlı araç işletmelerini birleştiriyorlar.

Her iki şirketten yapılan açıklamaya göre; Uber, henüz isim verilmemiş bu yeni girişime 225 milyon dolarlık bir yatırım yapacak ve hisselerin %36.6’sına sahip olacak, şirketin değeri ise 3.73 milyar dolar olacak. Bu yeni girişime 100 milyon dolarlık yatırım yapacak olan Yandex ise hisselerin %59.3’lük kısmına sahip olacak.

Bu açıklamadan sonra, Yandex’in hisseleri Moskova’da %15 oranında değer kazanarak şimdiye kadarki en yüksek seviyeyi gördü ve 1.881 rubleye yükseldi.

Uber’in Yandex ile yapmış olduğu bu anlaşma, büyük bir pazardan ikinci kez çekilmesine sebep oluyor. Uber, geçen yıl Çin pazarındaki rekabette 2 milyar dolar kaybettikten sonra, rakibi Didi Chuxing’e %17.5 oranında hisse karşılığında işletmesini devretmişti. Uber, Birleşik Devletler’de ise paylaşımlı araç operatörü olarak hakimiyetini sürdürürken Travis Kalanick’in CEO’luk görevinden alınmasına sebep olan skandallar dolayısıyla savunma pozisyonunu almıştı.

Yandex ile yapılan bu anlaşma, Uber’in gelirlerini arttırma, kayıplarını azaltma ve hukuki problemlerini çözme noktasında yenilenen çabalarının bir parçası.

Uber Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Sorumlusu Pierre-Dimitri Gore-Coty; “Bölgedeki büyümememize vesile olan bu anlaşma, Uber’in sürdürülebilir küresel bir işletme inşaa etmesine de yardımcı oluyor” dedi.

Yandex.Taxi Rusya Yöneticisi Tigran Khudaverdyan bu ortak girişiminin CEO’su olacak. Uber ve Yandex’in birlikte yapmış olduğu açıklamaya göre işletmeler ayda 35 milyon yolculuğa aracılık ediyor, ayrıca yeni işletmenin operasyonlarının Kazakistan, Azerbaycan, Ermenistan, Belarus ve Gürcistan’a da uzanacağı açıklandı. Anlaşmanın 2017 yılının son 3 ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Uber’in Rusya’dan çıkışı diğer büyük, aşırı rekabetçi pazarlarda daha fazla anlaşmanın da habercisi olabilir. Konuya hakim iki kişinin yaptığı açıklamaya göre; yatırımcılar bu ay Uber’in Hindistan ve Güneydoğu Asya’da devam eden kayıpları ile ilgili sorularını gündeme getirdi, özel olarak ise pazar liderleri Ola ve Grap ile anlaşma sağlanmaya çalışmasıyla şirketin daha iyi hizmet verip veremeyeceği soruldu.

Uber’in Faiz, vergiler ve hisse senedine dayalı telafiler öncesi kaybı yılın ilk 3 ayı için 708 milyon dolar oldu. Bu, önceki çeyrekte kaydedilen 991 milyon dolarlık zarara göre bir iyileşmeyi gösteriyor. Uber, yatırımcılara son dönemde kayıpların azaldığını bildirdi. Kendisinin daha muhafazakar muhasebe yöntemine göre ise yılın ilk çeyreğinde net gelir 1.5 milyar dolar oldu.

Yatırımcılar için hazırlanan bir sunuma göre; Rusya’da Yandex.Taxi yıllık bazda 1.01 milyar dolarlık brüt rezervasyon alırken Uber için ise bu miktar 566 milyon dolar.

Her iki şirketin açıklamasına göre; bu yeni isimsiz şirketin “ bölgedeki Yandex.Taxi ve Uber markalarını kullanmaya hakkı olacak.” Sürücü uygulaması tek bir platformda birleştirilirken her iki şirketin araç uygulamaları ise ayrı ayrı kullanılabilecek. Ayrıca UberEATS yemek sipariş hizmetini de yeni şirket çatısı altında verilecek.

Khudaverdyan bir blog gönderisinde; “Yandex’te çalışan çoğumuz, herkesin paylaşımlı araç kullanımına geçtiğini hissedebiliyor; fakat gerçekte kendi yolculuğumuzun henüz başındayız” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe