Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

British Airways’in sahibi olduğu International Airlines Group Anonim Şirketi’ne katılan EasyJet Limited Şirketi, İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkmak için yapmış olduğu oylama sonucunda Sterlin’de yaşanan düşüşle birlikte, seyahat taleplerinde de düşüş yaşanacağını, bu durumun da yazın geri kalanı için kazançlarda zarara yol açacağı uyarısında bulundu.

Luton, İngiltere merkezli EasyJet’in, hisse fiyatlarında %19 oranında bir gerileme yaşandı, sabah 10.41 civarında ise %18 oranında bir düşüş daha yaşanarak 1.071 Peny’e kadar bir gerileme görüldü. Avrupa’nın en büyük ikinci indirimli taşıma şirketi olan şirket, daha önce %24 oranında azalan değerini referandum sonrası ise Cuma günü %14 ile kapattı.

EasyJet Pazartesi yapmış olduğu açıklamada; AB’den ayrılmak anlamına gelen bu tarihi kararın “ekonomik belirsizliğe ve tüketici kararsızlığına” yol açabileceğini ve bunun sonucu olarak ikinci yarının bitişi olan 30 Eylül’de koltuk başına gelirin yılın başından bu yana “yüzde olarak ortalama en az tek haneli rakamlara gerileyeceğini” dile getirdi.

International Airlines Group’un Durumu

EasyJet yorumlarından sonra Cuma günü açıklamada bulunan IAG ise; 2015’te ilan edilen işletme karıyla karşılaştırıldığında tüm yıl için işletme karında kısa vadede %70 oranında bir dalgalanma yaşanacağını, Brexit’in talepte düşüşe yol açtığını bunun da aslında anket çalışmalarıyla birlikte başladığını; yine de halen kazancın artmasının önem taşıması gerektiğini söyledi.

IAG hisselerinin değeri Cuma günkü %23 oranındaki çöküş ardından bugün %11 oranında düştü bu da borsadaki kısa vadeli alım satım işlemleri öncesi %9.2 oranında daha düşük bir seviyeye tekabül ediyor. Grubun British Airways birimi AB çıkışı sonrası bir iş merkezi olan Londra’nın ayakta kalma sürecinde herhangi bir etkiye en çok maruz kalan birim.

Birleşik Krallık bölgesel ulaşım grubu Flybe Group ve Dublin merkezli olmasına rağmen Ryanair Holding için ise İngiliz pazarı en büyük pazar ve her iki şirket için de sırasıyla %13 ve %9.7’lik bir düşüş söz konusu oldu.

Kıta taşıyıcıları arasında yer alan AirFrance-KLM Group, yolcu trafiği açısından en büyük hava yolu şirketi olan Alman Lufthansa için de %6 kadar bir düşüş söz konusu.

EasyJet; “Fransa’da Perşembe günü son bulan hava trafik kontrolünde yaşanan grevler ve tartışmalı hava üçüncü çeyrekte satışları etkiledi, yalnızca haziran ayında 700 uçak için iptal gerçekleşmişti. Son dakika rezervasyonları için de o dönemde kazanç mümkün olmamıştı” dedi.

Ayrıca EasyJet; vergi öncesi karda bu çeyrek için 28 milyon poundluk bir düşüş olacağını, koltuk başına gelirin %8.6 oranına gerileyeceğini, belirtti.

Bu karşılaştırmalar taşıma firması için yarıyıl sonuçlarında %7’lik bir gerilemeyi ortaya koyuyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz