Ucuz Tatil Yapmanızı Sağlayacak 15 Öneri

Yurt dışı seyahatleri herkesin gözünde büyür de büyür. Bunun en önemli nedeni ise tamamen duygusaldır… Yani para harcanacak olmasıdır.

Dünyayı görmek, tanımak isterken para size engel olmasın, işte ucuz tatil önerileri…

Couchsurfing

yurtdisi-tuyo1

Couchsurfing yani nam-ı diğer evde yabancı misafir ağırlama programı belki de en yararlı tüyoların başında geliyor. Barınma problemi en temel sorunların başında. Yurt dışı keyfi yapmadan önce couchsurfing programlarına dahil olmanız sayesinde hatta misafirperverliğe göre yemeklerinizi bile ucuza getirme şansınız var. Bir nevi kazan-kazan durumu söz konusu. Ülkenize gelen misafirleri evinizde ağırlıyorsunuz, onlar da sizi ülkelerine gitmeniz halinde ağırlıyorlar.

Çadır veya Hostel Tercih Edin

yurtdisi-tuyo12

Yeterli para olmadığında imdada hostel veya bir çadır koşar. Muhakkak hostellerin adresi kafanızda olsun. Hostellerde bazen iş yaparak para bile kazanabilirsiniz.

Ne Kadar Erken, O Kadar Ucuz

yurtdisi-tuyo2

Yolculuk için gereken temel gereksinimlerden biri de bir uçak bileti. Gitmek istediğiniz ülkeye en az bir yıl öncesinden alınmış bir bilet ekonomik olarak sizi rahatlatacaktır. Ayrıca ucuz uçuş için garip rotalardan aktarmalar da yapabilirsiniz. Örneğin Fransa’ya gitmek yerine Belçika’ya uçup oradan ucuz bir uçak bileti ayarlamak gibi… Diğer bir ulaşım tüyosu ise sezon dışı uçmak ve özel günlere bilet almamak olabilir.

Para ve Döviz İşleri İçin ATM Kullanın

yurtdisi-tuyo5

Yurt dışında para bozdurulması özellikle de döviz bürolarında sorun yaratabilir. Paranızın değer kaybını önlemek için ya önceden para biriminizi gideceğiniz ülkeye göre ayarlamanız ya da ATM’leri kullanmanız yararlı olacaktır.

Toplu Taşıma Yoksa Kirala

yurtdisi-tuyo3

Bazı ülkelerin toplu taşıma problemleri olduğundan gittiğiniz ülkeyi dolaşmak için özellikle yaz mevsimi ise motosiklet kiralamanız tercih sebebidir. Hem yakıtta tasarruf hem de şehir içinde rahat edersiniz. Kiralamayı da o ülkeye gitmeden önceden halledebilirseniz güzel olur.

En Ucuz Yol Bisiklet

yurtdisi-tuyo4

Amsterdam, Kopenhag ve türevleri gibi ufak şehirlerde araç kiralamak veya toplu taşımaya binmektense bisiklet kiralamak çok daha ekonomik bir yol olacaktır. Medeniyetleri bisiklet kullanmaya elverişli olduğundan inanın hem kilo verecek hem de eğleneceksiniz.

Şehirlerarası Tren Yerine Otobüs Seçin

yurtdisi-tuyo6

Çoğu Avrupa ülkesinde tren yolculuğu otobüs yolculuğundan daha pahalı bir seçim olabilir. Daha yavaş bir ulaşım tarzı olsa da otobüse yönelebilirsiniz.

Mil Programlarını Kullanın

yurtdisi-tuyo11

Mil elde edeceğiniz kredi kartları kullanın. Kredi kartı kullanarak elde edeceğiniz millerle yurt dışı ve yurt içinde ödül biletleriyle uçabilirsiniz.

Online İletişimi Tercih Edin

yurtdisi-tuyo7

Telefonla iletişim yerine online iletişimi seçerseniz büyük miktarda para tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Müze Kartları Hayat Kurtarır

yurtdisi-tuyo8

Özellikle Avrupa’da müzelerde uzun sıralar beklemek ve tek tek daha fazla ücret ödemek yerine müze kartı almanız size yarar sağlayacaktır.

Temel 5 Hap Tüyo

yurtdisi-tuyo9jpg

-Az eşyayla seyahat edin
-Bir kişi yerine iki kişi seyahat etmek ortak kullanımlarınızı arttırır ve masrafları azaltır
-Pazarlık edin
-Ülkenizin yemekleri yerine yerel yiyeceklere yönelin
-Bol bol yürüyün

Yemeği Kendiniz Yapın

yurtdisi-tuyo10

Öğün atlamanız size yarar sağlar ama asıl tüyo kendi yiyeceğinizi kendiniz yapmanızdır. Yemek yapacak alanınız varsa mutlaka bu avantajı kullanın.

Ön Çalışmanızı Yapın

yurtdisi-tuyo13

Numbeo websitesi sizin için iki ülkenin yaşam değerlerini ve fiyatlandırma listesini yapan bir websitesi. Bu tarz siteleri kullanın. Harita, gece gezmeleri, müze rehberleri, yolculuk arkadaşı bulma gibi…

Temizlik Yap, Bedava Kal

yurtdisi-tuyo14

Birilerinin evini onlar yokken temizleyip, bahçelerini sulayıp veya köpeklerini gezdirip göz kulak olarak (house-sit) kalacak bir yer edinebilirsiniz. Buna yönelik siteler bile var; Care Taker, Mind My House, House Carers, Luxury House Sitting bunlardan biri.

O Anahtarlığı Yerine Bırakın

yurtdisi-tuyo15

Yurt dışında turistleri can evinden vurmanın en iyi yolu hediyelik eşyadır. Hediyelik eşyalar bölgeye özel ama bir o kadar da pahalı olanlarıdır. Ne kadar az hediyelik eşya alırsanız o kadar ekonomi yapmış olursunuz.

Kaynak: Geziko

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Valla helal olsun bilgilendirme çok güzel emeğinize sağlık, tatilcinin el kitabı olmuş. daha önce internetten otel diye rezervasyon yaptırıp dolandırılmıştım. ben sürekli akdenize tatile gidiyordum ama kalite çok düştü. bide baya çok islami otel, alkolsüz tesis, helal otel açılmış eski otellerde konseptleri hep bu yönde değiştirmiş. sanırım para var bu işte. bakalım bu sene de club hotel karaburun diye bi tesise rezervasyon yaptırdım bide bu konsepte bakayım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!