Uçuş Aramalarının Büyüyen Hacmi ile Nasıl Baş Edilir?

Seyahatinizi planlamadan önce kaç kere uçuşları aratıyorsunuz ? Sadece bir kaç kere bakıp karar veren insanlardan mısınız ? Yoksa 10 kereden fazla mı aratıyorsunuz ? Ya da 1000 kere ?

Tüketicilerin, hava yolları ürünlerini dijital kanallar aracılığı ile taraması ve satın alması, büyük ve büyümeye devam eden bir alış veriş hacmine yol açtı. Hava yolu gürüntüleme-rezervasyon oranı (uçuş rezervasyonundan önce yapılan ortalama arama isteği sayısı) önceden 10:1 gibi düşük bir orana sahipti. Bu oran günümüzde kolayıkla 1000:1 oranına ulaşabiliyor. Buna ek olarak, talebin hiç bir zaman sabit olmaması sebebi ile, hava yolu şirketleri için zorlayıcı bir görev olarak, talep dalgalanmalarını yönetebilmek için potansiyeli öngörüp gerekli kapasite ayarlamalarını yapabilmek gerekiyor.

Giderek artan online alışveriş işlemi baskısıyla baş edebilmek için, cache (önbellek) tabanlı çözümler geliştirildi. Ancak bu sistemin hava yollarının gelişmiş ve karışık gelir yönetimi politikalarını doğru olarak yansıtamaması gibi bazı sınırlamaları var. Buna ek olarak sistem, gerçek zamanlı gelir optimizasyonu ile çakışıyorbu da hava yolunun sunduğu ürünü ve bireyselleştirme kapasitesini engellemekte yani doğru ürünü doğru müşteriye, doğru zamanda doğru fiyatta yapabilmesini zorlaştırıyor.

Amadeus, bu baskıların üstesinden gelebilmek için Google Cloud Platform desteği ile Airline Cloud Availability adını taşıyan, bulut tabanlı benzersiz bir çözüm geliştirdi. Bu dinamik kullanılabilir çözüm, giderek büyüyen arama ve alış veriş hacmini yönetmede havayollarına yardım ederken, dinamik gelir yönetimi stratejileri uyguluyor ve kullanıcı deneyimini iyileştiriyor.

Lufthansa tarafından başarıyla kullanılan Airline Cloud Availability, Google Bulut Platformu’u (Google Cloud Platform) alt yapısını, hava yolu veri ve gelir yönetimi mantığı kopyalarını buluta uzaktan yerleştirme olanağı sağlayan bir servis olarak bütün kıtalarda lok talebe hitab etmek için kullanıyor.

Hava yolu merkezi sistemini ve hava yolunun gerçek zamanlı müsaitlik durumu dağılımını senkronize ederek, müşteriler Lufthansa’nın sunduğu teklifleri daha etkili arayıp, tamamen doğru sonuçlar üzerinden satın alabilecekler. Aynı zamanda, kendi merkezi sistemlerini korurken, büyüyen alış veriş taleplerini cevaplayabilen hava yolları, indirim fırsatlarını da kaçırmayacak. Çözüm, esneklik ve etkinlik sunan hava yolu ve kanal ihtiyacını, talep ile buluşturmaya yükseltilebilir. Otomatikleştirilmiş bulut alt yapısı ile birleştirilerek, tüm arama konuları ile baş edebilir, yani bu, hava yollarının aylar öncesinden potansiyeli öngörmesine gerek kalmamış demek oluyor.

Bütün hava yollarına bu hazır çözümü sunan Amadeus, Altéa PSS müşterilerini de kapsamaktadır. Amadeus Airline Cloud Availability , dijital alışveriş imkanları ile kökten değişen endüstrinin, gelecekteki zorlukların üstesinden gelebilmesi için inşa edilmiştir.

Kaynak: Amadeus

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!