Çevrimiçi Varlığınız, Misafirler için Çekici mi Yoksa İtici mi? 0

Otelcilerin günümüzde rekabetçi bir pazarda faaliyet gösterdiği göz önüne alındığında, oteller web sitelerinde bir hata yapmayı göze alamaz. Sıklıkla, bir otelin yeni bir site oluştururken potansiyel müşterilerinin ihtiyaçlarıyla ters düştüğünü göreceksiniz.

Bazı özellikler, örneğin; otomatik başlayan videolar gibi, misafirleri web sitesinden uzaklaştırıyor. Özellikle de örneğin; iş seyahati gerçekleştirecek insanlar bu tür bir web sitesini ziyaret ettiklerinde ve otomatik olarak başlayan videolar ofis ortamında ilerlemeye başladığında, bu onları uzaklaştırıyor.

Otelcilerin misafirlerini ve çevrimiçi ziyaretçilerini daha iyi anlayarak mülklerinin benzersiz özelliklerini yansıtan bir web sitesi oluşturmaları gerekiyor.

Günümüzde, birçok otelci tarafından yapılan en yaygın hatalardan biri de tüm kanallar üzerinde tutarlı bir deneyim iletmiyor olmasından kaynaklanıyor. Peki, eğer bir ziyaretçi işe gidip gelmesi esnasında dijital yolculuğunu mobil cihazından başlatıyorsa ve evde masaüstü bilgisayarının başında sonlandırıyorsa ne olacak? Ziyaretçilerin, kullandıkları her cihazda aynı içeriği görmeleri gerekiyor, eğer bu şekilde değilse, o zaman web sitenizi terk edebilir ve bir daha asla geri dönmeyebilirler.

Online Bir Ziyaretçiyi Uzaklaştırma Olasılığı Nedir?

Bu sorunun en kısa cevabı; beklentilerin altında kalmak. Örneğin; dinamik olmayan bir web sitesi ziyaretçileri uzaklaştırabilir. Otelciler web sitelerinde, ziyaretçileri öncelikli olarak konumlandıran canlandırıcı bir deneyim sunma fırsatına sahipler. Bir otelin nasıl olması gerektiği ile ilgili herkesin farklı görüşleri var. Örneğin ziyaretçilerniz; konferans imkanlarıyla ya da zahmetli bir sunumun ardından rahatlama olanaklarıyla ilgilenen iş adamları olabilir, çocuk dostu atmosfer görmek isteyen genç aileler olabilir, romantik bir kaçamak yapmak isteyen bir çift olabilir. Dolayısıyla otelciler, web sitelerinde bu tür beklentileri karşılayacak ya da aşacak şekilde sunuş yaptıklarından emin olmak zorundalar.

Online Rezervasyon Deneyimine Yardımcı Olan ya da Kolaylaştıran Şeyler Nelerdir?

Web sitesi ziyaretçilerini ödeme yapan müşteriler haline getirmeye çalışırken, içeriklerin okuyucu odaklı olduğundan emin olmak ve insanları (filtreler yardımıyla) en çok ilgilendikleri içeriklere (oda tipi, tatil paketi gibi) kolay ve hızlı bir şekilde yönlendirmek gerekiyor. Otellerin, dijital dünyadaki mülklerinde fiziksel bir kalış görünümünü aktif olarak yaratmayı amaçlayan, görsel açıdan çekici bir web varlığı yaratması da çok önemli.

Ayrıca otellerin web sitelerinde cesur olması, büyüleyici resimler ve müşterilerin otel lobisine adım atmadan gerçek otel deneyimini hissedebilecekleri yöntemler kullanmaları da önem kazanıyor.

Otelcilere, Çevrimiçi Ziyaretçileri Müşterilere Dönüştürmesi İçin Neler yardımcı Olur?

Çevrimiçi ziyaretçileri ödeme gerçekleştiren müşteriler haline getirmek için, otellerin rezervasyon sürecinin mümkün olduğunca basit tutulması elzemdir; fakat ayrıca güncel bir web sitesi yapısı da müşteri deneyimini geliştirir. Bu tür bir web sitesi, kolay gezinmeyi sağlayan, kullanıcı dostu özellikler içerebilir, rezervasyon kolaylığı ve mümkün olduğunca çok ödeme seçeneği sunabilir.

Ayrıca, bir otelin web sitesi bilgilendirici ve birden çok dilde olmalıdır. Çoklu dil seçeneği farklı ülke ve uyruklardan müşterilere hitap etmektedir. Rezervasyon süreci için otel web siteleri, ziyaretçilerin istedikleri koşul ve hizmetlerle birlikte rezervasyon gerçekleştirebilmeleri için atmaları gereken adımların sayısı da azaltılmalıdır.

Otel web sitesine ziyaret gerçekleştirenler, mülkünüzdeki konaklamalarını zihinlerinde canlandırmak istiyor ve çevrimiçi olarak çizilen otel portresinin içinde kalacakları otelin doğru bir yansıması olduğuna güvenmek istiyorlar. Buna yardımcı olmak için oteller, sosyal medya hesaplarına kullanıcı değerlendirmeleri ve yorumlar gibi inceleme içerikleri eklemeliler. Bu tür incelemeler, müşterilerin otel güvenilirliği ve hizmet standartları açısından emin olmalarına yardımcı olacaktır.

Bir Otelin Web Sitesini Kitlesi İçin Kişiselleştirmesi Ne kadar Önemli? Bunu Nasıl Gerçekleştirebilirler?

Rekabetçi bir dijital çevrede, kişiselleştirilmiş web sitesi içeriği, tüketicilere arzuladıkları konumda, bir dizi konaklama seçeneğinin sunulması için son derece önemlidir. Kenticos EMS gibi gelişmiş dijital yazılım platformları aracılığıyla, tüm dijital kanallarda kişiselleştirilmiş dijital içerik sunmak, otellerin ziyaretçileri sayfalarında daha fazla tutmasını ve dönüşüm oranının artmasını sağlar.

Oteller, web sitelerini ziyaretçiler için kişiselleştirmek amacıyla ziyaretçilerinin kim olduğu üzerine düşünmeli ve onların etrafında detaylı karakterler oluşturmalıdır. Onları gerçekten tanımaları da gerekmektedir. Bunun için; onlarla görüşmeler yapmalı, müşteri seyahatlerini haritalandırmalı, tipik davranışlarını tanımlamalı, neler okuduklarını, hangi aktivitelerden hoşlandıklarını, yemek tercihlerini ve daha fazlasını incelemelidirler.

Bir defasında detaylı karakterler oluşturulduğunda, dijital temas noktalarından, içeriklerin etkili olduğundan ve etkileşimi sağladığından ve web sitesinin onların ilgilerine yönelik olarak kişisel deneyim sağladığından emin olmak üzere web sitesi üzerindeki çevrimiçi gerçek davranışa karşı çapraz referansın da alınması gerekir. Örneğin; bir otelin web sitesine ziyaret gerçekleştiren bir kişi mülkün toplantı salonu, görüntü ve ses ekipmanları üzerine araştırma yapıyorsa, çocuklara yönelik yüzme dersi programıyla ilgilenme olasılığı düşük bir ihtimaldir.

Bir ziyaretçinin çevrimiçi deneyimini kişiselleştirmenin yararlarından biri de web sitesi dönüşüm oranını ve sayfada geçirilen zamanı arttırmasıdır. Bu, otelin Google sıralamasına da yardımcı olur. Artan etkinlik sayesinde Google, web sitenizin çektiği iş türünü daha iyi alıyor, bu da organik trafiğin artmasına yardımcı oluyor.

Ek olarak, ziyaretçiler web sitenize eriştiğinde ve otel web sitesine özel teklifler gibi yeni ve özel içeriklerin varlığını keşfettiğinde daha fazla trafik üretirken geri dönme olasılıkları da daha yüksek oluyor.

Sosyal Medya, Online satışlardaki Artışı Nasıl sağlar? Bu Alanda Otelciler için İpuçları Nelerdir?

Sosyal medya gönderileri ve tavsiye yorumlarını gözden geçirmek, otelcilere misafirlerinin mülkleri hakkında ne düşündüğünü öğrenme beceri sağlar.Bu geri bildirimler; hizmetler, marka, ürün, ödenen paranın karşılığı ile ilgili olabilir ya da otelcilerin, örneğin; check-in sırasında faza bekleme gibi herhangi bir eksikliği gidermelerini ve gelecekte gelişmiş bir konuk deneyimi sunmalarını sağlar.

Otellerin çevrimiçi itibarını geliştirmek için, örneğin; yorumlar sayesinde mülkün kalmak için arzu edilen bir yer haline getirilmesi açısından; indirimler, ödüller, gelecekteki tatilleri için indirimler ya da hafta sonu tatili kazanma şansı sunarak müşterilerin deneyimlerini paylaşmasını teşvik edici bir müşteri müdafaa programını hayata geçirmesi gerekiyor. Bu tür teşvikler müşterileri motive ederek olumlu deneyimlerini, otel hakkındaki fikirlerini çevrimiçi olarak paylaşmalarını sağlar bu da çevrimiçi ziyaretçilerin gelecekte misafirleriniz haline gelmesini teşvik eder.

Sonuç olarak, otelcilerin dijital pazarlama ve web sitesi kapasitesini akıllıca kullanması ve aldıkları geri bildirimlere dayalı olarak düzenleme ve değişiklikler yapmaları gerekmektedir. Günümüz dijital dünyasında otelcilerin müşterilerini dinlemesi, çevrimiçi ziyaretçilerle nasıl etkileşim kuracakları konusunda yaratıcı düşünmesi ve ilk izlenimin kalıcı bir izlenim yaratacağını dikkate alması gerekir. Bu nedenle ilk izlenimin iyi olmasına mutlaka dikkat edin.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe