Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hindistanlı “Online Seyahat Acentası” MakeMyTrip, Hindistan otel pazarı mobile açılırken indirim yaparak büyümek yerine marka oluşturma yöntemiyle pazar payını büyütmeye kararlı görünüyor.

Şirketin mali yıl sonu olan 16 Mart’ta bazı etkileyici büyüme istatistikleri paylaşıldı, özellikle platformundaki bağımsız yerli otel rezervasyonları açısından bir önceki yılın aynı dönemine göre %295’lik bir büyüme söz konusu.

Mobil otel rezervasyonları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %695 oranına yükseldi, hatta Ocak ayından Mart ayına kadar olan süreç, geçen yılın ilk çeyreği ile karşılaştırıldığında bağımsız Hindistan otellerine yapılan mobil rezervasyonlarda %1022 ile dört basamaklı bir artış söz konusu.

Grup CEO’su Deep Karla bu durumu “ olağanüstü” olarak nitelendiriyor.

Hacme göre bir yılda 2.4 milyon otel işlemi gerçekleşiyor ve bunlardan 1.5 milyonu mobil cihazlardan yapılıyor.

Telekonferans aracılığıyla açıklamalarda bulunan patronlar; MakeMyTrip’in büyümesini sağlamak amacıyla pazar payını arttırmak için yatırımlar yapılacağına dikkat çekerken; aynı zamanda Çinli Ctrip ile olan ilişkileri hakkında da açıklamalarda bulundular; buna göre Ctrip, MakeMyTrip’e bu yılın başında 180 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

Karla; bu yatırımın Hindistan’da kendilerine stratejik rekabet avantajı sağladığını söylerken, Hindistan CEO’su Rajesh Magow; Ctrip’in MakeMyTrip’i; markaya yapılan, teknoloji, müşteri hizmetleri, tedarik yatırımları ile alakalı olarak etkilediğini, hatta bu etki dolayısıyla rakiplerinin de indirime gittiğini söyledi ve geçen yılın dördüncü çeyreğinde 440 farklı şehirde otel satışları yapılırken bu yılın aynı döneminde bu sayının 677’ye çıktığının altını çizdi.

Magow, pazar paylarının büyümeye devam etmesi ve yeni pazar payları da kapmak için yaklaşımlarıyla ilgili 2 kampanyadan da bahsetti, ayrıca uygulama kampanyalarından da bahseden Magow; uygulama kullanıcıları için yapılan promosyonların yoğun dönemlerinde bu promosyonların, MakeMyTrip’in mevcut envaterindense partner havayolu şirketlerinin ve otellerin doğrudan uygulama kullanıcılarına iletileceğini söyledi.

Ayrıca kendisi; ilk kullanıcıların çevrimdışı kullanımdan çevrimiçi kullanıma geçmesini engelleyen bazı tahrip edici engelleri ortadan kaldırmayı amaçlayan TV kampanyasından da bahsetti. Bu engeller ise iptaller ile ilgili endişelerin de dahil olduğu; örneğin eğer vardığınızda resepsiyon deskinde pazarlık ederseniz daha iyi fiyat alısınız gibi ya da taksi şoförleri kalınacak en iyi yerleri bilirler gibi şeylerden oluşuyor.

Magow; bu kampanyayı bazı mitleri çürütmek ve iyi bir yankı uyandırmak için kullanıyoruz” dedi.

Ayrıca, “her şeyin ötesinde sadakat için pazarlamayı yeni müşteriler çekme etrafında şekillendirmek bu yeni müşterilerin “müşteri yaşam boyu değeri” içerisinde görülüyor. Bizler piyasanın kritik bir aşamasında uzun vadeli yatırımlar yapıyoruz” dedi.

MakeMytrip’in sonuçlara ulaşılabilecek olan yatırımcı sayfasına ulaşmak için linke tıklayın.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz