2016 Yılında Asyalı Turistleri Çekmenin Yolları 0

Rusya krizi, Ankara ve İstanbul’daki patlamalar sonucunda malesef bu yıl geçtiğimiz yıllardaki turist sayılarına ulaşamayacağımız açıkça görülmekte. Peki operatörlerin yeni pazarlara açılarak tanıtım faaliyetlerine başlamaları turizmi yeniden canlandırabilir mi?

Asyalı turistler, uzun süredir seyahat sektöründe önemli bir yer kaplıyor. Ancak kıtanın potansiyeli şu anki rakamların çok üzerinde. Başta Çin ve Hindistan olmak üzere her geçen gün büyüyen bu pazardan faydalanmak için neler yapılabilir?

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden TripAdvisor’ın araştırma bölümü TripBarometer, 5 binin üzerinde gezgin ve Asyalı otelci arasında yaptığı araştırma ile bu sorunun yanıtına ışık tutuyor.

İşte tatilci ve otelcilerin 2016 planlarından öne çıkan eğilimler:

SEYAHAT HARCAMALARI

*Asyalı gezginlerin yüzde 33’ü 2016 yılında seyahatlerinde bir önceki yıla göre daha fazla harcama yapacak. Gezginlerin yüzde 52’si, daha fazla harcama yapmasına gerekçe olarak ‘kendisinin ve ailesinin bunu hak etmesi’ni gösteriyor.

*Asya kıtası gezginleri arasında en fazla seyahat harcamasını yıllık ortalama 5 bin 600 dolarlık seyahat bütçesi ile Japonlar yapacak. Japon turistleri 3 bin 600 dolar ile Çinli, 3 bin 100 dolar ile Hint turistler izleyecek.

DESTİNASYON TERCİHLERİ

*Asyalı gezginlerin yüzde 42’si, gidecekleri destinasyonu kültürüne ve halkına göre seçiyor.

*Gezginlerin yüzde 25’i, tatil destinasyonunu ucuz uçuşlara göre belirliyor.

*Gezginlerin yüzde 27’si, arkadaş ya da aile tavsiyesi sebebiyle bir destinasyonu tercih ettiğini belirtiyor.

*Gezginlerin yüzde 25’i televizyonda gördükleri bir destinasyonu ziyaret ettiklerini belirtirken, yüzde 15’i de izledikleri bir filmin destinasyon seçiminde etkili olduğunu söylüyor.

AKTİVİTELER

*Asyalı gezginlerin yüzde 76’sı 2016 yılı seyahatlerinde yeni şeyler deneyecek. Bu oran dünyada yüzde 69.

*Gezginler arasında popüler olan yeni aktiviteler yüzde 25 ile tek başına seyahat etmek, yüzde 21 ile kruvaziyer turuna çıkmak ve yüzde 20 ile macera seyahatine çıkmak.

GEZGİNLERİN ‘OLMAZSA OLMAZ’LARI

*Gezginlerin yüzde 67’si için klima kalacak yer seçerken en önemli etkenlerden biri

*Wifi’ın önemi ülkeler arasında değişiklik gösteriyor: Örneğin Çinli turistlerin yüzde 60’ı odada wifi olmayan bir oteli asla tercih etmeyeceklerini söylüyor. Çinli turistlerin yüzde 39’u ise süper hızlı internet olmayan bir oteli tercih etmeyeceklerini belirtiyor.

*Asyalı gezginlerin yüzde 36’sı, fiyata dahil kahvaltı hizmeti sunmayan ya da odada kettle bulunmayan bir oteli tercih etmeyeceğini dile getiriyor

BONUS: 2016 YILINDA ASYA OTELCİLİK SEKTÖRÜNE KISA BİR BAKIŞ

*Asyalı otelcilerin yüzde 39’u, oda fiyatlarını artırmayı planlıyor. Bu oran dünyada yüzde 47.

*Otelcilerin yüzde 64’ü, 2016 yılını kar ederek bitirmeyi hedefliyor.

*Otelcilerin yüzde 94’ü online yorumların işletmelerinin geleceği için en önemli şey olduğuna inanıyor.

*Otelcilerin yüzde 61’i 2016 yılında çalışanlarının eğitimine yatırım yapacaklarını belirtiyor. Bu oran Amerika kıtasında yüzde 55, Avrupa kıtasında ise yüzde 38.

TRIPBAROMETER HAKKINDA

TripAdvisor tarafından bağımsız küresel araştırma şirketi Ipsos aracılığıyla gerçekleştirilen TripBarometer, 15-29 Ekim tarihlerinde online olarak gerçekleştirildi. Araştırma çerçevesinde, 7 bölgede, 32 pazarda 44 bin 782 röportaj gerçekleştirildi. Araştırma, bu kapsamıyla dünyanın en geniş seyahat ve konaklama araştırması olma özelliğini taşıyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe