Çin Merkezli Ctrip’in Kar Oranı Arttı.

Ctrip.com Uluslararası Limited Şirketi, Çin merkezli rezervasyon sağlayıcılarıyla yapmış olduğu ittifak ve izlediği indirim politikaları sayesinde daha fazla müşteri çekerek gelirlerini arttırdı ve geçen yıl kar oranı neredeyse 10 katına yükseltti.

Şangay merkezli şirketin Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamaya göre; bir önceki yıl hissedarlara ait net gelir 243 milyon Yuan olurken 2015 yılında ise hissedarlara ait olan net gelir 2.5 Milyar Yuan (387 Milyon Dolar) oldu, satışlar %48 oranında artarak 10.9 milyar Yuan’a ulaştı.

Ctrip artan rekabet ortamında rakipleriyle ittifak kuruyor ve indirim teklifleri sunuyor. Şirket Baidu şirketi ve rakibi olan Qunar Cayman Adaları Limited Şirketi ile bir hisse takası anlaşması yaparak iki şirkete Çinli otel ve uçak bileti piyasasının %80’ini verdi, şirket ayrıca online tatil rezervasyon hizmeti sağlayan Elong şirketinin çoğunluk hisselerini de satın aldı.

Shenzen merkezli Morningstar Yatırım Hizmetleri’nde analist olan Marie Sun telefonda yapmış olduğu değerlendirmede; ”Qunar ile bütünleşmeden sonra online seyahat pazarındaki rekabet çok daha makul bir hale geldi, Çin online seyahat pazarı halen çok hızlı bir şekilde büyüyor” dedi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre; bu yıl ilk çeyrekte bütünleşme sağlanan Qunar’ın finansal sonuçlarının da yansımasıyla birlikte net gelir artışı %75-% 80 arasında gerçekleşecek.

Şirketin CEO’su James Liang; “Ctrip’in geçen yıl endüstrinin diğer oyuncularına yapmış olduğu yatırımlar hizmetlerin ve ürünlerin daha iyi bir şekilde gelişmesine ve de Çinli gezginlere hizmet edecek” dedi.

Ctrip’in yapmış olduğu açıklamaya göre; bir yıl önceki net kayıp olan 224 milyon Yuan ile karşılaştırıldığında dördüncü çeyrekte elde edilen net gelir 76 Milyon Yuan oldu.

Bir önceki yıl %63 oranında olan net kar marjı bu yıl ile karşılaştırıldığında ise bu yılki net kar marjı % 73.

Şirket bu yılın dördüncü çeyreğinde satış ve pazarlama giderlerinin %20 oranında arttığını, 2015’te aynı dönemde %39 oranında olan kazanç ile kıyaslandığında ise daha yavaş bir ilerleme söz konusu olduğunu söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!