Ölseniz de Asla Göremeyeceğiniz 10 Yer 1

Aşağıda göreceğimiz mekanlar, şehirler ya da bölgeler hükümetlerinin ya da uluslararası anlaşmaların aldıkları kararlarla görülmesi yasak yerler. İşin ciddiyetini şöyle açıklayalım: Mesela Area 51′e Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın dahi girmesi yasak.

Ise Grand Shrine, Japonya

ise-grand-shrine-japonya

M.Ö 400 yılında inşa edilen Ise Grand Shrine, Japon mitolojisinde Güneş Tanrısı Amaterasu’nun evi olarak biliniyor. Hükümet, Grand Shrine’e giriş hakkı olarak yalnızca rahip ve rahibe olanak tanıyor. Turist olarak bu 2400 yıllık tarihi görmemiz mümkün değil.

Nort Sentinel Adası, Bangladeş

north-sentinel-island

1996 yılına kadar ziyarete açık olan ada, National Geographic yönetmenlerinin de kameralarına aldığı eşsiz güzelliklere sahip. Ancak hükümet dış dünyayla olan iletişimin yerlilerin kültürüne zarar vereceğini düşündüğü için adaya ziyaretleri yasaklıyor.

Area 51, Amerika Birleşik Devletleri

area-51

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın dahi girmeye yasaklı olduğu bu bölge, UFO’ların düştüğünün ve UFO’larla iletişime geçildiği düşünülen bir bölge. Fazla da bilgi edinebilmek mümkün değil.

Moskava’nın şehir altı tünelleri, Rusya

moskova-tuneller

Stalin zamanında yapılan bu tüneller, 30.000 kişilik kapasiteye sahip ve tüm şehri dolaşabiliyor. Kurulduğu yıllarda ‘Metro 2′ adıyla da bilinen tüneli gezmeye niyetlendiğinizde karşınızda KGB ajanlarını bulmanız muhtemel.

Mount Weather, Virgina, Amerika Birleşik Devletleri

mount-weather-virginia-usa

Blue Ridge Dağları’nın eteklerini kurulun Mount Weather Merkezi, hükümetin acil durum operasyonlarını yürüttüğü yer olarak biliniyor. 1958 yılında Sovyet Rusya’nın Sputnik uydusunu uzaya fırlatmasının ardından savunma amaçlı kurulan merkeze ABD’nin üst bürokratı olsanız dahi giremiyorsunuz.

Beyaz Centilmenler Kulübü, Londra

beyaz-centilmenler-kulubu-londra

İngiltere’nin en pahalı kulübü olan Beyaz Centilmenler Kulübü’ne zengin, güçlü, mevki sahibi ve kraliyet ailesine üye değilseniz giremiyorsunuz.

Room 39, Kuzey Kore

room-39-kuzey-kore

Yasaklar ülkesi Kuzey Kore’de hükümetin kendisine ait bir alanı yasaklamamış olmasını şaşkınlıkla karşılardık orası ayrı ancak rivayete göre Room 39, hükümetin illegal aktivitelerle haşır neşir olduğu bir odaymış.

RAF Menwith Hill, İngiltere

800px-Menwith-hill-radomes

Raf Menwith Hill’in dünya üzerindeki en büyük elektrik denetleme istasyonu olduğu düşünülüyor. Merkezin kendine ait, tüm dünyayla iletişim kurabileceği devasa bir uydusu dahi var. Hal böyle olunca, buraya girmek de yasak oluyor.

Coca Cola’nın Üretim Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri

coca-cola-uretim-merkezi

Coca Cola’nın formülünün çok gizli olduğunu duymuşsunuzdur. İşte bu gizemli havayı katan etmenlerden biri de, Coca Cola’nın kendi üretim merkezine kimseyi sokmuyor oluşu.

Vatikan’ın Gizli Arşivleri, İtalya

Vatikan

Vatikan aslında politikası gereği 75 yılı doldurmuş belgeleri insanlığın bilgisine sunuyor. 1881 yılına kadar belirli akademisyenler ve bilimsel araştırmalar için kapılarını açan Vatikan’ın gizli arşivlerine şimdiler de ulaşmak mümkün değil.

Ölseniz de Göremeyeceğiniz Yerleri boşverin, görebileceğiniz her yer için Turkish Airlines

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Yorum

  1. Hep gezilecek yerler yer alırdı internet sitelerinde. İlk kez gezilemeyecek yerler ile ilgili bir haber gördüm. Bilgilendirici. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe