TAV Havalimanları, 2017 Yılında 115 Milyon Yolcuya Hizmet Verdi 1

TAV Havalimanları’nın 2017’de hizmet verdiği yolcu sayısı, önceki yıla göre yüzde 10 artarak 115 milyona ulaştı

Türkiye’nin havalimanı operasyonlarında küresel markası olan TAV Havalimanları Holding, hizmet verdiği yolcu sayısını bir önceki yıla göre %10 attırarak 115 milyona ulaştı. TAV havalimanları, gelirini ise % 3 artıracak 1,143 milyon avroya ulaştı. TAV ayrıca, işletme coğrafyasında ekonomik büyümeyi teşvik etmek için sosyal fayda yaratmaya devam edeceğini açıkladı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, “Hem ülkemiz, hem havacılık sektörü hem de şirketimiz için zor geçen bir 2016 yılının ardından 2017’de hızlı bir toparlanma ve büyüme ivmesi yakaladık. 2017 ayrıca bizim için 2016’dan sonra hızlı bir toparlanma yılı oldu. 2017 yılında ciromuz yüzde 3 artarak 1 milyar 143 milyon avroya ulaştı. Maliyet kontrolü ve olumlu koşullar sayesinde Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) yüzde 13 artışla 519 milyon avroya ulaştı. Seneyi İstanbul şehir çıkışlı dış hat yolcusunda yüzde 9 büyüme ve İstanbul toplam dış hat yolcusunda yüzde 7 büyüme ile kapadık. Net karımız yüzde 37 artışla 175 milyon avroya ulaştı. Yolcu artışının beklentilerimizin üstünde gerçekleşmesi nedeniyle, kamuya açıkladığımız beklentilerimizi sene ortasında revize ettik. Yılsonuna geldiğimizde de bütün beklentilerimize ulaştık ya da beklentilerimizden daha iyi bir performans yakaladık. ” dedi.

Ayrıca Şener, ”2018’de de yolcu sayısının %10-12 oranında artmasıyla kuvvetli bir yıl öngörüyoruz. Kur varsayımlarımız dahilinde yüzde 2-4 arası ciro büyümesi, yüzde 5-7 arası FAVÖK büyümesi, çift haneli net kar artışı ve 80 milyon avro tutarında yatırım harcaması öngörüyoruz. İstanbul Atatürk Havalimanı’nın tüm sene açık kalacağını varsayarak toplam yolcu sayımızda yüzde 10-12 arası, Atatürk Havalimanı dış hat yolcu sayısında yüzde 6-8 arası ve İstanbul şehir çıkışlı dış hat yolcu sayısında yüzde 9-11 arası artış bekliyoruz.” dedi.

Tüm hissedarlarımıza, çalışanlarımıza ve iş ortaklarımıza gerçek küresel Türk markalarından birini yaratmak için verdikleri emeklere teşekkür ederim. Türkiye’de geliştirdiğimiz dünya standartlarındaki bilgi birikimiyle tüm dünyada gururla hizmet etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe