Neden Seyahat İşletmenizin Geleceğini Düşünmelisiniz? 0

Amadeus tarafından yürütülen bir araştırma, seyahat sektörünün geleceğini potansiyel olarak şekillendirebilecek olası senaryoları öngörmek üzere yola çıktı ve odak grup yöntemiyle bir dizi uzman ve tüketiciden gelen yanıtları bir araya getirdi.

Hali hazırda iş ortamını etkileyen temel etkenleri, potansiyel etkenlerin derecesine ve öngörülebilirlik düzeyine göre bir araya getiren araştırma, mevcut “Çevrimiçi Seyahat Acentaları“nın iş modelleri için olası tehdit ve fırsatları etkili bir şekilde tahmin edebildi.

Listede, bozucu etki ve olasılığa dayalı olarak öne çıkan olası 4 senaryo aşağıdaki gibi:

Mega Çevrimiçi Seyahat Perakendecileri

Bu yeni çevrimiçi seyahat perakendecisi türü, çevrimiçi seyahat acentalarının ve meta arama iş modelinin bütünleşmesiyle birlikte yükselişe geçebilir, buna çevrimiçi reklamcılığın ortaya çıkışı da dahildir. Meta arama ve çevrimiçi seyahat acentaları arasındaki ince çizgi, çevrimiçi tüketicinin genelde kafasını karıştırmıştır; fakat günümüzün sürekli gelişen seyahat sektöründe Çevrimiçi Seyahat Acentaları, yeni ve heyecan verici reklam fırsatlarıyla işlerini genişletmek ve büyütmek için meta arama şirketleriyle birleşiyor. Bu birleşim, çevrimiçi seyahat acentaların daha kesin bilgi üretmesini ve kendi pazarlama kanallarını satın almalarını, bir marka yaratmalarını, rekabette öne çıkmalarını ve müşterilerinden daha fazla kazanç elde etmelerini sağlıyor.

Dijital Tur Operatörleri

Çevrimiçi seyahat pazarı, çok sayıda çevrimiçi kanaldan birçok seyahat teklifine boğulmuş durumda. Bu da tüketicilerin çevrimçi olarak bilgi alma ve arama yapma biçimini değiştirdi, tur operatörleri de bu eğilime yönelik olarak ön plana çıkmak için yeteneklerini ve kaynaklarını kullanarak sürece adapte olmak ve kendilerini geliştirmek zorundalar.

Günümüzün aşırı kalabalık çevrimiçi seyahat pazarında ön planda olmaya devam edebilmek için tur operatörlerinin hem sokakta hem de sosyal medyada görünürlüklerini arttırmalarına, müşterilerine dikkat çeken bir web sitesi ile ilham vermeye, esnek teklifler sunmalarına, reklamlar yoluyla iletişim kurmalarına ve kişiselleştirme yöntemini kullanarak müşterileri ile ilgili olmaya devam etmeye ihtiyaçları var. Ayrıca, her zaman esnek olmaları da gerekiyor. Tüm bunları başarabilmek için de yeni teknolojiler ve çalışma metotları arayışı içerisindeler.

Mobil Seyahat Perakendecileri

Herhangi bir ülkeye gittiğinizde ve etrafınıza baktığınızda cep telefonu kullanmayan birini bulmaya çalışın!
Artık tüketiciler e-postalarını kontrol etmek, mesaj atmak, alışveriş yapmak sohbetlerin bir parçası olmak ve bilgi paylaşmak için mobil cihazlar kullanıyorlar. Araştırmaya göre, maliyetlerin de düşmesi ile birlikte mobil aboneliklerin dünya çapında 2020 yılına kadar 6.1 milyara kadar ulaşması bekleniyor.

Birçok çevrimiçi seyahat acentası ve havayolu firması zaten dağıtımını mobil de dahil olmak üzere birçok kanal üzerinden gerçekleştiriyor. Popüleritesi yükselen platformlar sebebiyle de seyahat sektöründe faaliyet gösteren herkes bu eğilimi taklit edecek.

Seyahat Pazarı

Ve son olarak bir bütün olarak seyahat pazarının evrimi var. Gelecek yıllarda bizleri nelerin etkileyeceğini gösteren birkaç büyük işaret söz konusu, buna esnek ödeme yöntemlerine odaklanmak ve sohbet robotları gibi sanal seyahat asistanları da dahil. Gelecekte daha da ileri gidildiğinde, e-reklam devlerinin ya da diğer teknoloji şirketlerinin geliştirdiği, Çevrimiçi Seyahat Acentaları, havayolu firmaları ve diğer seyahat tedarikçileri için müşterilerin tek bir yerden işlerini halledebilecekleri, en geniş ölçekte ürün ve hizmet sunan, çok amaçlı potansiyel platformlara sahip olabiliriz. Her ne olursa olsun, eğer seyahat acentaları gelecekte başarılı olmak istiyorlarsa, iş modellerini buna göre ayarlamaları gerekecek.

Bunlar Amadeus’un araştırmasına dayalı olarak ortaya çıkan birkaç senaryo ve yakın gelecekte gerçekleşmesi çok olası. Bu nedenle de seyahat acentalarının, eğer çevrimiçi olarak rekabette kalmak istiyorlarsa gerçekleşen değişikliklere yanıt verdiklerinden ve yeni tehditleri öngördüklerinden emin olmaları gerekiyor.

Kapak Görseli: Digital Trip

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe