Bahar Birinci, “Dünyanın En Büyük Airbus A380 ve Boeing 777 Filosuna Sahibiz.” 0

Emirates Havayolu, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Bölge Müdürü ve Uzakrota Travel Marketing Summit konuşmacılarından Bahar Birinci ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle hoş geldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz?

Orta ve lise eğitimimi Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde tamamladıktan sonra Oxford Brooks Üniversitesinde İşletme ve Yöneticilik eğitimi aldim.

Çalışma hayatına Volvo Penta firmasında başladım. Daha sonra otomotiv sektörünün lider firmalarından Otomarsan’a geçtim ve burada 11 yıl satış, pazarlama ve ihracat bölümlerinde çeşitli görevlerde bulundum. Daha sonra Koç Grubu’na bağlı Ram Dış Ticaret firmasında Avrupa Bölümü Satış Koordinatörlüğü görevini yürüttüm. Uluslararası Ticaret alanında 14 yıl çalıştıktan sonra havacılık sektörüne ilgi duydum. Havayolu sektöründe İngiltere’nin resmi havayolu kuruluşu olan British Airways’de 5 sene Satış Müdür Yardımcısı görevinde bulundum. 1993 yılında Emirates Havayolu’nda Türkiye Genel Müdürü olarak göreve başladım. Daha sonra Romanya ve Bulgaristan Bölgelerinin Müdürlüklerini sorumluluklarıma ekledim.

23 yıl önce göreve başladığım Emirates Havayolu’nda öncelikli gorevim Türkiye ve Dubai arasındaki ticareti canlandırmak, dış ticaret ile Dubai’nin tanıtımını sağlayarak iş dünyasını Dubai’ye çekmek ve bölgenin turistik yanını ortaya çıkarmak oldu. Ekibimle birlikte çalışmalarımız sonucu ilk sene yolcu sayısını yüzde 400 artırmayı başardık. Türkiye ile Dubai arasındaki hem turistik hem de ticari amaçlı yatırım ve trafiğin artırılması konusundaki çalışmalarımız halen devam ediyor.

Emirates Türkiye, Romanya, Bulgaristan Bölge Müdürü görevimi sürdürmenin yanı sıra bütün ülkelerde IATA havayolu temsilcilerinin üye olduğu BART’ın (Board of Airline Representatives) Türkiye Başkanlığı ve Dünya turizm profesyonellerinin en önemli derneklerinden biri olan SKAL International’ın üye sayısı olarak en büyük kulübü olan İstanbul Kulübü Başkanlığını sürdürüyorum.

Bize biraz Emirates Airline hakkında bilgi verebilir misiniz?

Emirates, 25 Ekim 1985’te, kiraladığı bir Boeing 737 ve bir Airbus 300 B4 ile Dubai’den ilk uçuşlarına başladı. O zaman da şimdiki gibi hedefimiz nicelik değil nitelikti ve ilk olarak küçük adımlarla girdiğimiz bölgesel sahnedeki yıllarımızdan bu yana işimizde her alanda yüksek standart kalitemizle tanındığımız, küresel olarak etkili bir seyahat ve turizm şirketler grubu geliştirdik. Sahibi tümüyle Dubai Hükümeti olsa da, Emirates korumacılıkla değil rekabetle hem nicelik olarak büyümüş hem de itibar kazanmıştır. Dubai’nin açık hava politikasından yararlanan uluslararası taşıyıcı sayısı sürekli artmaktadır. Biz de yalnızca bu politikayı savunmakla kalmıyor, aynı zamanda kendi kimliğimizi ve rekabet yeteneğimizi sürdürebilmek için çok önemli olduğunu kabul ediyoruz.

Dubai Hükümeti ilk başlangıç yatırımını yaptıktan sonra Emirates‘e tümüyle bağımsız bir işletme olarak davranmanın doğru olduğunu gördü ve bugünkü başarımızın temelini attı. Havayolu, işleyişindeki üçüncü yılından itibaren her sene yıllık kâr bildirmeye başladı. Sektördeki en iyi hizmeti sağlamak için sürekli olarak çalışırken bir yandan da yüksek gelişme hızımıza devam etmek Emirates‘in başarısının en önemli sırrıdır.

Dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden biri olan Emirates, bugüne kadar 500’ün üzerinde uluslararası ödül kazandı. Emirates, yolcularını altı kıtada, 81 ülkede 153 destinasyona taşıyor. 250 adet geniş gövdeli Airbus ve Boeing uçakla faaliyet gösteren Emirates’in toplam değeri 122 milyar doların üzerinde 251 uçak siparişi bulunuyor.

Emirates Airline, Türkiye pazarından memnun mu?

Emirates Havayolu olarak Türkiye pazarı bizim için oldukça önemli bir pazar. Türkiye’nin potansiyeline güveniyoruz. Bunun bir göstergesi olarak geçtiğimiz yıl Aralık ayında İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yanı sıra İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı seferlerimize de başladık. Böylece İstanbul’un iki havalimanını da kullanarak daha fazla yolcuya hizmet veriyoruz. İstanbul Sahiba Gökçen Havalimanı’ndan Airbus 330-200’le başlattığımız seferlerimize 27 Mart 2016 tarihinden itibaren Boeing 777-300 uçağı ile devam ediyoruz.  First, Business ve Ekonomi sınıfından oluşan 364 koltuk kapasiteli Boeing 777- 300 ile İstanbul Sahiba Gökçen ucuslarimiz ve haftada 11 sefer olan Boeing 777 ucuslarimiz ile Istanbul-ve Dubai hattındaki karşılıklı haftalık koltuk kapasitemizi yüzde 50 artırdik.  Hem Avrupa , hem de Asya Yakası’ndan yaptığımız haftalık 18 seferle Dubai ve ötesinde Asya, Afrika, Okyanusya, Uzak Dogu ve Ortadoğu hatlarına rahat bağlantı imkânı sunuyoruz. Yeni seferler sayesinde Birleşik Arap Emirlikleri’nden Türkiye’ye gelen turist sayısını artırmayı ve Türk turizmine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Emirates Airline olarak sektördeki hedefiniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Emirates Havayolu olarak iş modelimizin merkezinde gerçek uluslararası rekabet ve sınırsız gökyüzü yatıyor. Açık küresel ekonomi için özgür ve adil ticaret, ekonomik büyüme ve daha fazla istihdam hedeflerimiz arasında yer alıyor.

2020 yılında Dubai’ye 20 milyonu aşkın turist gelmesi bekleniyor ve yıllık turizm geliri olarak 300 milyar AED gelir hedefleniyor. Emirates Havayolu ve küresel bir oyuncu haline gelen hava hizmetleri sağlayıcısı dnata’nın bu hedefin desteklemesinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Emirates Airline’ı rakiplerinden ayıran en büyük özellik nedir?

Emirates Havayolu olarak dünyanın en büyük Airbus A380 ve Boeing 777 filosuna sahip havayoluyuz. Emirates yolcuları, tüm sınıflarda gurme şefler tarafından hazırlanan ödüllü yemeklerin tadını çıkarırken, Emirates’in son teknolojiyle donatılmış modern uçaklarında, 2.500 kanala kadar çıkan ödüllü kabin içi eğlence sistemi “ice” ve 135 ülkeyi aşkın çok uluslu kabin ekibi hizmetinden faydalanabiliyorlar. Her koltuk arkasinda bulunan bu eglence sistemi konusunda Emirates halen hem ilk hem de butun ucaklarinda ve butun hatlarinda bu hizmeti sunan tek havayolu.  Ayrıca yolcular yüksek hızlı Wi-Fi erişimi ve cep telefonu hizmetinden uçuş boyunca yararlanabiliyorlar. Emirates’in A380 uçakları ile First ve Business Class deneyimi, lüksü başka bir seviyede yaşatıyor. First Class yolcuları uçak içi bar ve dinlenme alanında sosyalleşebilirken aynı zamanda uçak içerisinde bulunan duş ve spa’dan da yararlanabiliyorlar.

Uçak içi hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Emirates Havayolu olarak uçak içi hizmetlerimiz ile yolcu deneyimini en üst noktaya taşımayı hedefliyoruz. Ödüllü kabin içi eğlence sistemimiz “ice”, yolculara birden fazla dilde sunulan 2.500 film, TV program kanalı, müzik ve oyun arasından seçim yapma imkânı sunuyor. İşitme ya da görme engelli yolcularımız ise “ice” dijital geniş ekranında, sesli betimlemeli ve alt yazılı filmleri seyretme imkânı buluyor. Ödüllü şeflerimiz orijinal tatları ve temel vitaminleri korumaya odaklanarak sağlıklı yemek seçeneklerini yolcularımıza sunuyor. Aynı zamanda çocuklarla seyahat etmenin ne kadar zorlayıcı olduğunu bildiğimiz için genç yolculara yönelik birçok aktivite ile yolculuğu onlar için en eğlenceli hale getirmeye çalışıyoruz. Minik yolcularımız yolculuk sırasında parlak renkli kulakları kullanabiliyor ve Disney’in 50’yi aşkın beğenilen filmi, en yeni çocuk TV dizileri ve popüler çizgi filmleri seyredebiliyorlar. “Fly With Me Animals” oyuncak seti ve özel tasarlanmış retro tarzda, seyahat temalı çantaların içinde yer alan öğretici kitapların çocuklar tarafından çok beğenildiğini biliyoruz. Bebeği olan yolcularımıza bebek bezi, önlük ve ıslak mendil gibi kullanışlı eşyalarla dolu bir bebek bakım kiti yolculuk sırasında hediye ediliyor. Ayrıca iki ile 12 yaşındaki yolcularımız için hazırlanan özel menülerimiz var.

A380 uçaklarımızda bu deneyimi olabilecek en üst noktaya taşıyoruz. First Class’ta Özel Süitler ve Duş Spalarından, Business Class’ta düz yatak olabilen koltuklara ve Economy Class’ta ekstra alan ve özel aydınlatmaya kadar tüm uçakta bulunan kablosuz internet ile birlikte Emirates A380 kendi özel jetinizde uçmaya yakın bir deneyim sunuyor.

Uçak yolculuğu öncesi ya da sonrasında verdiğiniz bir hizmet bulunuyor mu?

Uçak kalkışından 48 saat öncesinde sunduğumuz online check-in imkanı ile yolcularımızın daha rahat bir uçuş için koltuklarını seçmede esneklik sağlıyoruz. Bu uygulama, yolcularımızın deneyimlerini online olarak geliştirmek üzere gerçekleştirdiğimiz girişimlerden sadece bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Online check-in hizmetlerine ek olarak Dubai merkezinde gün boyu otopark check-in hizmeti de sunuyoruz. Otopark check-in hizmetlerinden yararlanan yolcularımız uçuşlarından 24 ile 6 saat öncesine kadar check-in yaparak bagajlarını bırakabiliyor ve böylece havaalanının en yoğun saatlerinde daha rahat edebiliyor.

Buna alternatif olarak yolcular uçağın kalkış zamanından 6 saat ila 90 dakika öncesine kadar Dubai Uluslararası Havaalanı Economy Class’ta bulunan 46 adet bagaj bırakma kontuarını veya First Class ve Business Class’ın ayrı kontuarlarını kullanabiliyor. Diğer bir taraftan yolcularımıza uygun bir ücret karşılığı rezervasyonlarını tutma fırsatı veren “Bilet Fiyatımı Beklet” opsiyonunun hizmetlerimiz arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Dubai, Abu Dabi ve Al Ain’e veya bu şehirlerden seyahat eden ekonomi sınıfı yolcularına ücretsiz otobüs servis hizmeti de sunuyoruz.

Yakın zamanda gerçekleştirmeyi planladığınız yenilikleriniz olacak mı?

Boeing 777 tipi uçaklarımızda kullanılacak olan yeni Business Class koltuklarımız ITB ve ATM fuarlarında görücüye çıktı.

Önümüzdeki dönemde uçuş noktası olarak hedefiniz nedir? Yeni eklenecek hatlar olacak mı?

3 Ağustos 2016’dan itibaren Dubai’den Myanmar’ın ticaret merkezi Yangon (RGN) ve Vietnam’ın başkenti Hanoi (HAN) günlük uçuşlarına başlayacağız. Bu hatlarda üç sınıflı olarak yapılandırılan Boeing 777-300ER ile hizmet vereceğiz ve bu yeni destinasyonların Emirates‘in Güneydoğu Asya’daki uçuş ağını güçlendireceğini düşünüyoruz.

Myanmar’ın ticari merkezi ve 7,2 milyonluk nüfusuyla en büyük şehri olan Yangon, ülkede turizm sektörünün hareketlenmesiyle özellikle ekolojik turizm ya da sayısız tarihi tapınaklarını ziyaret etmek üzere ülkeye gelen yabancı turist sayısında önemli bir artışa tanık oldu. Dini ve tarihi yerleri, doğal patikaları ve büyüleyici kumsallarıyla Yangon, 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 25’lik bir artışla 1,1 milyon turist ağırladı. Ülkenin ticaret, sanayi, gayrimenkul ve eğlence sektörlerinin kalbi olan Yangon, gayrisafi yurt içi hasılanın beşte birini oluşturuyor.

Vietnam’ın başkenti Hanoi ise ülkenin Kuzey bölgesinde yer alıyor ve 7 milyonluk nüfusuyla en büyük ikinci şehir unvanını taşıyor. 1990’larda yükselişe geçen Hanoi ekonomisi, şehirde yer alan çok sayıda sanayi bölgesinin kurulmasını sağladı. Ayrıca, kültür merkezi olarak bilinen şehir, UNESCO’nun dünya mirası olarak ilan ettiği Ha Long Körfezi gibi çok sayıda tarihi mekâna ev sahipliği yapıyor.

Önümüzdeki 19 Mayıs ve Ramazan bayramı dönemlerinde takipçilerimize önereceğiniz yerler olacak mı?

Henüz havalar Türkiye’de çok fazla ısınmadığı için yaz tatiline erken bir zamanda giriş yapmak isteyenler için 19 Mayıs döneminde Dubai’yi önerebilirim. Seyahat severler dünyanın en yüksek binası olan ve en çok selfie çekilen ilk 3 yerden biri olarak bilinen Burj Khalifa’da muhteşem Dubai manzarasının tadını çıkarıp hemen yanı başında bulunan 1500 mağaza ve 150 restoranla kendi kategorisinin en büyüğü konumunda olan Dubai Mall’da alışveriş yapabilirler. Dubai ayrıca; yakın zamanda gerçekleşecek ve dünyanın pek çok yerinden misafirin ağırlanacağı etkinliklerle de dikkat çekiyor. 20 Mayıs’ta Armin Van Buuren konserine ev sahipliği yapacak olan Dubai, dünyaca ünlü DJ’i sevenleri ile buluşturacak. 18- 21 Mayıs tarihlerinde de sekizincisi gerçekleşecek olan Tango festivali ile şehir, benzersiz dans gösterileri ve şovlara ev sahipliği yapacak.

Ramazan Bayramı’nda hem Temmuz ayına denk gelmesi hem de uzun bir tatil imkânı sunması sebebiyle Hint Okyanusu destinasyonları tercih edilebilir. Hint Okyanusu’nun cennet tatil adaları Maldivler, Seyşeller ve Mauritius yaklaşan yaz günlerini zinde ve sağlıklı bir bedende karşılamak ve kış yorgunluğunu atmak isteyenler sonsuz rahatlık, tazelik, ferahlık ve canlılık fırsatı veriyor. İster balayı ister sadece romantik bir kaçamak için olsun, Hint Okyanusu destinasyonları bu yılın da en popüler rotalarından olmaya devam ediyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.