Tıkla Mesaj Gönder Uygulaması Tatil Sepeti’nin Tıklanma Oranlarını Yüzde 20 Artırdı. 0

Ağırlıklı olarak Türk müşterilere odaklanan Tatil Sepeti, otel, tatil paketi, rehberli tur, tekne turu, uçak bileti ve kiralık araç hizmetleri satan seyahat amaçlı online bir ticaret sitesidir.

Pazarlama ekibi, Tatil Sepeti müşterilerinin çoğunun tatil yeri araştırmalarını online platformda yaptıklarını, ancak rezervasyon için çevrimdışı kanallara yöneldiklerini fark etti. Bu bilgiden yola çıkan şirket, çok kanallı müşteri deneyimini zenginleştirmeye karar verdi. Tatil rezervasyonu çoğu müşteri için birkaç adımdan oluşan bir süreç. Müşteriler cep telefonlarını kullanarak internette birkaç kez araştırma yapabiliyor, sonra buna ara verip boş zaman bulduklarında devam edebiliyorlar.

Think with Google‘da çıkan habere göre; Dijital ajans Clixous ile ortak bir çalışma yapan Tatil Sepeti, müşterilerine bu araştırma aşamasında ulaşabilirse markasının değer oluşturabileceğini düşündü. Tatil Sepeti Dijital Pazarlama Müdürü Canan Kurukaya konuyla ilgili şunları söyledi: “Tatil alışverişi yapan tüketiciler arasında mobile öncelik veren segment giderek büyüyor. Bizim de onların ihtiyaçlarına yanıt vermemiz gerekiyor.”

Kısa mesajın birçok kullanıcı için pratik bir iletişim biçimi olduğu düşüncesinden yola çıkan Tatil Sepeti, hareket halindeki kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla tıkla ve mesaj gönder özelliğine sahip Arama Ağı reklamlarından yararlanmaya karar verdi. Tıkla ve mesaj gönder özelliğine sahip reklamlar, müşterilerin doğrudan Tatil Sepeti‘nin çağrı merkezine ürün ve tekliflerle ilgili daha fazla bilgi almak istediklerini belirten kısa mesajları kolayca göndermesine olanak tanıyor. Tatil Sepeti tıkla ve mesaj gönder kampanyası sayesinde, etkileşim kurmak isteyen değerli potansiyel müşterilerden oluşan bir liste elde etti. Bundan sonra satış ekibinin soruları yanıtlamak ve kişiselleştirilmiş tatil ürünleri sunmak için söz konusu müşterileri araması yeterliydi.

Tıkla ve mesaj gönder reklam uzantıları mobil platformdan çevrimdışı kanallara yönelen müşterilerimiz için harika bir çözüm. Pazarlama stratejimizi uygularken müşteriye özel çözümleri kullandığımız için büyük mutluluk duyuyoruz.

Canan Kurukaya, Dijital Pazarlama Müdürü, Tatil Sepeti

Tatil Sepeti mobil platformdan çağrı merkezine yönelik dönüşümleri izleyebildiği için kampanyayla sağlanan mobil dönüşüm oranlarındaki değişimi doğru şekilde ölçmeyi başardı. Tıkla ve mesaj gönder uzantısına sahip mobil Arama Ağı reklamları sayesinde, tıklama oranlarında %20’nin üzerinde artış görülürken, çağrı merkezi edinilen potansiyel müşterilerde %10 başarı oranına ulaştı. Ayrıca hesabın standart mobil reklamlarına kıyasla dönüşüm oranında %15’in üzerinde artış yaşandı.

Ajans ve müşterisi bu sonuçlardan çok memnun kaldı ve birden çok kanalda elde edilen başarının devamını getirmek için sabırsızlanıyor. Canan Kurukaya sözlerine şöyle devam ediyor: “Tatil Sepeti ve Clixous, cihazlar arası müşteri yolculuklarının farklı türlerini sürekli olarak izleyecek ve her temas noktasında müşterilere etkili bir şekilde ulaşmak için uygun çözümlerden yararlanacak.”

Clixous Performans Pazarlaması Uzmanı Çağdaş Çakır ise şunları söylüyor: “Kolayca uygulanabilen tıkla ve mesaj gönder reklam uzantılarının pozitif sonuçlarını hızla izleyebiliyoruz. Bu reklam uzantısı, online ve çağrı merkezi kanallarımız dahil olmak üzere birden çok kanaldan bizimle etkileşim kuran müşterilerimize yönelik ürünler sunmamızı sağlayan önemli bir araç.”

Kaynak: Think with Google

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe