Airasia.com’dan Uçuş Satın Almak – Kabak ve Patates de Almayı Unutmayın!

Bir sonraki tatiliniz için AirAsia.com’dan uçak bileti satın alırken, yiyecek ve hediye alışverişi yapabilirsiniz!

COVID 19 tüm sınırların kapanmasına neden olduğunda, AirAsia.com’un 75 milyondan fazla çevrimiçi müşterisine diğer ürün ve hizmetleri de sunarak sadece uçuş ve otel satmaktan uzaklaşması bariz bir hareketti.

AirAsia.com’un CEO’su Karen Chan, son sanal Skift Asia Forum’da; “Süper bir uygulama olma konusunda kendimize güvenmemizin pek çok nedeni var. Aslında bunu son 19 yıldır yapıyoruz – çevrimiçi uçuş satmaya başlayan ilk taşıyıcılardan biriydik, teknoloji açısından da durum hemen hemen böyleydi.

“COVID’nin bir sonucu olarak, birden fazla platformun tek bir platformda birleştirilmesini hızlandırıyoruz, şu anda AirAsia.com’da sadece uçuşları satmakla kalmıyor, aynı zamanda hala daha hızlı bir şekilde oteller ve aktiviteler de satabiliyoruz. Seyahat sektörü içindeyiz; ama aynı zamanda şimdi e-ticaret sektörü ve finansal hizmetlere doğru ilerliyoruz ”dedi.

AirAsia.com, seyahat etmeyen müşteriler için bile eve gümrüksüz ürün teslimatı sunmaktadır. Chan, gümrüksüz ürünlerinde birinci gün % 90 oranında satışla beş dakika içinde raflarını boşalttığını söyledi.

Chan, AirAsia.com’un kârlılığa giden yolunun mevcut birkaç koşul nedeniyle biraz daha hızlı olduğunu söyledi. Birincisi, Airasia.com’un çok büyük bir müşteri tabanı vardı, bu yüzden işi tüketicileri kazanmak değil, onları dönüştürmek oldu. Ayrıca, kullanıcı başına ortalama gelirlerin de yüksek olmasına da yardımcı oldu – müşteriler zaten uçak bileti için 300 ila 600 Malezya Ringgiti ödemeye alışmışlardı, bu nedenle sepetinize 10 ila 15 ringgit eklemek zor değildi.

Chan, “Giriş engelleri, bir araç çağırma uygulamasının uçak bileti satmasından çok daha düşük” dedi.

Chan aynı zamanda ilk başarılarının doğru değer önermeleri yoluyla tüketici davranışını şekillendirebilmesine bağladı. Chan, “metali (uçağı) olan tek Çevrimiçi Seyahat Acentesi” olmasının, fiyat kolunu kontrol edebileceği anlamına geldiğini ve otel odası satışında diğer daha büyük Çevrimiçi Seyahat Acenteleri ile bu şekilde rekabet ettiğini söyledi.

365 gün uçuşlarında getiri eğrisini bilmenin, uçuşlarında sıkıntılı stokları en düşük fiyatlarla satmalarını sağladığını açıkladı. Şimdi bunu bir otelle bir araya getirebilmek, müşterilere başka hiçbir Çevrimiçi Seyahat Acentesinin yapamayacağı en iyi fiyat garantisiyle paketlenmiş bir değer teklifi sunmalarına izin verdi. Chan, “Biz tam olarak bunu yaptık ve başarıyı gördük,” dedi.

Bu formülü kullanarak, Malezya ikinci bir tecrit uygulamadan önce Langkawi otelleri için hızlı bir satış gerçekleştirdi ve dört saat içinde yaklaşık 2.000 geceleme satmayı başardı. Chan, “Otel doluluk oranlarında patlama yaşandı, çünkü hiç bu tür bir trafik ve bu tür bir hacim ve dönüşüm görmemişlerdi” dedi.

Chan’ın işaret ettiği bir başka başarı faktörü de bugünün müşterisi için doğru kanalı kullanmak. Chan, canlı yayın yapmanın “en büyük satış teklifi” haline geldiğini söyledi.

Chan, “Temelde TV alışverişinin yeniden doğuşu – “Şimdi alsanız iyi olur çünkü bu özel üründen sadece beş tane daha var” gibi dedi

Airasia.com, kısa süre önce tüm farklı ürünlerinde gümrüksüz bir canlı yayın gösterisi düzenledi – gelirinin % 40’ı canlı yayında 10 dakika içinde elde edildi.

Chan, “Fiyat doğru olduğunda, tüketicilerin şu anda nasıl alışveriş yaptıklarını eşleştirdiğinizde ve gerçekte fırsat aradıkları yerde eşleştiğinde, ürün ararken işe yarıyor,” dedi.

Chan ayrıca bunun rekabet değil işbirliği sezonu olduğundan bahsetti.

Chan; “Pek çok yönden çılgın olmanız gerekir. Ctrip ile stratejik bir ortaklığı duyurduk ve Agoda ile stratejik bir ortaklık da duyurduk. Oteller için envanteri nasıl elde edeceğimiz konusunda bir halter stratejisine ihtiyacımız var… ASEAN genelinde ölçeklenebilirlik için envanter paylaşmaya yürekten inanıyorum. Buradaki her bir otele gidip konuşmamızın bir yolu yok” dedi.

Chan, Airasia’nın önümüzdeki 12 ila 24 aydaki havayolu işinin çoğunlukla maliyet kısma ve rasyonalizasyonla ilgili olacağını, ancak şirketin yine de büyümeye odaklanmak istediğini söyledi. AirAsia.com’un “tamamen büyümeyle ilgili” olduğunu ve muhtemelen havayolu işinde uğradığı kayıpların bir kısmını sübvanse edeceğini söyledi.

Chan; “Tekrar belirtmeme izin verin: yeni müşteriler edinmek için 500 milyon ABD doları harcamıyoruz; tüm grupta tabanımızda 75 milyon müşterimiz var. Şimdi, odaklandığımız şey, platformumuza yüksek frekansla geri dönmelerini sağlamak. Sepet boyutu uçak bileti satın alırken olduğundan biraz daha küçük olsa bile, geri gelmelerini sağlamak ve sunacak çok şeyimiz olduğunu anlamak için baskınlığı korumak istiyoruz” dedi.

Peki, bir kriz sırasında liderlik etmekten ne öğrendi:

“Öncelikle günde dört saat uykuyla hayatta kalmalısın. İkincisi, çok şeffaf olmanız ve savunmasız olmanın sorun olmamasıdır. Bu, cesaretle liderlik etme zamanıdır. Birçok kuruluş hızlı öğrenmekten ve hızlı başarısız olmaktan bahseder; ancak başarısız olduğunuzda dışarı çıkarsınız. Tony hakkında hayranlık duyduğum bir şey, onunla birlikte başarısız olduğunuzda, “Sen aptal mısın – git kendini toparla ve bir daha aynı hatayı yapma” diyecek olmasıdır.

“Eksene dönmeye başladığınızda, liderlik ekibinin ve yönetim kurulunun bunu onaylaması ve bunun tüm örgüt kültüründe kademeli olarak uygulanması gerçekten önemli” diye ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!