Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna, Bosna Hersek’in başkenti ve yarım milyondan biraz daha az olan nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir

Şehrin köklü tarihinde pek çok kültürün izlerine rastlamak mümkün. Haklı olarak Saraybosna halkı geleneksel inanç zenginliği olarak İslam, Ortodoks, Katolik ve Museviliğin yüzyıllar boyunca süre gelen birlikteliği ile kıvanç duyuyor.

Sarajevo001

Saraybosna Doğunun ve Batının en iyi yanlarını içinde barındıran ve dünyada eşi ve benzeri çok az rastlanacak bir şekilde Ortodoks ve Katolik kiliseleriyle camii ve sinagogların bir kaç adım uzaklık mesafesinde yanyana görülebildiği bir yer. Saraybosna, dünyanın en büyük gezi rehberi ve dijital medya yayıncısı Lonely Planet’in 2010’da görülmesi gereken ilk 10 yer listesinde yer alıyor. Saraybosna sakinleri, çok sıcaktır ve suç oranı oldukça düşüktür.

Tarihçe

Saraybosna’nın bulunduğu bölge neolotik çağdan beri yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Saraybosna’daki neolotik yerleşime dair en önemli eşsiz seramik, çanak ve çömlek kalıntıları, Butmir civarında bulnmuştur

Saraybosna’nın sonraki en önemli sakinleri M.S 9 yılında batı balkanlıların çoğunu anavatan edinen İliryalılardır. İliryalılar, Bosna Hersek’i işgal eden Romalılar tarafından yenilgiye uğratılmıştır. Romalılardan sonra 7. yüzyılda bölgeye Slavlar yerleşmiştir.

arajevo-hall-library

Saraybosna modern yüzünü, 15. yy’da Osmanlı’nın fethi ile göstermeye başlamıştır. Bosna Eyaletinin ilk valisi de olan İsa Ishaković Bey, yerleşim bölgesinde yaptırdığı cami, kapalı çarşı, han, hamam ve şehre ismini de veren hükümet “Saray”ı ile bölgenin şehirleşmesinde önemli rol oynamıştır. Hızla gelişen Saraybosna kısa sürede bölgedeki en büyük şehir haline gelmiştir. Kendi çapında Saraybosna, Osmanlı’nın Balkanlarda İstanbul’dan sonraki en önemli şehridir.

Tâ ki 1699’da Savoy Prensi Eugene’nin önderliğinde gerçekleşen ve şehri yakıp kül eden baskına kadar. Bir kaç gün içerisinde neredeyse koca bir şehir yok olmuştur. Yeniden yapılandırılan şehir ne yazık ki hiç bir zaman tam olarak geri kazanılamamıştır.

Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nu 1878 yılında Bosna Hersek’i işgalinden sonra 1908 yılında tamamen ilhak etmiştir. Avusturya Macaristan tarafından sanayileştirilen şehir, tranvay gibi türlü yeniliklerin Viyana’da kullanımından önce denenen bir yer olmuştur.

20. yy. boyunca Saraybosna pekç çok kez dünyanın ilgisini çekmiştr: 1914’te I. Dünya Savaşı’nın Arşidük Franz Ferdinand ve karısı Sophia’nın bir suikaste kurban gittiği yer iken 70 yıl sonra 1984 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır.

Saraybosna, aynı zamanda 1992-1995 Sırp güçlerinin saldırılarıyla II.Dünya Savaşından bu yana askeri tarihin kaydettiği en uzun kuşatmayı yaşamıştır.

Günümüzde ise Saraybosna tamamen iyileşmiş ve Bosna Hersekte’ki ekonomik ve kültürel gelişimin bir merkezi haline gelmiştir.

Bazı Gerçekler

Avusturya Macaristan’ın güvenlik endişeleri ile öncelikle kolonilerde denemeye karar verdiği elektirik kullanımı, Saraybosna’da sokak aydınlatması olarak Viyana’dan çok daha önce vardı. Saraybosna Avrupa’da ilk ve Dünya’da ise San Francisco’dan sonra ikinci olarak şehri baştan sona ören tam vardiya elektrikli tramvay ağına sahiptir.

Görülecek yerler

old-town-sarajevo

Baščaršija – arnavut kaldırımlı sokakları, camileri ve doğu tarzında dükkanları ile şehrin kalbi; Latin Köprüsü – I. Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan Arşidük Franz Ferdinand’ın suikaste uğradığı köprü; Vrelo Bosne – Bosna nehrinin çıkış yeri, güzel bir park ve piknik yeri; Vijećnica (Belediye); Gazi Hüsrev Bey Camii – Osmanlı mimarisinin dünyadaki en iyi örneklerinden biri;Morića Han (Moriç Hann) – Saraybosna’da kalan son Osmanlı Hanı; Sebilj (Sebil); Bosna Tarih Müzesi – 1992-1995 arasındaki kuşatmayı hareketli bir ekran ile gösterir; Milli Müze – Bosna Hersek’ın insan ve doğa tarihini gösterir; Saraybosna Tüneli Müzesi – Saraybosna kuşatması esnasında insa edilen ve şehri serbest bölgeye bağlayan tunel; Aliya Izetbegović Müzesi – Bosna-Hersek ilk Devlet Başkanı müzesi.

Şehir içi Ulaşım

Saraybosna’nın merkezi, çevresinde saat yönünün tersine göre hareket yapan bir spinal tramvay ağı ile çevrilidir. Sekiz tranvay hattı, beş troleybüs hattı ve sayısız otobüs seferleri ile desteklenmiştir. Biletler sokaklar arasındaki büfelerden satın alınabilir (1.60 KM) ya da sürücüden biraz daha pahalı olarak (1.80 KM) satın alınabilir ve yolculuğun başında işlenmelidir. (1 KM yaklaşım olarak 1,5 TL yapar).

Saraybosna’daki ana demiryolu istasyonu şehrin kuzey-orta bölgesinde yer almaktadır. Ana otobüs istasyonu hemen tren istasyonunun yanındadır. Saraybosna havaalanı ise nispeten küçük ve şehir merkezine 10 km civarındaki Butmir banliyösünde bulunmaktadır.

İklim

Saraybosna kuzeyinde orta Avrupa’nın iklim bölgeleri ve güney Akdeniz arasında uzanan, kıtasal bir iklime sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık yıl Ocak ve Temmuz en sıcak ve en soğuk ay olmak üzere 9,5°C’dir. Uygun iklim koşullarının kış oyunlarının gelişmesindeki en önemli örneği ise 1984 Kış Olimpiyatlarının bu şehirde yapılmış olmasıdır.

Kültür ve Eğlence

1921 yılında kurulan Saraybosna Ulusal Tiyatrosu, geniş bir repertuvara sahiptir. Dram, opera, müzik ve gece programları, bu tiyatroda sahnelenen performans türlerine örnek olarak verilebilir. Saraybosna Opera Evi ve Saraybosna Balesi, en iyi performanslarını bu çatı altında sahnelemektedir.

P8170203

Boşnak Enstitüsü (Adil Zulfikarpašić Vakfı), bir eğitim, kültür ve bilim enstitüsüdür. Bu kuruluş, kentte yaşayan insanların kültür, tarih, edebiyat, din ve çeşitli sanatsal değerlerinin yaşatılması ve geliştirilmesi için faaliyet göstermektedir. Bu kompleks, bir kütüphane ve bir kulübü bünyesinde barındırır. Boşnak Enstitüsü Kütüphanesi, el yazmaları, sanat çalışmaları, yayınlar ve çeşitli dökümanların bulunduğu zengin bir koleksiyona sahiptir.

Avrupa’nın en eski kütüphanelerinden Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi, farklı dillerde 50.000 kitap ve arşiv dökümanlarının bulunduğu bir koleksiyonu bünyesinde barındırır.

Türkçe hazırlanmış metinler, Osmanlı döneminin sosyal, ekonomik, kültürel ve politik meselelerine ışık tutmaktadır.

1995’den bu yana düzenlenen Saraybosna Film Festivali, Balkanlar’ın film sektörünü ilgilendiren en önemli organizasyonlarından biridir. Festival, dünya sinemasından mükemmel seçmelerle dikkatleri çeker.

Kenti çevreleyen dağlar özellikle kayak başta olmak üzere çeşitli spor aktivitelerine imkan tanımaktadır.

Yeme İçme

Kentin kozmopolit sosyal ve kültürel yapısı, Saraybosna’nın mutfak kültürüne de yansımaktadır. Farklı dinsel ve etnik toplulukların varlığı bu çeşitliliğin başlıca sebebidir. Ayrıca, dünya mutfağından lezzetlerden de tatmanız mümkün.

DSC00612

Ćevapi (ćevapčići), Bosna’nın ulusal bir lezzetidir. Ćevapi, kıyılmış et, sarımsak, soğan, çeşitli sebze ve baharatlardan yapılmaktadır. Ortalama uzunluğu 5 cm. Yoğurt ve ekşitilmiş süt gibi süt ürünleriyle birlikte servisi yapılır.

Alışveriş

Saraybosna’nın Eski Kent bölümü, kente özgü hediyelik eşyalar bulabileceğiniz en iyi yerdir. Brass Alley’de, metal eşyaların ve yerel ürünlerin satıldığı dükkanlar bulunur.

Türklerin yaşadığı bölüm olan Bascarsjia, metal eşyalar, mücevher ve çömlek işlerinin satıldığı pazarıyla ünlüdür. Bascarsjia’da bulunan sokakların her biri farklı el sanatlarının satıldığı mekanlarla doludur.

109 metre uzunluğundaki Gazi Hüsrev Bey Kapalı Çarşısı (Gazi Husrefbegov bezistan), kentin diğer bir önemli pazarıdır.

Saraybosna Tur Programları

Saraybosna ve Bosna Hersek’i gezerken Welcome.ba şirketiyle iletişime geçebilirsiniz. Kurucusu Alma 14 sene Türkiye’de yaşamış bir boşnak, size havaalanı transferinden bölge turlarına kadar birçok konuda yardımcı olabilir.

Saraybosna Ulaşım

Uçak: Saraybosna Balkanlardaki diğer ülkeler gibi ufak bir havaalanına sahip. Havaalanı şehre yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunuyor. Saraybosna’ya başta Türk Hava Yolları olmak üzere Pegasus, Lufthansa , Avusturya ve Hırvatistan Havayolları gibi çeşitli havayolu şirketlerinin seferleri var. THY ise haftanın her günü Saraybosna’ya sefer düzenliyor.

Otobüs: Saraybosna’da iki adet otobüs terminali bulunuyor. ‘Autobusna Stanica’ yani ana istasyon üzerindan başta Hırvatistan olmak üzere bir çok uluslararası otobüs seferi düzenleniyor. Burası hemen ana tren istasyonunun da yanında yer alıyor. Dubrovnik , Split , Zagrep ,  Novi Pazar , Mostar ve Doğru Avrupa otobüs seferleri buradan yapılıyor.

Diğer otobüs terminali olan Doğu Garajı’ndan ise (Lukavica , Serb-dominated)) Sırbistan , Karadağ başta olmak üzere diğer yerlere seferler düzenleniyor. Novi Sad , Podgorica , Foça , Belgrad seferleri buradan yapılıyor.

Saraybosna’dan diğer şehirlere yapılan en önemli ve işinize yarayacağını düşündüğüm seferlerler ile ilgili bilgiler şunlar :

Saraybosna – Mostar Otobüsleri: Seferler AUTOPREVOZ firması ile yapılıyor. Yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Otobüsler her ne kadar diğer otobüslere nazaran pek konforlu olmasa da Allah’tan yolculuk çok uzun sürmüyor. Saraybosna Mostar sefer saatleri ise şöyle: Her gün 06:00, 09:00, 11:30, 12:30, 15:30, 18:00, 19:55.

Mostar – Saraybosna Otobüsleri: Her gün 06:00, 07:00, 09:00, 11:00, 15:00, 18:15 te.

Saraybosna – Split (Hırvatistan) Otobüsleri: Her gün 10:00, 21:00 saatlerinde. Yolculuk yaklaşık 7-8 saat sürüyor.

Saraybosna – Zagrep (Hırvatistan) Otobüsleri: Otobüs firması: Crotia Bus. Her gün 06:30, 12:30 ve 22:00 saatlerinde sefer var.

Saraybosna – Herceg Novi (Karadağ) Otobüsleri: Otobüs firması: Blue Line. Her gün saat 11:00′de hareket.

Saraybosna – Dubrovnik (Hırvatistan) Otobüsleri: Otobüs firmaları: Glob Tour ve Centrotrans. Sezonda her gün saat 10:00, 15:00 ve 22:00 de hareket. Dubrovik yolculuğu yaklaşık 5 saat sürüyor. Otobüs bileti kişi başı 22 Euro, bagaja vereceğiniz her parça başı bavul içinse 1 Euro daha ödemeniz gerekiyor. Yolculuk Mostar’a kadar 2,5 saat Mostar’dan sonra da 2,5 saat sürüyor.

Tren: Tren Saraybosna’da kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım aracı. Saraybosna’dan düzenli trenler ile başta Mostar olmak üzere Budapeşte ve Zagrep gibi şehirlere de tren seferleri yapılmakta.  Macaristan’ın Budapeşte kentine yapılan seferler her gün 06:55′te. Budapeşte yolculuğu yaklaşık 9 saat sürüyor ve tren saat 18:00 gibi Budapeşte’de oluyor. Hırvatistan’ın beşkenti Zagrep’e ise günde 2 adet sefer bulunuyor. Saraybosna’dan tren kalkış saatleri ise 10:42 ve 21:27 . Bunlar dışında Bosna Hersek’in bir diğer ünlü şehri Mostar’a da tren seferleri bulunuyor. Tren yolculuğu yaklaşık 2,5 -3 saat sürüyor. Sefer saatleri ise 07:5 ve 18:18.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

102 Comments

 • Saraybosnada merkezde çocukla kalınabilecek bir otel tavsiye edermisniz bir gece kalıp mostara geçmeyi palnlıyoruz ilginize teşekkkürler
  Emel

 • Merhaba,
  Saraybosna’dan Belgrad’a düzenli otobüs seferleri var mı? Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 • Saraybosna’ya gelip bizim misafirimiz olması. uygun fiyatlarla rent a car ve güzel yerler ange … Travnik, Mostar, Jajce, Saraybosna, Konjic, Trojan ve daha yürüdüler. Biz sizin hizmetinizdedir. Sasha kiralık ajan, Saraybosna. Bir mesaj ya da e-posta ve Saraybosna havaalanında sizleri bekliyor göndermek için yeterlidir.

  + 38762565038

  • Saraybosna da uluslararası ehliyet olmadan araç kiralayabilir miyiz?

  • iyi gunler
   saray bosna icin 14/15 kisilik rehberlik ve ulasim konusuda hizmet saglaya bilirmisniz
   tesekur ederim

 • Merhaba,
  Saraybosnadaki ziraat bankası atm sinden akbank atm kartımla para çekebilir miyim? bu konuda bilginiz var mıdır acaba? yoksa ziraatten hesabımız mı bulunması gerekiyor?
  Ayrıca saraybosnada tl yi km ye çevirmek mantıklı mıdır? yoksa istanbuldan tl yi euro ya sonra da saraybosanada euro yu km ye mi çevirmeliyim?
  teşekkürler

  • atmlerden para çekebilirsiniz. ya da yanınızda euro bulundurursanız orada çevirebilirsiniz.

 • Saraybosnada merkez polis müdürlüğünde işim var bana havalimanından transferi ve rehperlik tercumanlık yapacak türkce bilen birini nasıl bula bilirim

 • merhaba 6-8 şubat arası saraybosnada olacağım. 5 kişilik bir aileyiz bizi gezdirebilecek ücretli türkçe bilen rehber bulabilirmiyiz.

 • 14-16 mart 2015 3 kişi olarak gideceğiz. Görülmesi gereken yerleri araba kiralamak yerine rehber eşliğinde uygun fiyat ise gezmek daha mantıklı olacaktır. Yönlendirme için desteğiniz. Teşekkür ederim.

 • Merhaba,
  Mart ayı içinde Sarayova ve diğer şehirlerde iş amaçlı 2-3 günlük gezi yapmak istiyorum.Bana Türkçe ya da İngilizce konuşabilecek
  rehber bulmamda yardımcı olabilir misiniz?

 • slm Gökhan bey 20 martta 8 kişilik aileyiz bizi gezdirecek güvenilir arkadaş önerebilirmisin. teşekkürler email adresime yazarsan sevinirim…

 • 14-16/03/2015 tarihlerinde 3 arkadaş Saraybosna’ya gittik. Bilgiler için ve özellikle Welcome.ba yönlendirmeniz için teşekkür ederim. Kısa süreli geziler , Saraybosna içi için araba kiralamaya hiç gerek yok.
  Biraz reklam gibi olacak ama , Welcome.ba firmasından Alma ve Dino ile görüşmeleri yeterli. Türkçe bilmeleri , işlerine sahiplenmeleri , sürekli görüşebilmeniz gerçekten mükemmeldi.
  Transfer – Mostar, Blagay, Pocitel turu çok uygun fiyatları ile mükemmel hizmet verdiler.

 • Macedonya, Kosova, Bosna icin rehberlik yapan arkadaslar var mi? Ve varsa fiyatlari da bilmek isterim. Gelirsek grup halinde geliriz insaAllah. Daha dun grup halinde Bosnadan geldik. 60 kisilik yakin bir grup halinde gittik ve geldik hamd olsun. Guzel gecti.

 • budget saraybosna havalimanı ofisinde kötü bir araç kiralama tecrübem oldu. İki kızkardeşle muhatap oldum. Ön ödemeli internetten aldım ful depo istedim telefon ettim gidişimden önce full vermiyoruz ama size full veririz dedi telefondaki bayan, bende sözleşme öyle zaten full teslim dedim neyse. Havalimanına vardık giriş üst kattalar yani diğerleriyle yan yana değil information desk e sorup buldum. Çıktım telde konuştuğum bayanın kardeşi hayır full değil yarım depo dedi o nasıl olacak dedim dert etmeyin ben buraya teslimat sıfır depo yazdım bakın geldiğinizde ben yardım ederim dedi. Bu birinci salvo, geri geldim bana 1/4 arabayı getirdiğim için ceza kesmeye kalktı bu sefer başka bir bayan bu telde konuştuğum sonra makbuzsuz vesaire rüşvet gibi bir parayla kurtuldum. Araçtaki çakmak çalışmıyordu teli şarj edemedik yolda. Teslimatta sordum hmm evet bir müşteri kırmış dedi nasıl yani bilmiyormuydunuz dedim biliyordum dedi rahatça. Frenler tam tutmuyordu baya sıkıntı yaşadım arabanın her yerinden ses geliyordu zaten. Arabayı 1.5 saat önceden teslim ettim otopark da hemen yanımda bu iki kardeş bitti birden hemen gidin check ini yapın gibi askeri bir sisteme girdiler hatta bağırmana gerek yok tamam anladım demek zorunda kaldım. 3 üncü salvo geldi git bekle dedi 45 dk sonra geldi (uçağın kalkış saatini biliyor) arabada hasar var küçük bir şey sol altta yeni al resmi dedi. Arabaya bakalım dedim arabayı gönderdim resmi burda dedi. Dedim arabanın her yerinden ses geliyordu fark etmeden altını vurmuş olabilirim kaza sigortam varya dedim polis raporu tutturman lazımdı dedi. Zaten birşey tutmaz bu sen bin git biz sana 2 güne maille bilgi veriririz dedi. 3 gün geçti telefon ettim tamam yarın dedi. 4. gün mail attım 30 dk sonra boşnakça fatura yolladı Banja Lukaya tamire gitmiş gibi tam 80 euro tamir çıkarmış bana. Banja luka 4 saat mesafe bu arada. Telefon ettim fatura bu yapcak bir şey yok derler ödedik ve kurtulduk sonunda. Aman dikkat edin derim bu arada tamir firmasıda banja luka daki kendilerinin olduğu belli. Budget internationala şikayet ettim sağolsunlar gene bunlara yönlendirmişler şikayetimi. Cevapları şöyle 1. arabayı eksik depo getirdiği için ceza kesmeliydik kesmedik iyilik yaptık 2. arabayı erken getirdi biz 9 da çalışmaya başlıyorduk o bize 8 40 da arabayı teslimata getirdi(ben havalimanı otoparkına arabayı park ettiğimde ikisi birden hemen yanında bitmişti oysaki) bizim ondan ekstra çalışma ücreti almamız lazımdı ama almadık 3. en nefret ettiğim tip yalanlar, hayır arabayı beraber kontrol ettik kendisine hasarı gösterdik kabul etmişti, kendisiyle ofise beraber gittik ofiste bekletme nasıl olsun zaten beraberdik. 4. üncü yalan bize araç çakmağının çalışmadığından hiç bahetmedi bilgimiz yok. Irkçılık yapmam ama ırkçılığa maruz kalırsamda söylerim Banja Luka merkezli bu firmanın sahibi veya çalışanı bu iki sırp kızkardeşin Türk ve Müslüman olduğum için bana böyle davrandıkları hissiyatına sahibim. Kesinlikle Budget Saraybosna Havalımanıından Araç kiralamayın.

 • Yaklaşık 10 gün önce gittiğimde havalimanı polisinin garip sorularına maruz kaldım. Giderken kredi kartlarını falan hazırlayın bakıyorlar. İlk gidişim değildi 3. gidişimdi yarın tekrar gideceğim arkadaşlar ile görüşmek için. Umarım yarın sorun yapmazlar.

 • bende gıttım havaalanında bayan polıs baktı benım valızımı bıle kontrol etmedıler baktılar pasaporta nıye geldın arkadaşıma zıyarete geldım dedım gec dedı cok ıyıydı hıc sorun olmadı

 • bır hafta kaldım gene gıdecem ama taxsıcıler kazıklıyor bascarsıya kadar gıttım 20euro odedım dönüşte 10euroya getırdıler bıraz dıkat edecen her ülkede böyle seyler olur bana luka da gıttım ama ben kendım otel rehberı olarak antalyada kım ne yaparsa kendıne zarar verır bır sefer kazıklarsın bır daha geldıgınde kazıklamasın onlarda ıs yapmaz o benı getırenın taxsıcının cebını aldım gıdınce o gelıp benı ınsanlara zarar vermesinler para bırsey olmaz bıraz ıdare edecen ama bır sefer kazıklarsın ama bır daha ıs yapamasın sarejovoda restorandlar var

 • sarevoda eyer ucuz yer arıyorsan yatmak ıcın hostel ler var bır evde 3 kışı 4 kışı kalıyorsunuz 8 Euro kışı bası alıyorlar eve senın gıbı hıc tanımadığın ınsanlar gelıp kalıyor ben kaldım bır evde 2 ıtlyan genç ve babası vardı cok ıyı ınsanlardı zaten sabaha kadar yoklar eglencedeydıler gunduz gelıp yatıyorlar gece ben yalnız yatıyordum evde hersey var güzel dı eyer 3 kışı gıdersınız onları tutun cok hesaplı ve yalnız olmuyor en az 2 kışı olacaksınız ben yalnız gıttım bırdaha gıdınce yalnız gıtmıyecem gercegı arkadaşım var Bosnalı banalukada heryerde güzel ınsan var ve kotu ınsan var

 • Teşekkürler saraybosna gidesin geldi gerçekten 🙂

 • Merhaba, çocuklarim ile 20 haziran 2016 günü Saraybosna ya geleceğiz. Türkçe bilen ve uygun bizi gezdirebilecek rehber bulabilir mıyız?

  • Size bir acentayı yönlendiriyorum.

   • iyi gunler
    rehberlik ve ulasim sagliyacak acenta onere bilirmisiniz
    tesekur ederim

 • Merhabalar, yarın saraybosnaya gideceğiz ve oradan araba kiralayarak mostar oradan fa dubrovniğe gitmeyi planlıyoruz. Dubrovnik AB ülkesi oldugu için saraybosnadan kiraladığımız araçla oraya gitmekte sıkıntı yasarmıyız acaba? Veya ozel herhangi bir sigorta yaptırmalı mıyız acaba?Teşekkürler şimdiden

  • Araç kiralama firması size en sağlıklı cevabı verecektir.

  • Selam Seyhan İyikalpli,

   Bu konuda bir cevap alabildiniz mi araç kiralama şirketlerinden. Aynı soru bizde de var, cevap arıyoruz da:)

 • Üstad 19 Mart Cumartesi günü eşimle Sarajevo’dan Belgrad’a otobüs ile yolculuk yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda kafamda derin soru işaretleri var kalkış saatleri ve yolculuk ile ilgili tavsiyen varsa çok memnun olurum.

 • Merhaba, 3 kişilik bir aileyiz 25 – 26 Nisan 2016 tarihinde Saraybosna ya geleceğiz. Türkçe bilen ve uygun bizi gezdirebilecek rehber bulabilir mıyız?

 • Merhaba,

  25-26 Nisan 2016 tarihlerinde 3 kişilik ailem ile birlikte Saraybosna’da olacağız. Türkçe bilen ve uygun bizi gezdirebilecek rehber bulabilir mıyız?

 • Merhaba, Saraybosna, Hırvatistan, Dubrovnik gezide minumum harcama ile ne kadar bütçe ayırmak gerek.

  • Ne kadar kalacağınıza bağlı olarak değişir, 1 hafta için min.600-700 euro olarak hesaplayın.

   • Merhaba, kişi başı 600-700 Euro değil mi ? Eğer kişi başı bu tutar ise turlara bakmak mantıklı mı sizce ? Fikriniz nedir?

 • 1 hafta için düşündük biz de, teşekkür ederim bilgilendirme için 🙂

 • selam gökhan mostardan karadağa kotora otobüs var mı acaba bir bilgin var mı?teşekkürler

 • Merhabalar, bosna’da foca bölgesinde rafting yapılan alanlarda bir bungalov kiraladim. Fakat okuduğum yorumlarda hiç bir Türk’ün buraya gitmediğini gördüm… Bir yerde okuduğumda ise faşist Sırpların bir yerde federal olarak bir yer kurdukları ve orda bir saat bile baskıya dayanamadigi yazıyordu. Acaba foca bölgesi mi burası bi bilginiz var mı ?

 • Merhaba.
  12-15 Temmuz arasında saraybosna’da olacağız. İki kişiyiz. Ara kiralamak mantıklı mı? Mostar-Blagay-Poçitel-Travnik gezilerini yapabileceğimiz rehber önerir misiniz?
  Teşekkürlerimle

 • Gökhan Bey kolay gelsin .Eşimle beraber bi hafta – on günlük bir balkanlar turu istiyoruz. nerelere gidebilirim.turdan ziyade bizi yönlendirecek tarif edecek yardımcı olacak bir ekibe ihtiyacımız var . yardımcı olurmusunuz ?

  • Cem Bey Merhaba,

   Tabi size Bosnalı bir acenta yönlendireyim hem bölgeleri anlatsınlar hem de araç kiralama ve rehber konusunda da destek verirler.

   İyi Haftalar

  • cem bey bende balkan turu düşünüyorum eğer siz turunuzu gerçekleştirdiyseniz araç kiralama prosedürü kiralama firması ve kiralama fiyatları hakkında bilgi verirmisiniz birde kiralık araç ile diğer balkan ülkelerine girişte sorun oluyormu acaba yada ekstra ücret falan ödeniyormu s

 • Gökhan Bey Ağustos ayında ailece saraybosnaya gideceğiz. Rehber, araç ve otel için yönlendirme yapabilirmisiniz. selamlar

  • Tabii ki birini size yönlendiriyorum.

   • Gökhan Bey merhaba;

    Saraybosna havalimanından araç kiralamak istiyorum. Yönlendirme yapabilir misiniz?

    Teşekkürler
    Bikem

    • Acentaya yönlendirildi.

     • Gökhan Bey merhaba;

      Saraybosna havalimaından araç kiralamak istiyorum? Uluslarası ehliyet e ihtiyaç var mı?

      Teşekkürler
      Emine

     • Hayır turist olanlara gerek yok.

 • Saraybosnaya gidecekler icin onemli bir nokta, Yaniniza Turkiyeden giderken KM ( bosna parasi) alip gitmeyi unutmayin, kredi karti pek gecmiyor.2016 mayis ayinda change ofislere ciddi komisyon vermek durumunda kaldik.

 • Ayrica 2 gunden fazlasi biraz fazla olur gezi icin.Yeme icme Turkiye ye benzer ve bascarsi olarak adlandirilan yerlerde buradan pek farkli bir sey yok. Dedigim gibi de mutlaka yaniniza bosna parasi alip gidin. Kredi karti gecen yer yok denwcek kadar az, change edeceginiz yerlerde de komisyon aliyorlar.

  • Merhaba Serdar bey
   17-19 Haziran 2016 da 3 kişi gideceğiz Yanımıza Avro almayı düşündüm. Daha rahat bozdururum diye düşünüyorum.
   Gezilecek yerler olarak:
   Baş Çarşı
   Latin Köprüsü
   Belediye Binası
   Gazi Hüsrev bey Camii
   Saraybosna Tünel Müzesi
   Aliye İzzet begoviç Müzesi NOT ALDIM. ama BAŞKA TAVSİYENİZ VAR İSE şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM.

 • Merhaba,
  Temmuz ayında eşim ve çocuklarımla Dubrovnik-Kotor-Budva gezisi yapmayı planlıyorum. Uçak biletlerimi gidiş dönüş olarak Saraybosna uçuşu olarak aldım. Havalimanından araba kiralamayı düşünüyorum. 2 gece Zaton’da, 3 gece Kotor’da dönüştede 1 gece Saraybosna’da kalmayı planlıyorum. Bana yol güzergahı hakkında ve araç kiralama konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

  İyi çalışmalar.

  Aner SARIOĞLU

  • Saraybosna’dan bir acentayı size yönlendirdim.

 • Merhaba 21 haziranda Saraybosna’da olacağız.. Ve Mostar kotor Budva ve tekrar Saraybosna olmak üzere araba ile gezeceğimiz bir güzergah belirledik.. Havaalanından araç alma ve tekrar havaalanına teslim ile harita konusunda yardımcı olabilecek birilerini tanıyor musunuz? Çok teşekkürler..

 • Merhaba Gökhan Bey,
  İlk önce iyi bayramlar dilerim.
  Mostar da bir hanım arkadaşım var.Ailesinden kalan arsayı satmış.Bana 50.000 Euro transfer etmek istedi.
  Banka IBAN numaramı yolladım.Karşı bankadan ilk önce benim ona para yatırmam gerektiği söylendi.Binlerce Euro
  yolladım(Western Union ve Money Gram ile).Ama sonuç sıfır.Üstelik bu yüzden kendisine yurt dışı çıkış yasağı
  koymuşlar,o da gelemiyor.Ben Mostar’a gidersem dönüşte kaç Euro ile Bosna’dan çıkabilirim.Bir de orda ATM den
  Türkiyedeki Euro hesabıma para yatırabilirmiyim.
  Bu konuda bana bilgi verirseniz çok müteşekkir olacağım.Veya orda bu konulara vakıf bir kişiye beni yönlendirebilirmisiniz.
  Şimdiden çok teşekkürler,
  Saygılar,
  Selim

  • Selim bey,

   Kusurabakmayın ama Bosna Hersek mahremiyet bölgesi değil ve kimse paraya el koyup çıkışını engellemez. Burada açıkça bir oyun olduğu görülüyor.

   Her neyse Bosna Hersek’te ziraat bankası bulunuyor oradan açacağınız hesap sonrası alacağınız kart ile Türkiye’den ATM’nin izin verdiği ölçüde para çekebilirsiniz.

   İyi Günler

 • Gökhan Bey,cevabınız için çok teşekkürler.
  Sadece şunu soracağım: Bir Türk vatandaşı olarak Mostar’daki Ziraat Bankasında ben euro hesabı açabilir miyim.
  Bu parayı nerden buldun diye sormazlar mı,Bosna’dan çıkışta problem olur mu.
  Ayrıca,Türkiyedeki Garanti Bankası ATM kartımı sokup,Mostar’dan garanti bankası euro hesabıma para yollayabilirmiyim.
  Yardımlarınız için çok teşekkür ederim,
  Saygılar,
  Selim

  • Selim bey öncelikle çok geçmiş olsun.Kuvvetle muhtemel çok büyük miktarda dolandırıldınız.Sizinle hemen hemen aynı şekilde dolandırılan bir arkadaşım var.Kendisi whatsapp üzerinden bir hanım arkadaşının türkiyeye gelme bahanesiyle dolandırıldı.Çözüm yolu arıyor henüz bulamadı.

 • Visa ve mastercard özelliği olan tüm ATM’ler, tüm dünyadaki banka hesaplarından ödeme verirler. Günlük ve haftalık limitiniz ölçüsünce para çekebilirsiniz.

  Bosna’dan çıkarken de herhangi bir problem yaşamazsınız.

 • gökhan bey merhaba,

  20 temmuzda çocuklarımla beraber saray bosnada olacağım.8 günlük gezimde sırasıyla,hırvatistan , karadağ,arnavutluk, makedonya ve yunanistanı gezeceğim.Sadece bosna ve hırvatistan arasında 3 gün araç kiralamayı ;geri kalan kısmını otobüslerle gezmeyi planlıyorum.Ancak; yanımda 2 çocuk olacağı (14 ve 10 yaşlarında) için kötü bir plan mı diye endişeliyim.Çok zorluk yaşar mıyım? sizin öneriniz var mı? Birde saraybosna da araç kiralayabileceğim bildiğiniz kimse var mı ? yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler..

 • Bana da bir acente yönlendirebilir misiniz gökhan bey rica etsem

 • Merabalar! Saraybosna’dan Belgrad’a tren ve otobüsle ulaşım için kesin(!) sefer saatlerine ve ücretlerine nerden ulasabilirim? Balkanviator cok doğru değil diyorlar. Teşekkürler.

 • Gökhan bey bayramda tek başıma Bosna herseke gitmeyi düşünüyorum ilk defa gideceğim için yardımcı olabilir misiniz

  • Birini yönlendirdim size.

   • Kimi yonlendirdiniz Gökhan. Bey daha irtibata geçen olmadı

 • Merhabalar,

  Bizde 3 arkadaş 9 ve 10’unda Saraybosnada olucaz yaklaşık 1,5 gün. Travnik ve Mostar taraflarını gezmek istiyoruz özel transfer ve rehber ile yardımcı olabilirmisiniz.

 • MERHABA,
  29 EKİM 01 KASIM 2016 TARİHLERİNDE SARAYBOSNA GİDİŞ DÖNÜŞÜM VAR. İLK DEFA GİDECEĞİM.NASIL BR PROĞRAM YADA YOL TAVSİYE EDERSİNİZ? REHBER GEREKMİ? NERELERİ GEZEBİLİRİZ?
  İLGİNİZE TŞK

  • Rehber olmadan da hızlı bir şekilde gezebilirsiniz. Saraybosna – Jablanica – Mostar – Blagay – Poçitel – Saraybosna rotasını izleyebilirsiniz.

 • Merhaba bende önümüzdeki ay gitmeyi planlıyorum saraybosna ve belgrad yapacam yanlız bir çok sitede saraybosna havalimanından şehir merkezine ulaşımın sadece taksi ile sağlandığını ve taksicilerin 25 euro aldıkları yazıyor bu gerçekmi yada başka bir alternatif var mı.

 • Selam 25-26 kasım tarihlerinde saraybosnada olucam bana iş araştırmasında tercümanlık yapacak birine ihtiyacım olucak muhtemele, bu konuda yardımcı olurmusun? kolay gelsin..

 • Saraybosna da arabalı Türkçe bilen bizi fabrikalara götürebilecek tercüman arıyorum…yardımcı olursanız sevinirim Gökhan bey çevre şehirlerede gidebiliriz…

 • Merhaba ben Bosna Hersek’ten Irfan Djedovic,
  Saraybosna hakkındaki doktora çalışmam için anketime destek olur musunuz? Tesekkur ederim.
  https://goo.gl/forms/f7suvW7qk3WtARhs2

 • 5 günlük bir Saraybosna planım var.Acaba bu 5 gün içine karadağı da dahil etmek mantıklı mı?

  • Bizce olabilir, Karadağ oldukça güzel bir destinasyon.

 • Merhaba

  Rehber konusunda birini yönlendirebilir misiniz?

  • Yönlendirdim.

 • merhaba Gökhan Bey;
  4 yaşındaki kızım ve eşim ile birlikte önce Saray Bosna oradan da Kotor/Budva ya geçmek istiyoruz. sorunum Hırvatistan ‘a uğramadan bunu nasıl yapabiliriz.? Türkiye’ye dönüşü de Saray Bosna dan planlıyoruz. mantıklı mı? küçük çocukla yollarda kalmayalım:) bir de araba kiralamaktan ise otobüs ile Karadağ’a geçmek istiyoruz. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  teşekkürler..

 • Selamlar, balayını Bosna’da geçirmeyi düşünüyoruz. Tatil 10 gün civarı bu süre içerisinde bir kaç ülke daha görebilmeyi düşünüyordum lakin biraz araştırınca kaldığımız otelden günübirlik gidip gelmek pek mümkün gözükmüyor, bunun için güzel bir rota çizmemiz gerekiyor. Bu konudaki tavsiyelerinizi öğrenebilir miyiz.

 • Merhaba Gökhan bey 8/13 Mayıs tarihleri arasında 2 kisi Bosna Hersek te olmayi planliyoruz 2 gun mostar 1 gün saraybosna 1 günde vrelo bosne de olmak istiyoruz. Uçağımızın 8 Mayıs aksami saraybosnada olacak 13 mayısta gündüz 11 de donus saatimiz.
  Konaklama rehberlik ve transferler hakkında bilgi almak istiyoruz
  Teşekkür ederiz

  • Sizi acentaya yönlendirdim.

   • GÖKHAN BEY MERHABA ACENTA BANA DÖNÜŞ YAPMADI . TEKRAR YÖNLENDİRİRMİSİNİZ.
    OZAN BAYRAK

 • Merhaba! Ramazan Bayramında Saraybosna ya giddeceğiz.Tunel arife günü ve bayramda açıkmıdır? Bir sorum daha olacak. Vrelo Bosna ya nasıl gıdebiliriz (taxi dışında). Sorularımı yanıtlayabilirseniz memnun olurum. İyi günler..

 • Gökhan Bey Merhaba, hem insanlara rehber oluşturabilecek bir gezi bloguyla, hem de yorumlardan okuduğum kadarıyla bu bölgeye gitmek isteyen insanlara da verdiğiniz tek tek cevap ve ilginizle oldukça yardımcı olmuşsunuz. Teşekkürler. Temmuz sonu Saraybosna ve Karadağı birleştiren bir gezi planımız var, geliş ve dönüşümüz Saraybosnadan olacak şekilde araç bakıyoruz. Fakat hem yorumlarda okuduğum olumsuz tecrübe hem de araç kiralama şirketlerinin Orta Avrupa ve Balkanlarda bize göre biraz daha zor güvenilir olmasından bu konuda sizden destek rica ediyorum. Araç kiralama şirketi olarak güvenerek önerebileceğiniz ve güvenilir bir firma var mıdır?

  • Yaklaşık 3 senedir Welcome.ba şirketine yönlendirme yapıyorum, bugüne kadar herhangi bir problem yaşanmadı.

 • Merhaba 18-22 nisan da eşim ve Kızım ile Saraybosna ya gideceğim. Türkçe bilen bir rehber arıyorum? Yardımcı olabilirmisiniz?

 • […] Saraybosna Gezi Rehberi mahiyetinde sizlere ufak bilgiler verdik ancak Saraybosna’nın bunlardan çok daha fazlası olduğunu da belirtmek gerekiyor. […]

 • merhaba ağustos 2018 son haftası 2 aile olarak 8 kişi saraybosnada olacağız. aracı ile birlikte bir rehber bulabilirmiyiz?

  • Size Welcome.ba’dan Alma Bojcic’i yönlendirdim.

 • Merhaba Gökhan bey
  Biz de eşimle Ekim ayında gideceğiz mostara gitmek için araç kiralamak istiyoruz bize bu konuda güvenilir ve Sorunsuz bir şirket ya da kişi önerir misiniz?
  İnternetteki yorumlar bizi korkuttu açıkçası gerek bireysel gerekse kurumsal firmalarda değişik sıkıntılar olabiliyormuş.
  Teşekkürler

 • 07 Nisan gibi bosnaya gitmeyi planlıyoruz, ekonomik bir araç kiralamak istiyorum, yardımcı olabilir misiniz?

 • Oglumla beraber 4 veya 5 gunluk bosna turu yapmak istiyoruz. Saraybosna basta olmak uzere. Turkce rehber nerden bulabiliriz?
  Gunubirlik turkce rehberle tur ayarlamak istiyoruz.

 • 14-15 Nisan’da 2 günlüğüne gezmek isterdik, otel ve rehberlik için yardımcı olurmusunuz. 1 aile iki çocuklu 15 ve 13 yasindalar. Arabamizla geleceğiz istikamet Türkiye

  • Telefon numarasi iletirseniz, partnerlerimizle paylasalim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!