Yabancı Dil Konuşamıyor Musunuz? Problem Değil 0

Çoğumuz seyahat etmeyi çok seviyoruz; ama birçoğumuzun da dilini bilmediği bir ülkeye gitmeden önce o çok bilindik cümlelerden fazlasını öğrenmeye vakti yok.

Fakat bazen “merhaba” ya da “hoşçakal” demekten fazlasını ifade etmeye ihtiyaç duyuyorsunuz, o halde IconSpeak’e giriş yapın, iletişimde temel engellerin üstesinden gelmeye yardımcı olmak için müthiş derecede basit bir tasarım. Yapmanız gereken tek şey; üzerinde trenden telefona, kilitten saate ve elbette banyoya kadar her şeyi şık bir şekilde gösteren resim grafiklerin olduğu bir IconSpeak tişörtü satın almak. Tek yapmanız gereken ise bu resim grafiklerden birini işaret etmek, biraz da şans yardımıyla insanlar tişörtünüzün kalitesini göstermediğinizi, onun yerine soru sorduğunuzu fark edecek.

Fikir George Horn’un aklına 2013’te arkadaşı Florian Nast ile ucuz bir motosikletle Asya’da seyahat ederken geldi. Horn’un today.com’a e-posta aracılığıyla yapmış olduğu açıklamaya göre; uzun bir günün ardından hiçbir turizm faaliyetinin ve alt yapının olmadığı ve sadece yerel halktan birkaç kişinin bulunduğu bir kasabada arkadaşıyla birlikte ne istediklerini el kol hareketleriyle anlatmaya çalışırken bu fikir aklına geldi. Horn ve Nast, Stefan Streit ile ortak oldular ve 2015 yılının sonunda tişörtleri online olarak satmaya başladılar.

Iconspeak-travel-t-shirt

Tişörtlere ek olarak ( uzun, kısa ve kolsuz) çantalar ve şapkalar da ( daha az simge özellikleri olsa da) mevcut. Hepsinin satışı websitesinde yapılıyor. Bugüne kadar İsveç, Yeni Gine ve Birleşik Devletler gibi çok çeşitli ülkelere bu tişörtleri sattılar.

Horn, e-postasında; “bir tişörtü Norveç’te kullandım, gayet güzel bir şekilde işe yaradı, soru sorduğunuz insanlar şaşırtıcı olarak hızlı bir şekilde ne istediğinizi anlıyorlar; bunun anlamı; onlar zaten aynı şekilde düşünüyorlar. ( kim olduklarına ve nerede olduklarına göre değişiklik gösterebilir.) Eğer bir otobüs durağında tişörtün üzerindeki otobüs ve saati gösterirseniz, herhangi biri sizin bir sonraki otobüsün kaçta geleceğini sorduğunuzu anlayacaktır” diye yazmış.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.