Ekvador, Deprem Sonrası Facebook Kampanyası Düzenledi 0

EcuadorNow, (Ekvator Şimdi) turizmi kurtarmak için Nepal’de uygulanan bir programdan modellenmiş kitle kaynaklı yepyeni bir sosyal medya kampanyası ve amaç; arkadaş ve ziyaretçilere Ekvador’un her zaman olduğu gibi iş için müsait olduğunu, insanların eğlenmek istedikleri bölgelerin son depremden sonra fiziksel olarak etkilenmediğini göstermek.

Kampanya; güvenilir, en güncel haberleri, fotoğrafları ve hikayeleri içererek Ekvator’un vitrinini oluşturuyor.

EcuadorNow kampanyası, 2015 bahar depreminden sonra NepalNow kampanyasını da yürüten Nepal takımının da özel desteği ve rehberliği ile birlikte hem ulusal hem de uluslararası turizm uzmanları ile işbirliği yapılarak hazırlandı.

Kampanya, Ekvador’daki turistleri aşağıdakileri yaparak yardım etmeleri için teşvik ediyor;

#I AM IN ECUADOR NOW (şu anda Ekvador’dayım) mesajıyla birlikte selfie paylaşmak,(mesajınızı kendiniz de yazabilirsiniz ya da isterseniz https://www.dropbox.com/s/vmkzgodkfj6zydu/PRINT_OUT.pdf?dl=0 bu linkten hazır mesajları indirerek kullanabilirsiniz.)

#EcuadorNOW veya #StillStrong (Hala Güçlü), hashtaglerini kullanarak Facebook, Twitter ve Instagram sayfalarından paylaşım yapmak, ya da EcuadorNow Facebook sayfasına göndermek. (Oradayken sayfayı beğendiğinizden emin olun.)

Etkiyi maksimize etmek için, nerede olduğunuz, ne yaptığınız, ne yediğiniz, nereye baktığınız ya da neyi keşfettiğinizle ilgili olarak gönderinize kısa bir hikaye de eklemek.

Anahtar bir ekonomik etmen olan turizmin tekrar kendi ayakları üzerinde durabilmesi için, turizmi kurtarma kampanyasının başarıya ulaşması kitle kaynak potansiyeline sahip olan sosyal medyaya ve Ekvador’u ziyaret edenlerin kendi hikayelerini anlatarak; potansiyel gezginlere, arkadaşlarına, tur operatörlerine ve diğerlerine yani turizm sektörü içerisinde çok hızlı bir şekilde etkisi olan oyunculara her şeyin yolunda olduğu mesajını vermelerine ve “lütfen gelin!” demelerine bağlı.

Yakında açılacak olan yeni bir websitesi, #EcuadorNow ve #StillStrong hashtaglerini kullanmaları için halka ilham verirken haberleri ve kampanyayı da güncel tutacak.

“İnsanlar Ekvador’a nasıl yardım edebilirler?” sorusuna kampanya destekçisi ve ödüllü eko turizm şirketi Tropic’in Başkanı Jascivan Carvalho; “sadece bizi ziyaret etmeye devam edin” cevabını verdi ayrıca “turizm iyileşme için güçlü bir araç olabilir ve olmalıdır” dedi.

16 Nisan 2016 tarihinde Ekvador’un Kuzey Pasifik kıyıları 7.8 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı ve deprem 500’den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Birçok bina ve yollar hasar görmüş olmasına rağmen turistlerin favori yerleri bu hasardan etkilenmedi, bu yerler arasında; And dağları, sömürge dönemi merkezleri ve çarşılar gibi bazı kültürel miras alanları, Galapagos adaları, Bulut ormanları ve Amazon yağmur ormanları yer alıyor.

Carvalho; “deprem çok korkunçtu; fakat bizi yok etmeyi başaramadı, böylelikle bizler de sizlere, buraya gelerek ziyarette bulunan, ülkenin ve insanlarının direnişini bizzat gören gezginlerden hikayeler sunuyoruz. Sunmuş olduğumuz somut verilere dayalı bilgiler ne zaman ve nereye yolculuk yapacağınız ile ilgili olarak doğru bir resim ortaya koyacaktır. Sizler için en çok istediğimiz şey ülkemize yaptığınız yolculuğun tadını endişe duymadan, güvenli bir şekilde ve güvenlik içinde çıkarmanız” diyerek ekledi.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.