Yükselen Talebe Karşın Afrika’da Hava Yolu Taşımacılığı Hala Yetersiz 0

Asya ve Güney Amerika gibi hızla gelişen kıtalar küresel seyahatteki büyük artışta ön planda yer alırken, Afrika daha gelişmiş bölgelerinde seyahate olan talep arttıkça yavaşça büyüme gösteriyor.

Seyahat teknolojisi şirketi Sabre, Afrika Seyahat Raporu için Mısır, Nijerya, Kenya ve Güney Afrika’dan geçen sene içinde uçakla seyahat etmiş 1.600 kişiyle bir anket gerçekleştirdi. Araştırmanın ortaya çıkardığı ise, hava yolu ulaşımına erişim konusunda hala zorluklarla karşılaşan ama aynı zamanda yükselen oranlarda seyahat harcaması yapan bir kıta oldu.
Sabre’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika seyahat çözümleri genel müdür yardımcısı Dino Gelmetti, “Sonuçlar seyahatin Afrika’daki birçoğu için hala erişilmez ve seyahat edenler için bile zor olduğunu ama aynı zamanda seyahat için yoğun bir istek olduğunu gösteriyor.” diye konuştu. Havayolu şirketleri sorunları belirleyip bazı ince ayarlar yaparak seyahat edenler için büyük farklılıklar yaratabilir, şeklinde ekledi.

Şunu da belirtmek gerekir ki, Sabre havayolu şirketlerine teknolojik çözümler sunan bir firma ve Afrika’da artacak gezgin sayısını memnuniyetle karşılayacaktır.

Rapora göre, Afrikalı havayolu şirketleri, Afrika hava sahasının %88’ini kontrol eden uluslararası rakiplerinin büyük baskısıyla karşılaşıyor ama talep yükseldikçe Afrikalı şirketler gezginlerin yaşadığın sıkıntıları çözmeye odaklanıp uçuş deneyimini artırmak için biraz daha uğraşırsa, aslan payını elde etme konusunda büyük bir fırsat yakalayabilir.

Sabre’ nin yaptığı araştırmaya göre Afrika’da çoğunluğun havayolu taşımacılığına erişimi olmazken 2018’de başlatılması planlanan Afrika pasaportu uygulamasının potansiyel gezginler için birçok problemi çözmesi bekleniyor.

Son 12 ayda Afrikalıların yalnızca %23’ü hava yolunu kullanırken bunun %35’ini Nijerya halkı oluşturuyor. Sonuçlar geçen yıl içinde seyahat eden kesimdeki en yüksek ikinci oranın ise %27 ile Mısır’a ait olduğunu gösteriyor. Araştırmaya katılanların yarısından fazlası ise araştırmayı ve yer ayırtma işlemini internet üzerinden gerçekleştirmiş.

Afrikalılar için seyahat problemlerinin çoğu daha uçuştan önce başlıyor; uygun olmayan uçuşlar, fiyatlarda değişimler, iyi hizmet vermeyen kafa karıştırıcı internet siteleri, Afrikalılar için bu sıkıntıların en büyükleri.
Araştırmaya göre ayrıca, Afrikalılar daha iyi bir uçuş deneyimi için daha fazla para ödemeye yatkınlar. Gezginler şu an yan hizmetler için 90 $ harcarken bu hizmetler için yaklaşık olarak 104 $ harcamaya hazırlar.

Araştırmaya katılanların %84’ü yan hizmetler için ödeme yapmaya istekli olduklarını belirtirken 1/3’ü 100$ üzerinde harcama yapabileceklerini belirtiyor. Kablosuz internet, uçuş sırasında yiyecek içecek servisi, seyahat sigortası, ve eğlendirici hizmetler araştırmadaki en gözde ekstra hizmetler.

Gelmetti, “Ekstra hizmetler için küresel ölçekte yolcu başına 16 $ alan havayolu şirketleri için 6 kat daha fazla ödeme yapmaya meyilli Afrikalı yolcular büyük bir ticari fırsat oluşturuyor”, diye konuştu. Şirketler, kullanıcı verilerine uygun teknolojilere yatırım yapar ve doğru zaman ve şartlarda kullanıcılara doğru ürünü sunarsa kazanacaklar, diye ekledi.

Ek hizmetlerden elde edilen kazancı %10 oranında artırdığı kanıtlanmış söz konusu teknoloji günümüzde bazı ileri görüşlü havayolu şirketleri tarafından kullanılmakta.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.