Mesajlaşma : Turizmde Sosyal Medya

İnsanlar mesajlaşırken daha rahat oluyorlar malumunuz. Özellikle mobil kullanımın arttığı bu günlerde mesajlaşma firmalara sosyal medyaya nazaran müşterileriyle daha sıcakkanlı ve direkt bir iletişim yolu sağlıyor. Peki uzun vadede ne olacak?  Sevgilimizle mesajlaştığımız gibi müşterilerle/markalarla mı mesajlaşacağız?

Mobil kullanımın tüketicinin vaktinin %50’sini aldığı şu zamanlarda yeni sosyal medya mesajlaşmak diyebiliriz. Tabii şu anda seyahat firmaları bunu gözardı etmiş gibi görünüyor.

messaging

Snapchat, WhatsApp, WeChat, Facebook Messenger, Viber ve daha birçok mesajlaşma platformu modern dünyayı şu anda domine eden unsurlar. Seyahat firmaları bu mecraya daha sıçrayamadılar ve şu anda dünya üzerindeki neredeyse bütün insanların çalışma ve tatil dönemlerinde dahi iletişim için öncelikli tercihleri olan bu platformdaki fırsatları kaçırıyorlar.

Mesajlaşma uygulamaları iletişim mecrasıdır.  Ama rezervasyon arama kutucuğu bir iletişim mecrası değildir. Çoklu mesajlaşma uygulaması Slack mesajlaşmanın önemini vurgulayan mecralardan biri.

Yayınlandığı andan beri nomad ve TNdistrict kanallarını barındıran Slack sadece davet bazlı 3000’den fazla (çoğunluğu solo) gezginin “hayat, çalışma ve seyahat hakkında sohbet ettiği” ciddi gruplara evsahipliği yapıyor.

Bu topluluklar bir firmaya twit atmaktan ya da Instagram fotoğraflarına yorum yapmaktan daha içten olsa gerek. Gruplar daha çok konu başlıkları üzerine yoğunlaşmış ve seyahat edenlerin mantıklarını anlamak, tavsiyelerini dinlemek için önem teşkil etmekte.

Havayolu şirketleri ve otellerden bazıları da bu durumun farkına varmış. Mesela Hyatt, Asyalı mesajlaşma uygulaması Wechat ile Çin pazarına yoğunlaşmış durumda ve Shangri-La da içerik pazarlama kampanyaları yürütmekte. Havayolu ayağında ise 28 Star Alliance firması Çin’deki uluslararası seyahat eden kişilere ulaşmak için WeChat’ı aktif olarak kullanıyor. Ayrıca KLM’de WhatsApp’ı Hollanda’da güçlü sonuçlar elde ederek kullanıyor ve bu pazarı genişletme hedefinde.

Sektör artık mesajlaşmanın en hızlı büyüyen online davranış olduğunu gördü. WhatsApp,WeChat ve Facebook Messenger bireysel olarak Instagram, Snapchat ve Pinterest’in tamamından daha fazla aktif kullanıcıya sahip. Mesahlaşma 2.5 milyar aktif kullanıcıyla birlikte 2018’de genel sosyal medyayı 2’ye katlayabilir.

Çok net olan bir şey varsa o da mesajlaşma uygulamalarının müşteri hizmetleri için her sektöre özellikle de seyahat firmalarına  müşterileriyle iletişim kurmak için büyük bir fırsat sunuyor.

Seyahat eden kişilerin mesajlaşmaya daha çok önem vermeleri kişilerin herşeyi rezerve edebileceği , iletişim kuracağı ve mobil applikasyonlarından ayrı kalmayacakları bir platform olarak önem kazanacak gibi duruyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!