Mayıs ve Haziran’da 300 TL’nin Altında Uçabileceğiniz 10 yer 0

Yaza başlamak için sabırsızlanıyorsanız, sezon kızışmadan, ucuza gidebileceğiniz, sahillerden saraylara her tatil türüne uygun 10 harika destinasyonu sizler için derledik

Çoğunuz Temmuz ve Ağustos aylarını beklese de, aslında şu aylar seyahate çıkmak için en ideali. Havalar sıcak ama kavurucu değil, doğa bahardan yeni çıktığı için daha bir canlı ve şehirler henüz turistlerle dolu değil. Fakat söylemeliyiz ki çoğu Balkan ülkelerinden oluşuyor.

İşte Skyscanner‘ın heryer seçeneğini kullanarak derlediğimiz, 300 TL’nin altında son dakika tatil planı yapabileceğiniz 10 yer:

Antalya, Türkiye

Duden Waterfalls Lara
Duden Waterfalls Lara

Aslında güneye inmek için en ideal zamanlar şimdi başlıyor. Havalar sıcak ama yazın alıştığımız bunaltıcı seviyelerde değil. Erken sezon olduğu için kalabalıklar da henüz Antalya’ya akmamış olacak. Bu aynı zamanda otel fiyatlarının da daha cazip olabileceği anlamına geliyor. Ama bunların ötesinde, erken yaz mevsimi Antalya ve çevresindeki doğal güzellikleri doyasıya keşfetmek için mükemmel bir zaman.

İzmir, Türkiye

çeşme, seaside
Çeşme, seaside

Ege’nin incisi İzmir gerçekten özel bir şehir. Kaç tane şehrimiz bu derece büyük şehir deneyimini, deniz tatilini ve kültür-tarih turunu bir arada harmanlayabiliyor? Çeşme’de herkesten önce sezonu açın, Efes’te antik çağlara dönün. İzmir’in inanılmaz zengin mutfağından boyoz, kumru, İzmir köfte ve lokma gibi ağız sulandırıcı yemeklerle kendinize bir güzel ziyafet çekin. Üstelik hepsini daha sakin bir zamanda yapın.

Budapeşte, Macaristan

south gate of Fisherman's Bastion in Budapest
south gate of Fisherman’s Bastion in Budapest

Görkem ve güzellik konusunda Budapeşte’nin üzerine Avrupa’da çok az şehir var. Macar, Osmanlı ve Avusturya devletlerinin gözdesi olan Budapeşte’nin tarihi ve kültürel eserleri o kadar zengin ki buraya sığmaz. UNESCO dünya mirası listesindeki Hősök tere (Kahramanlar Meydanı), Buda Kalesi, tarihi Andrássy Bulvarı ve dünyanın ikinci en eski metrosunda tutun da Balıkçılar Tabyası, Macaristan Parlamentosu’na kadar, bu rüya gibi şehirde boş tek bir anınız olmayacak. Zengin mutfağı, kafe kültürü ve canlı gece hayatı da cabası. Biraz daha sükunet için Tuna Nehri üzerindeki Margaret Adası’nda bir piknik düşünebilirsiniz.

Kıbrıs

Karpaz
Karpaz

Soluğu Kıbrıs’ta alma zamanı! Bizim gibi ama bizden biraz farklı kültürü, genel bir Akdeniz rahatlığı ve Girne Kalesi, Bellapais gibi eserlerle kendini hatırlatan köklü tarihi ile bu güzel ada, şu sıralar ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden. Dikkat ederseniz cennet gibi plajlardan, casino kültüründen ve ikliminden bahsetmedik bile!

Basel, İsviçre

Basel, Switzerland With Rhine And Middle Bridge
Basel, Switzerland With Rhine And Middle Bridge

İsviçre’nin Almanya ve Fransa’yla kesişiminde bulunan bu kozmopolit şehirde 150 farklı ülkeden insan yaşıyor. Bunlar arasında birçok Türk de var. Haliyle Basel’in kültürü epey zengin. Antik zamanlardan günümüze her dönemden sanatı Basel’deki müzelerde bulabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi İsviçre’nin en büyük sanat kolleksiyonuna sahip olan Kunstmuseum.  Ren Nehri boyunca yürüyüşlere çıkabilir, Rathaus ve Basel Munster, Basle Spalentor gibi yapılara hayran kalabilirsiniz.

Bari, İtalya

Giovinazzo, Southern Italy, Bari - The little port.
Giovinazzo, Southern Italy, Bari – The little port.

İtalya’nın en eski ve en önemli liman şehirlerinden birini ziyaret etmeye ne dersiniz? Adriyatik kıyısındaki Bari, labirent gibi sokakları, şirin beyaz evleri ve göz dolduran Basilica di San Nicola gibi tarihi eserleriyle size mest edecek. Bari’den yola çıkarak Puglia bölgesindeki Alberobello, Otranto ve Gargano gibi muhteşem kasabaları gezebilir, kendinizi zeytin ağaçlarının, denizin ve şarapların diyarına tamamen kaptırabilirsiniz.

Tiran, Arnavutluk

Tirana Albania
Tirana Albania

Osmanlı’dan, İtalya’dan dokunuşlar ve Balkanlar’ın etkisinin yanı sıra özgün tarihi ile Arnavutluk eşsiz, kendine has bir kültüre sahip ve kesinlikle görülmeye değer. Ulusal Tarih Müzesi’nde bu kültürün ihtişamına tanık olabilir, mimari olarak Osmanlı’nın şehre mirası olan Edhem Bey Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. Yarım saatlik bir yolculukla da Adriyatik kıyısındaki Dıraç’ın tatil köylerinden birine varabilirsiniz.

Saraybosna, Bosna Hersek

Historical fountain in Sarajevo, Bosnia Herzegovina
Historical fountain in Sarajevo, Bosnia Herzegovina

Balkanlar’ın belki de en zarif İslam şehri Saraybosna, acı ve zorluk dolu yıllardan sonra bile güzelliğini koruyor. Bunun büyük bir nedeni şehrin dirençli, ümit dolu ve dost canlısı insanları. Enfes yemekler, rakija, tarihi Başçarşı ve Sebilj Çeşmesi, Tuna nehri boyu yürüyüşler ile zamanın nasıl geçip gittiğini anlamaycaksınız.

Atina, Yunanistan

Beautiful view of ancient Acropolis, Athens, Greece
Beautiful view of ancient Acropolis, Athens, Greece

Antik zamanlardan beri önemini her daim korumuş Atina, tarih olarak Budapeşte’ye meydan okuyabilecek Avrupa’daki belki de tek şehir. Partenon ve Akropol gibi dünyaca meşhur şaheserlerin yanı sıra, batı medeniyetinin doğduğu Atina’da sayısız tarihi kalıntıya rastlayacaksınız. Tabi Atina sırf tarihten ibaret değil. Plaka’nın dar sokakları, Syntagma ve Monastiraki arasındaki bar ve kafeler, samimi Atina halkı ve tabi ki lezzetli Yunan yemekleri ve taverna kültürü ile Atina fazlasıyla eğlenceli bir gezi vaadediyor.

Salzburg, Avusturya

Historic town of Salzburg with Salzach river in summer, Austria
Historic town of Salzburg with Salzach river in summer, Austria

Gerek Alp manzaraları, gerek muazzam göller, gerekse de şatafatlı barok mimarisi ile Salzburg belki de Avusturya’nın en masalsı şehri. Mozart’ın doğum yeri olması sebebi ile sanatseverler için özellikle gidilmesi gereken bir yer. Şehrin kendisi ne kadar hayranlık uyandırsa da, Salzburg’u çevreleyen doğa onu benzersiz kılıyor.

Kaynak: Skyscanner

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe