“Şimdi Rezervasyon Yap Sonra Öde”  Trendine, Evet

Müşteriler önce rezervasyon yapmak sonra ise ödeme gerçekleştirmek istiyorlar ve bu, şu anda büyüyen bir trend. Birçok farklı sektör için de bu durum geçerli; fakat özellikle seyahat sektörü, müşterilerin bir satın alma işlemi için büyük miktarlarda para ödemesini gerekli kılan bir sektör.

Aslına bakarsanız, sektörde yer alan birçok kişi “şimdi rezervasyon yap sonra öde” finansal seçeneğinin sunulmasının potansiyel müşteriler için teşvik edici olabileceğine inanıyor, bu yönteme direnç gösteren işletmeler açısından bakıldığında ise; belki de peşin elde edilen gelirlerden vazgeçmek istemiyor olabilirler; fakat bu da kendilerini satış dışı bulmalarına neden olabilir.

Gittikçe daha fazla seyahat ve otel markası müşterilerine rezervasyon esnasında değil, vardıkları esnada ödeme yapma seçeneğini sunuyor.

Expedia, şu anda kendi sitesinde bulunan kaç adet otelin bu olumlu karşılanan finansal seçeneği sunduğu ile ilgili olarak net değil; fakat 2012’ye dönecek olursak aşağı yukarı reklam veren yalnızca 3.000 otel, müşterilerine daha sonra ödeme seçeneği sunuyordu.

Bazı seyahat markaları, daha sonra ödeme seçeneğini bir iş haline dahi getirmiş durumda, örneğin; Londra merkezli lodging-world.com; “otel ücretini konakladığınızda ödeyin” sloganını kullanıyor.

Aslında, bu durumun şu anda bir trendden çok bir kurala dönüşmüş olduğu düşünebilir.

Seyahat endüstrisini diğer endüstrilerden ayıran özellik; fiyatlar daha sonra ödeme yapma ayrıcalığı için biraz daha yüksek olsa bile ki bu durum marjinal kabul edilir, diğer sektörlerde olduğu gibi daha sonra öde; fakat daha fazla öde gibi bir durumun olmaması.

Diğer yandan Mail Order (posta havalesi) şirketleri ekstra ücretlerle verilen süre içerisinde bütün ödemeyi gerçekleştirmeyen müşterileri tespit ederek ücreti tahsil ediyorlar. Eğer müşteriler, kalmaya geldikleri zamandan ayrılacakları zamana kadar ödeme yapmamışlarsa ya da belirttikleri süreden erken çıkış yapmışlarsa mail order formlarında belirttikleri kredi kartlarından tahsilat gerçekleştiriliyor.

Elde edilen ile karşılaştırıldığında, eğer amaca ulaştırıyorsa, bir seyahat işletmesinin bu seçeneği sunmaması için çok az sebebi var.

Kaynak Görseli: Digital Trip

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!