Havayolu Şirketleri Uçuş Menülerindeki Yiyecek Sayısını Arttırıyor. 0

1912 yılında gerçekleşen Dünyanın ilk uluslararası yolcu uçuşunda Kont Ferdinand Von Zeppelin, misafirlerine; kaplumbağa çorbası, kuzu pirzola ve şampanya ikram ettiğinden beri, uçak kabinlerinde gerçekleştirilen ikram servisleri, yüksek ücretler ödeyen yolcuların kalplerini ve midelerini kazanmanın anahtarı oldu.

Günümüzde her gün yaklaşık olarak 4 milyon öğün yemek tüketiliyor. Yani aslında, Asya ve Ortadoğu’da bulunan ve gıda alanında öncülük eden yüksek performanslı havayolu firmaları arasında seçkin yolcular için yapılan mücadeleyle yükselen rekabet bir sürpriz değil.

Spa ve lüks suitler öneren Emirates ve Etihad gibi havayollarından seçkin müşterileri cezbederek geri alabilmek için, Cathay Pasifik Havayolları ve Singapur Havayolları  yeni yiyecek ve içecek tekliflerinin tanıtımını yaptılar.

Ortadoğulu operatörler ise yolcular için Asya, Avrupa ve Birleşik Devletler ile bağlantı oluşturmak üzere küresel uçuş rotalarının kesişim noktalarında devasa transfer merkezleri inşa ederek coğrafi pozisyonlarını kullanıyorlar.

Şampanyalar patlatıla dursun, modern yol savaşçılarını nasıl cezbettiklerini görmek için, 5 havayolu firmasının mutfağına bir gözattık.

Singapore Airlines

singapore-airlines-logoGeçen yıl Startrax tarafından dünyanın en iyi birinci sınıf hizmetini sunan havayolu firması olarak seçilen Singapur Havayolları , protein ve temel mineral ağırlıklı yeni yemekleriyle birinci sınıf ve ticari sınıfta seyahat eden sağlık bilincine sahip gezginleri hedefliyor. “Lezzetli ve Tamamı Sağlıklı” denilen bu yiyecekler; taze sebzeler, yağsız etler, tohumlar, bitkiler ve baharatlardan oluşuyor, bunun da müşterilerin uzun uçak yolculukları sonrası jet lag etksisinin daha az olmasını ve daha az yorgunluk hissetmelerini sağladığını iddia ediyorlar. Singapur Havayolları ‘ndan online rezervasyon esnasında yemek servisi için uluslararası şefler tablosundan seçtiğiniz bir şefe önceden sipariş verebilirsiniz.

3 Michelin yıldızı sahibi Georges Blanch tarafından hazırlanmış; çalı fasülyesi, enginar, kuşkonmaz, domates, haşlanmış yumurta ve kavrulmuş fıstıktan oluşan bahar salatasını düşünün.; fakat merak etmeyin, eğer jet lag konusunda fazla endişeli değilseniz menüde halen kaz ciğerli Charolais bifteği, beyaz şarap, Perigueux soslu trüf mantarı da bulunuyor.

Cathay Pasifik

Cathay_PacificHong-Kong merkezli Cathay, geçen yıl Mandarin Oriental Otel Grubu ile çalışmaya başladı ve birinci sınıf uçuşlar için birlikte bir menü tasarladılar, ayrıca Çinli yolcuları cezbetmek için Çin mutfağını da menüye eklemekle oldukça meşgullerdi. Örneğin; mevsimsel kış kavunu çorbasını, kil çömlekte pişmiş pilavı, tüylü yengeç yumurtasını deneyebilirsiniz.

14 çeşit noddle çorbası ya da Hong-Kong’un sömürge geçmişine bir yolculuk için çilek reçeli ve çöreklerle tamamlanan kremalı İngiliz çayı birinci sınıf ve ticari sınıfta çok popüler.

Cathay ayrıca, yerin millerce üzerinde güzel gidecek örnek içeceklere yardımcı olması için Asya’daki 5 şarap uzmanından biri olan Debra Meiburg’u işe alarak oyunu daha yüksek bir noktaya ve ayrıca mahzene de taşımış oldu.

Emirates Airline

Emirates-LogoŞaraptan konuşmuşken, bunu farklı bir şekilde yapabilecekken neden yemeği şarapla eşleştiriyorsunuz ki? Emirates, geçen yıl birinci sınıf ve ticari sınıf için Norlendar ekmeğiyle hazırlanan; safranlı,kurutulmuş ördekli, haşlanmış şeftalili ve tütsülenmiş somonlu ve limonlu, kimyonlu, krem peynirden oluşan kanepe menüsü ile birlikte klasikleşmiş Don Perignon şampanyasını tanıttı. Havayolu, ayrıca şarap seçimi için çok iyi bilinen Bordeaux’daki Chateaux şaraplarını da derinlemesine araştırdı. Emirates, yemek menüsüne ayrıca doymuş yağ içermeyen şekersiz, sağlıklı yiyecekler de ilave etti.

Bu yiyecekler varken 40.000 fitte, A380 tipi uçakta seçkin yolcularla sosyalleşmek isteyenler bara gidebilir, kanepeleri tadabilir ve içeceklerini tazelemeleri için kendi barmenleri de olabilir.

Etihad

etihad_logoEthiad süper jumbo uçağında bulunan ve rezidans adı verilen 3 odalı lüks suitinin tanıtımıyla ortalığın karışmasına sebep oldu. Savoy’ da eğitim almış bir uşağı, özel şefi ve oda içi banyosu da olan bu rezidans, Skaytracks’den en iyi birinci sınıf kabin ödülünü kazandı.

Ticari sınıfa dönecek olursak, durum bundan oldukça uzak, yarım düzine seçkin yolcu A380 tipi uçağın üst kısmında bulunan lobide sosyalleşebilir ya da toplantı yapabilir. Ethiad’ın tüm gün için yemek menüsü bulunuyor, ek olarak, a la carte seçeneği de mevcut, oda servisini tercih diyorsanız istediğiniz yerde biftekli sandviç de yiyebiliyorsunuz.

Alternatif olarak havayolu firmasının yiyecek içecek müdürü; kuzu dolması gibi yemekler için size yardımcı olacaktır ve her zaman klasik Arap meze tabağı da bulunuyor. Ethidad, süper elit müşterileri için büyümeye devam ederken, şarap şişelerini küçülterek şarap seçimleri için küçülmeye gitti, büyük üreticiler yerine butik şarap bağlarını tercih etti. Bir bardak Jacquart Mosaique şampanyası için!

Qatar Airlines

qatar-airways-logoTicari sınıf kabini için, Katar Havayolları; kavrulmuş hardal ve dereotlu somonla birlikte dereotlu çam fıstıklı pilavın ve bunun yanı sıra meze seçeneklerinin de olduğu , örnek menüleri ile Michellin yıldızlı ünlü şefler; Nobu Matsuhisa ve Vineet Bhatia ile anlaşma imzaladı.

Havyar ordövrü özellikle favori; fakat Katar’ın gümüş kurşunu; bir yüzyıldan fazladır el yapımı hamur işleri ve makaronlar yapan tarihi Fransız fırını Laduree’dan sunduğu yiyecekler. Çikolatalı turta isteyen kimse var mı?

Emirates gibi Katar’ın da A380 tipi uçağının içerisinde bir kulüp bulunuyor. Burada barmen tarafından eski usullere göre hazırlanmış bir kokteyl içebilirsiniz. Kont von Zeppelin de bunu kesinlikle onaylardı.

Bilgiler havayollarının açıklamalarından ve internet sitelerinde bulunan örnek menülerden elde edilmiştir. Sunulan çeşitler uçak tipine ve rotalara göre değişmektedir.

Kaynak: Skift

Kapak Görseli: CNN Travel

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.