TripAdvisor Instant Booking ve Booking.com İşbirliği 0

Bir süre önce Booking.com ve kardeş kuruluşları (Priceline.com ve Agoda) ile otel rezervasyonu işbirliğini tamamladığını açıklayan TripAdvisor, bu sayede, platform üzerinde önerilen otellerin yarısından çoğu (%56) için, Instant Booking özelliği ile anında rezervasyon imkanı sağlamaya başladı. Aynı zamanda kullanıcılarını, üçüncü parti arama motoru sitelerine zorla yönlendirme durumu da ortadan kalkmış oldu.

Finans firması PiperJaffray, Kasım ayında uygulamaya giren TripAdvisor-Booking.com işbirliği ürünü olan Instant Booking’in gelişimini incelemesi sonucunda, 2015 Eylül ayında %76 olan rezervasyon oranının, Aralık ayında %92’ye yükseldiği görülmüş.

PiperJaffrey, inceleme sonuçlarına TripAdvisor üzerinden 500 oteli, belirtilen dönemler içerisinde analiz ederek ulaşmış. Bu 500 otel, zirvedeki ilk 100 pazarın online rezervasyon yapılabilen ilk beş otelini temsil ediyor.

Aşağıdaki tablo, TripAdvisor ve Booking.com işbirliği ile ortaya koyduğu Instant Booking özelliğinin, bölgesel olarak yükselen tesirini gösteriyor.

Bölge Eylül 2015 Aralık 2015
Asya-Pasifik %78 %90
Avrupa %72 %92
Kuzey Amerika %85 %96
Orta Doğu %74 %86
Latin Amerika/Karayipler %75 %99
Afrika %91 %99

Kaynak: PiperJaffray

Tabloya bakıldığında, 20 puanlık artış ile Avrupa en çok yükselen bölge olarak görülüyor ve bu yükseliş, Booking.com’un bu bölgede güçlü olması ile ilişkilendiriliyor.

Temmuz ayında ivme kazanmaya başlayan (TripAdvisor) Instant Booking özelliği, Aralık ayında pik yapmış olsa da, bu durum yalnızca Priceline Grubu ile yapılan işbirliğinden ibaret değil. TripAdvisor’ın bundan öncesinde de Hilton Worlwide, Inter Continental Hotels Group, Starwood, Accor, Best Western, Wyndham,Choice, Hyatt ve Radisson gibi pek çok büyük oteller zinciri ile anlaşması bulunuyordu.

TripAdvisor sadece bir reklam platformu olmaktan çıkıp, online seyahat acentası olma yolunda ilerlemesi ile ilgili olarak potansiyelini Instant Booking özelliği ile aynı anda çok seçenek sunabilmesi ile göstermiş bulunuyor.

Rezervasyon sitesi olarak başarısını henüz garantilememiş olan TripAdvisor hakkında Kayak genel müdürü Steve Hafner ve Priceline Grubu genel müdürü Darren Husten, Instant Booking özelliğinin TripAdvisor için çok etkili olamayacağını, Kayak’ın bunu yıllar önce denediğini ve vurucu bir etki yaratmadığını dile getirmiş.

Sonuç olarak, TripAdvisor’ın online seyahat acentaları arasında tercih edilen bir pozisyonda olabilmesi hakkında kararı kullanıcılar verecek.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe