Kullanıcı Deneyiminden Faydalanan 3 Marka; Airbnb, Expedia ve Skyscanner 0

Araştırmalar, çoğu çevrimiçi seyahat sitesinden vazgeçme oranlarının baş döndürücü bir şekilde %80-85 oranında olduğunu gösteriyor; buna rağmen birçok seyahat acentası, halen değişim için web sitesini optimize etmekten kaçınıyor.

Bu çok yanlış. Ayrıntılara dikkat etmek her şeyden daha önemlidir. Müşterilerinize, kendilerini güvende hissedecekleri ve tatmin olacakları bir rezervasyon deneyimi sağlamanız gerekiyor. Eğer, potansiyel müşterilerinizin sitenizi kullanırken kafaları karışıyorsa, daha kolay kullanım deneyimi arama olasılıkları ile birlikte rakip siteye yönelme olasılıkları çok yüksektir.

Sıra web sitenizi tasarlamaya geldiğinde, kullanıcı deneyimi (UX) görsel kimlik kadar önemlidir. Görünüm açısından en iyi siteye sahip olabilirsiniz; fakat eğer, kullanıcı deneyimini dikkate almıyorsanız görsel kimliğiniz hesaba katılmayacaktır.

Daha karmaşık siteler için, kullanıcı deneyimi birçok potansiyel müşterinin siteyi nasıl kullanacağını ve doğru şekilde gezeceğini anlaması için kritik bir öneme sahiptir. Etkileşim açısından zengin bir deneyim yaratmanızın sonucu olarak sitenize akış sağlanacağını unutmayın.

Yeni iş kuranlar ve küçük işletmelerin kullanıcı deneyiminden en iyi şekilde yararlanma olasılığı çok yüksektir. Çünkü web sitesi, kullanıcılar açısından markanın ilk izlenimini oluşturacaktır.

Sonuç olarak, kullanıcı deneyimi herhangi bir web sitesini ileriye taşıyacak önemli bir unsurdur. Kullanılabilirlik Uzmanları Derneği, (Usability Professionals Association) iyi bir kullanıcı deneyiminin faydalarını 6 adımda tanımlamaktadır.

Bunlar: atışların yükselmesi, artan verimlilik, geliştirme zamanı ve maliyetlerin düşmesi, eğitim ve destek maliyetlerinin düşmesi, müşteri tatmininin yükselmesi ve bakım, onarım maliyetlerinin düşmesi.

Bu anlamda “Kullanıcı Deneyimi”nin önemini uzun zaman önce kavramış olan 3 markayı inceleyelim:

Airbnb

Net, keskin ve modern tarzı ile Airbnb, çevrimiçi en iyi web sitelerinden birine sahiptir. Şirket, uygulamanın, web sitesinin ve markanın başarısına katkıda bulunan diğer her şeyin ortak olarak yapılabilmesi için birçok farklı disiplin üzerine çalışan çok sayıda tasarımcı istihdam etmektedir.

Biçim ve işlev arasında sonsuz bir savaş sürerken, ekip, kullanıcılar için mümkün olan en iyi Kullanıcı Deneyimi için yorulmadan çalışıyor ve başarıyor. Bir sayfadan diğerine geçiş, ödeme sonrası gönderilen mesajlar ya da bir simgenin canlanma şekli olsun, tüm kullanıcılar için en iyi deneyimi sağlamak üzere ekip titizlikle çalışıyor.

Şirketin web sitesi üzerinde çok iyi Kullanıcı Deneyimi örnekleri mevcut. Örneğin; kullanımı kolay görünür arama kutusu, aciliyete ilişkin olarak öneriler yoluyla konaklama uygunluğunun oluşturulması gibi örnekler verilebilir.
Marka, aynı zamanda görüntüler üzerine de kullanıcıların rezervasyon yapmalarını sağlamak üzere her bir resmin en iyi şekilde sunulduğundan emin olarak yoğun bir şekilde çalışıyor ve bu da işe yarıyor.

Expedia

Modern gezginin aklında var olanı anlamak için diğerlerinden kesin olarak ayırt edilebilir çabalarıyla Expedia, her ay milyonlarca gezginin mükemmel tatiline kavuşmasına yardımcı oluyor. Bunu, büyük ölçüde kullanıcı deneyimine istinaden büyük bir anlayışa sahip olması sağlıyor. Bu özveri, Expedia’nın gelirlerini 7.73 milyar dolara çıkarmasını, neredeyse 400 milyon dolar kar etmesini ve 15 milyar doları aşan bir pazar payına sahip olmasını sağladı.

Şirket; arama, sosyal medya, tavsiyeler ve daha fazlası olmak üzere geniş bir kaynak yelpazesinden kullanıcılarla etkileşimi sağlamak üzere birçok taktik uyguluyor. Bu taktikler, son derece görünür ve parlak sarı harekete geçirici düğmelerden(CTA) tutun da kasıtlı olarak müdahaleci olmayan gezinme çubuğu ve stratejik olarak üst katmana yerleştirilen ve müşterilerin sayfanın aşağısına inmesini gerektirmeyen bilgi kısmı gibi birçok şeyden oluşuyor.

Skyscanner

Skyscanner web sitesinin muhtemelen en önemli ve kullanıcı odaklı yönü anlaşma haritasıdır. Bu basit; fakat etkili araçla, Skyscanner kullanıcılarına sorunsuz bir arama fonksiyonu sunuyor, her bir anlaşmayı geleneksel arama yöntemleriyle tek tek görüntülemek zorunda kalmadan hedefleri ve fiyatları tek bir yerde görüntülemelerine imkan tanıyor.

Popüler marka, kullanımı kolay arayüzü, yönlendirme özelliği, özgünlüğü ve tasarımı dolayısıyla en iyi meta arama uçuş karşılaştırma web sitesi ödülünü de kazandı. Web sitesinin takvim fonksiyonu sayesinde esnek gezginler için benzersiz bir fiyatlandırma görünürlüğü sağladığı için mükemmel bir araç olarak da biliniyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe