Johannesburg Gezi ve Seyahat Rehberi 0

Tanrı’nın özenle yarattığı Afrika Kıtası gerçek bir yaşam mucizesi. Her noktasında farklı güzelliklerin yaşadığı Afrika’nın modern dünyası Güney Afrika’nın muhteşem doğası ve kozmopolit şehir hayatına sahip olan Johannesburg (yerlilerin değişiyle Jo’Burg) bir başka parlıyor. Altın ve gümüş madenleri sayesinde Güney Afrika’nın en zengin şehrine dönüşen Johannesburg’da dünyanın farklı köşelerinden gelen insanlar bu şehri daha da renkli kılıyor. Farklı kültürlerin yarattığı yüksek enerjiyle Jo’Burg; 24 saat dinamik ve hareketli bir atmosferi içinde barındırıyor. Güney Afrika’nın altın şehri olarak bilinen Johannesburg’da bugün birbirinden farklı tasarımların ortaya çıktığı galeriler, sanat çalışmaları, tasarımcılar göze çarpıyor. Ayrıca mutlaka Johannesburg otellerinde de kalın, atmosferleri sizi oldukça etkileyecek. Otel rezervasyonlarını HRS gibi uluslararası firmalar üzerinden yapabilirsiniz.

Johannesburg’daki zamanınızı değerlendirmek için bol bol gezin ve dolaşın.

 • Her sokağından sanata dair bir rengin barındığı Johannesburg’da Main Street Walks; yerel ve uluslararası sanatçıların yeni bir soluk getirmek amacıyla eserleriyle renkleniyor.
 • Güney Afrika’da siyahların yaşadığı Soweto kasabasında Afrikaans dilinde eğitimi protesto eden öğrencilere ateş açan Güney Afrika polisi 16 Haziran 1976′da 600 öğrenciyi öldürdü. Bugün Soweto’ya gittiğinizde, ırkçılığa karşı verilen mücadelenin tarihi izlerini görebilirsiniz.
 • Afrika demek, tüm canlıların yaşam mucizesine tanıklık etmek demek. Yavru aslanları sevmek ve zürafaları beslemek isterseniz Honeydew’da yer alan Lion Park’a mutlaka gitmelisiniz.
 • Johannesburg’un kuzeyinde yer alan ve babunlardan sırtlana, afrika yaban domuzundan antiloplara ve nadir kuş türlerine ev sahipliği yapan Bobbejaansberg Doğal Rezervi gerçekten harika.
 • Güney Afrika’yı anlamak için Apartheid Müzesi ‘ni mutlaka görmelisiniz. Kendisi bir sanat eseri niteliğinde olan müzenin dışında Nelson Mandela Meydanı’nda yer alan Nelson Mandela heykeli, Roodepoort ve Hector Pieterson müzeleri görülmeye değer.

shepstone_gardens1

Johannesburg’da kaldığınız süre boyunca birbirinden leziz mutfaklara sahip restoran ve kafeler sizinle olacak.

 • Sanatçıların ve entellektüellerin evi haline gelen Chalkboard Café; renkli tasarımıyla çok sempatik bir mekan. Akşamüstü 17:00-19:00 saatleri arasında yapılan happy hour ise Chalkboard’ın vazgeçilmezi.
 • Harika bir manzaraya sahip olan ve çatı katında yer alan Living Room bitkilerle dolu bir eko dünya yaratan kafenin terası çok keyifli.
 • Japon Mutfağı canınız çektiyse üzülmeyin, The Blacknese Johannesburg’un en leziz sushileriyle sizi bekliyor.
 • Eklektik dekoru, farklı sandalye tasarımlarıyla dikkat çeken Pata Pata’s 1950′leri anımsatıyor.
 • Sıcak ve sevimli bir ortamda, keyifli bir akşam yemeği yemek isterseniz La Cucina de Ciro, Johannesburg’da turist gibi hissetmemeniz için ideal bir mahalle restoranı.
 • Güzel bir et yemeği için istikamet The Grill House.

Johannesburg’dan güzel hatıralarla dönmek istiyorsanız size birkaç önerimiz var:

 • Afrika’ya ait renkli ve yerel ürünler için pazar günleri kurulan Rosebank Rooftop Pazarı harika.
 • Mobilyadan seramiğe, çantadan mücevhere birçok orijinal parçayı Red Fusion’da bulabilirsiniz.
 • Yerel artistlerin eserlerinden sanat kitaplarına kadar her şeyi bulabileceğiniz Arts on Main sanatseverleri bekliyor.

RH3

Ulaşım

Uçuş

THY, Air France, Etihad Havayolları, Lufthansa, Kenya Aitrways ve Qatar Airways’in İstanbul-Johannesburg arası uçuşları bulunuyor.

Araba kiralama

Johannesburg’a gelenlere önerimiz araba kiralamaları; zira bu kent özel arabalılar için inşa edilmiş. Araba kiralamak şehri gezmek için en esnek ortamı yaratıyor; ancak rahat bir yolculuk için detaylı bir karayolları haritası edinin; keza burası çok büyük bir şehir ve yol işaretlerinin çok sağlıklı işlediğini söyleyemeyiz. Ayrıca trafik çok hızlı aktığı için dikkatli olmakta fayda var. Sandton yönünde sabah 06.30-09.00, akşam 15.30-18.30 arası yoğun trafik oluyor. Bu saatlerde bu yöndeki hiçbir rotaya sapmamanızı öneririz.

 • www.avis.co.za
 • www.resqrentacar.co.za
 • reservations@cmh.co.za
 • info@pacecarrental.co.za
 • reservations@tempestcarhire.co.za

Toplu taşıma

Şehirde toplu taşıma çok güçlü değil; metro ise güvenli sayılmaz. Gautrain (metro sistemine dahil olmayan hızlı tren) Sandton ve havaalanı arası temiz ve güvenli bir ulaşım yolu; ama yanlışlıkla Marlboro durağında inmediğinize emin olun. Şehirde toplu taşıma ağırlıklı olarak otobüsler ve minibüslerle sağlanıyor. Büyük mavi otobüsler, ana yollardan gidiyor; mini otobüsler ise genellikle suç durumlarıyla ilişkilendirildiği için güvenilir değil. Ana arteller için en iyi toplu taşıma aracı uygun fiyatı ve güvenli durumuyla Bus Rapid Transit denilen BRT. Yabancılara önerimiz normal, iki ya da dört kapılı taksiler; burada taksimetre işlediği gibi fiks fiyat da uygulanabiliyor. Taksiler genellikle Sandton’un bazı bölgeleri, şehir merkezi ve havaalanı arası hizmet veriyor.

 • Airport Link, +27 (0)11) 792 2017
 • Elias, +27 (0)76 834 0670.
 • Maxi Taxi, +27 (0)11 648 1212
 • Roses Taxi, +27 (0)11 403 9625

Vize bilgileri

Umuma Mahsus Pasaport da dahil olmak üzere tüm pasaport sahipleri vizeden muaf tutuluyor. En az 6 ay geçerli ve boş sayfası bulunan pasaportunuz, otel ve uçak rezervasyonlarınız ile Johannesburg kapıları size açık.

Güney Afrika İstanbul Fahri Konsolosluğu: Alarko Holding AŞ Muallim Naci Caddesi 113-115 Ortaköy 80840 İstanbul; (0212) 227 52 00;
Güney Afrika Ankara Büyükelçiliği: Filistin Sokak, No. 27, 06700 G.O.P., Ankara; (0312) 446 40 56

Sağlık bilgileri

Johannesburg’a giderken özel bir sağlık uygulamasına ihtiyacınız yok; ancak rutin aşılarınızın tam olması lehinize olacaktır. Musluk suyu içilebiliyor. Bölge sıcak olduğu için bu konuda hassasiyet gösteren bünyelerin dikkat etmesinde fayda var. Gauteng, Mpumalanga ve Kruger Ulusal Parkları’na gitmeyi düşünüyorsanız sıtmayla ilgili bilgi edinin. Bilgi sahibi olmadan nehirlere ve göllere girmeyin. Şehirde HIV enfersiyonunun oranı yüksek olduğu için bu konuda da tedbirli olmakta fayda var. OR Tambo International Airport içinde bir klinik de bulunuyor. Hastane tercihinizi özel hastanelerden yana kullanın; dünya standartında hizmetleriyle biliniyorlar.

 • Sunninghill Hospital, Cnr Witkoppen & Nanyuki Rds, Sunninghill; +27 (0)11 806-1500
 • Milpark Hospital, 9 Guild Rd, Parktown West; +27 (0)11 480-5600

Para birimi

Rand (sembolü R); genellikle 1 ABD Doları, 6 Rand’a denk geliyor.

Telefon bilgileri

Singapur’un uluslararası telefon kodu +27. Johannesburg’un alan kodu ise 10 ve/ya 11. Cep telefonunuzu orada ulaşılır hale getirmek için operatörünüze başvurarak uluslararası dolaşıma açtırmanız gerekiyor. Operatörünüzün Johannesburg’da anlaşmalı olduğu operatörler ister otomatik olarak, ister sizin seçiminizle kullanılır hale geliyor. Ancak telefonunuzun frekansının uyumlu olup olmadığını önceden operatörünüze danışarak öğrenmeniz gerek.

Voltaj bilgisi

Johannesburg’da 220/230 voltluk elektrik akımı var.

Vergiler ve duty free düzenlemeleri

18 yaş üstü yolcular 200 sigara, 20 puro ve 250 gram tütünle; 1 litre likör ya da 2 litre şarapla, 50 ML parfüm, 250 ML kolonyoyla ülkeye giriş yapabiliyor.

Ülkeye kontrollü olarak sokulabilen maddeler arasında altın sikke, sikke ya da pul koleksiyonu, işlenmemiş altın, türü tehlike altındaki bitkiler ve hayvanlar, meyve, tohum, bal, sebze, margarin gibi maddelerden yapılan ürünler, bir kişinin bir aylık ihtiyacı dahilindeki reçeteli ilaçlar dışındaki ilaçlar var.

Acil adres ve telefonlar

 • Acil hat: 10111
 • İtfaiye: 375-5911
 • Ambulans: 375-5911; 472-1599; 403-4227/2346
 • Johannesburg General Hospital: 011 -488-4911
 • Polis: 10111, 011 – 986 9000/ 9151
 • Su (24 saat yardım hattı): 011-688-1500
 • Felaket Kurtarma hattı: 011 – 928-6454
 • Telekomunikasyon servisi: 011 – 375-5911

Kaynak: Jabiroo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe