En Avantajlı Mil Kartları

Kredi kartı harcamalarıyla biriken puanlar ile uçak bileti  alma, özellikle sık seyahat eden tüketicilerin kredi kartı  tercihlerinde öne çıkan bir özellik. Yaz sezonuna girdiğimiz bu dönemlerde,  birçok tüketici tatil programlarında bu imkanı kullanma yolunu seçiyorlar.

Peki cüzdanınızda taşıdığınız hangi kartlar bu özelliği taşıyor bunu  biliyor musunuz? Bilmiyorsanız bu konuda bir fikriniz olması ve  biliyorsanız dahi kullandığınız kredi kartından daha avantajlı bir başka kredi  kartı olup olmadığını bulmanıza yardımcı olması açısından bu konu üzerine ufak  bir inceleme yapmak istiyoruz.

GARANTİ MİLES&SMİLES

Shop&Miles, Türk Hava Yolları ve Garanti Bankası’nın  ortak çalışması sonucu ortaya çıkmış bir kart. Türkiye’de bir ilk olması  açısından çok önemli. Garanti Bankası Shop&Miles kredi kartı ile yapılan  harcamalarda biriken alışveriş milleri, hesap kesim tarihinden sonra THY  tarafından sunulan mil programı Miles&Smiles kartına  transfer ediliyor.

Yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarda Türk Hava Yolları’nı tercih eden tüketiciler bu  şekilde biriktirdikleri uçuş millerine alış veriş millerine kavuşmuş da  oluyorlar. Türk Hava Yolları yakın zamanda “Star Alliance” adı altında yer alan  20′ye yakın hava yolu tarafından oluşturulan birliğe üye olduğu için bu hava  yolları ile gerçekleştirilen uçuşlara kazanılan miller de Mile&Smiles  puanlarına ekleniyor.

Shop&Miles kredi kartı sahipleri otomatik olarak bir adet THY  Miles&Smiles hesabına da sahip oluyorlar. Daha önceden bir THY Miles &  Smiles hesabına sahip olunması durumunda, Shop&Miles kredi kartı almadan  önce bunu belirtilmesi gelecekte puanların sorunsuz olarak birikmesini  sağlayabilmek için önemli.

shop and milesPuan  sistemine gelince yurt içinde yapılan tüm alışverişlerde her 1 TL’ye karşılık  1,5 mil , yurt dışında ise her 1 dolarlık alışverişe karşılık 2,25 mil  kazanılıyor. Ayrıca Shop&Miles program ortağı daha çok üst gelir grubuna  hitap eden firmalarda gerçekleştirilen harcamalarda da ekstra bir mil kazanımı  söz konusu. Öte yandan Shop%Miles program ortağı firma sayısı, Garanti  Bankası’nın diğer bir ürünü olan Bonus’u kullanan firmalar kadar çok değil. Bu  da Bonus Kart ile yapılan harcamalar kadar puan kazanmayı mümkün kılmıyor.  Ayrıca Miles&Smiles programı kuralları gereği biriken miller, iki sene  boyunca kullanılmaması durumunda siliniyor. Ek kart olması durumunda biriken  puanlar da, asıl kartın bağlı bulunduğu Miles&Smiles kartına transfer  edildiğinden, ailecek yapılan harcamalarda kullanılması durumunda yüklü bir puan  birikimine imkan veriyor.

Shop and Miles kredi kartı sahipleri ayrıca Atatürk Havalimanı dış hatlar ve  iç hatlar terminallerinde hizmet vermekte olan VIP Lounge Zone’dan kredi  kartlarını ibraz etmek suretiyle, yanlarındaki 1 misafir ve 6 yaş altı çocukları  ile birlikte ücretsiz faydalanabiliyorlar.

DENİZBANK MİLES&MORE

miles and moreGaranti  Bankası ve THY işbirliğinin ardından birkaç sene sonra Lufthansa ve Denizbank  benzer bir işbirliğine gittiler. Miles & More uçuş programı Lufthansa  tarafından 90′lı yılların başlarında başladı ve dünyanın birçok ülkesinde bir  çok farklı havayolunun da katılımı ile devam etmekte. Belki de dünyanın en kapsamlı mil programı olarak  değerlendirilebilir.

Denizbank Miles & More kredi kartı da Shop&Miles kredi kartı ile aynı  prensipte çalışıyor. Ancak Shop&Miles’ın aksine klasik kart olarak  sunulmuyor. Sadece Gold ve Platinum kart hizmetleri var. Kartınızı ilk  çıkardığınızda hesabınıza otomatik olarak 3.000 mil hediyesi var.  Shop&Miles’ın aksine kredi kartınızı kapattırmadığınız müddetçe biriken  millerinizin silinmeyeceğini taahhüt ediyorlar.

Harcama karşılığı kazanılan miller açısından değerlendirildiğinde 1 TL’lik  her harcama ve nakit çekimde 1 mil kazanımı söz konusu. Ayrıca program üyesi  kurumlar da otel zincirleri ve otomobil kiralama servisleri ile sınırlı.  Shop&Miles burada avantajlı gibi gözükse dahi Shop and Miles ile yapılan  nakit çekimde bir mil kazanımı olup olmadığı hakkında herhangi bir detaya  ulaşamadık. Miles & More kredi kartı sahipleri THY uçuşlarından da mil  toplayabiliyor. Biriktirdikleri milleri THY uçuşlarında kullanabilme imkanına  sahipler ancak bunun şartları hakkında detaylı bilgi için 0212 315 34 46  numaralı telefondan Miles & More müşteri hattını aramak gerekiyor. Hava  yolları mil programları tüketici finansmanın direk konusu olmadığı için bu  konuda detay arzu eden okuyucularımızı ilgili telefon numarasından bilgi  almalarını tavsiye ediyoruz.

Bu ürün daha önce de bahsettiğimiz gibi üst segment kredi kartı müşterilerine  hitap ediyor. Özellikle yurt dışına (kıta avrupası ve okyanus aşırı uçuşları  tercih eden ve yoğun olarak kullanan) çıkan tüketiciler için avantajlı mil  biriktirme imkanı taşıyor ancak kredi kartı hizmetleri açısından bakıldığında  Denizbank’ın bu konuda Garanti’yi yakalaması için hala uzun bir yolu var gibi  gözüküyor.

HSBC PEGASUS KART

pegasus kartGelelim  iç hatların gözde havayollarından Pegasus Havayolları ve HSBC işbirliği ile  ortaya çıkan Pegasus Kart uygulamasına.

Pegasus Kart kullanımında iki ayrı puan  uygulaması mevcut. Bunlardan ilki NakitPuan uygulaması. Her 100 TL’Lik tek  çekim harcamalar için %5 yani 5 TL, 100 TL’lik taksitli alışverişlerde ise 1  TL nakit puan kazanılıyor. Bu puanlar ile diğer üye işyerinde alışveriş yapma  imkanına sahip olmakla beraber diğer Advantage kredi kartları gibi Tatil  Puan olarak kullanmak mümkün değil.

Pegasus Kredi kartına özel Uçuş Puanlar ise ayrı bir şekilde birikiyor.  Pegasus kredi kartı ile Pegasus havayollarından alınan uçak bileti için % 1.5 (  yani 100 TL’lik bir uçak bileti için 1,5 TL karşılığı) UçuşPuan kazanılıyor.  Uçuş gerçekleştiğinde ise 1,5 TL karşılığı bir UçuşPuan daha kazanılıyor.  Pegasus kartın 2 ay ve daha eski ve son üç ayda en az bir kere kullanılmış  olması durumunda Atatük Havalimanı Advantage Lounge’dan bir ziyaretçi ile  ücretsiz olarak faydalanma imkanı var. İlk bakışta mevcut özellikleriyle bu  karta sahip olmak pek de mantıklı gelmemekle beraber Pegasus Havayolları’nın  kredi kartı sektöründe de yer alan diğer rakipleriyle karşılaştırıldığında daha  ucuz olduğu düşünüldüğünde bazı avantajlar sözkonusu olabilir. Bütün yaz güneye  haftasonları kaçamak yapan ve bunu yaparken Pegasus Havayolları’nı avantajlı  fiyatlarından dolayı tercih eden tüketiciler, yaz sonuna doğru puanları ile  bedava uçma imkanına sahip olabilirler.

HSBS Advantage kart sahipleri birikmiş NakitPuanlarını (Pegasus Kart hariç)  dörtle çarparak Advantage TatilPuan’a çevirme imkanına sahipler. Çevrilen  Advantage TatilPuanlar ile yurtiçi ve yurtdışında bedava uçak/otobüs  yolculukları yapabiliyor, seçkin otellerde konaklayabiliyorlar. Advantage  TatilPuanların istenilen hizmeti alabilmek için yeterli olmaması durumunda, fark  tutarını (hizmet bedelinin en az %50′sini Advantage TatilPuan ile karşılamak  kaydı ile) kredi kartı ile ödeyebilir veya AvansPuan kullanabiliyorlar. Üstelik  herhangi bir havayolu sınırlaması olmadan (charter seferleri hariç).

AKBANK WİNGS

Akbank Wings CardKredi  kartı alışverişleri ile biriken puanlar ile uçak bileti almaya imkan veren bir  başka kredi kartı uygulaması ise Akbank Wings kredi kartı. Aslına bakarsanız bu ürünün  hikayesi biraz ilginçtir. THY, Garanti ile yaptığı anlaşmanın yenilemesi  geldiğinde yeni bir ihale açtı. İhaleyi Akbank hakikaten avantajlı bir fiyat  vererek kazandı ancak Garanti burda kapalı kapılar ardında kendince haklı  sebepler öne sürerek (ilk anlaşma süresince Garanti Bankası tarafından yapılan  yatırımlar gibi) Akbank’ın verdiği fiyatın çok altında olmasa da daha düşük bir  fiyata anlaşmayı yeniledi. İşte bu olay Türkiye’nin en kolay uçuran kartı  Wings’in doğuşuna sebep oldu.

Wings kredi kartı ile yapılan her 1 TL’lik alışverişte 1 Mil Puan ve  alışveriş yapılan işyerinin anlaşmalı Wings üye işyeri olması durumunda üye  işyerinin anlaşmasına bağlı olarak değişen ekstra Mil Puan kazanma imkanı da  mevcut.

Wings aynı zamanda Axess’e özgü ChipPara uygulamasını Wings kredi kartı  müşterilerinin hizmetine sunduğu için tüketicilere (Wings kredi kartı  kullanıcılarına) ChipParalarını Telefon Bankacılığı’ndan MilPuan’a çevirme  imkanı da sunuyor. ChipPara kullanmak istemeyen Wings kart sahiplerinin talimat  vererek ChipParalarını otomatik olarak Mil Puan’a çevirme imkanı da var.

Wings kredi kartı, Akbank Call Center’ından (444 25 25) ve  www.wingscard.com.tr‘de bulunan Online Bilet seçeneğinden satın alınan  biletlerde seçilen rotaya göre ekstra mil  kazanma imkanı da sağlıyor.

Wings, Ayrıca Atlas Jet Havayolları ile yaptığı anlaşma kapsamında Wings kart  sahiplerine Atlas Jet Loyalty programı olan Jetmil’e üye olmaları durumunda Mil Puan ve Jetmil puanlarını bir arada  kullanma imkanı da tanıyor.

Wings’in Axess’in destek hizmetleri ile beraber sunduğu hizmetlere göz  attığımızda, gerçekten bu kart ile alışverilerinin gerçekleştirmek suretiyle mil  toplayan müşterilerine bu milleri harcarken de kendilerini iyi ve ürünü kullanma  ayrıcalığını hissettiren hizmetler olduğunu görüyoruz.

Wings transfer hizmetleri kapsamında müşteriler Havalimanı Shuttle ile  İstanbul, Ankara ve İzmir’de Axess Shuttle konforuyla havalimanı transfer  hizmetlerini kullanabiliyor, istenilen saatte istenilen adresten alınıp,  istenilen adrese bırakılıyorlar. Ücretli bir hizmet olmasına rağmen ne zaman  evden çıkmanız gerekiyorsa 30 TL’ye Anadolu  yakasından Atatürk havalimanına Axess logolu bir adet shuttle ile ulaşma  ayrıcalığını yaşıyosunuz. Oturduğunuz semt havaalanına uzaksa taksiden daha  ucuza gelebiliyor.

Yine gece dışarı çıkarken araç almak istemiyor ancak özel araç konforundan da  feragat etmemek istemeniz durumunda, belli bir ücret karşılığı aracınızı sizin  yerinize kullanacak bir şöför sağlıyor. Eminiz alkol nedeniyle ehliyetini daha  önce kaybetmiş olanlar böyle bir hizmeti kullanmak isteyeceklerdir.

VIP Transfer hizmetinde ise hem özel şöför hem özel araç tahsis ediliyor.  Özellikle havaalanı transfer hizmeti için tasarlanmış bu hizmetten İstanbul,  Ankara, Bodrum, Marmaris, Dalaman, İzmir ve Antalya’da faydalanabilirsiniz.  Fiyat detayları için buraya bakabilirsiniz.

Wings’in sağladığı diğer avantajlar arasında Atatürk Havalimanı iç ve dış  hatlar ile Esenboğa Havalimanı iç hatlarda bulunan Wings  Primeclass Lounge‘ı 1 misafirle birlikte ücretsiz kullanım imkanı var.  Mil Puanlar ile alınan biletlerde alan vergisi  ödememe ayrıcalığı (bu özellik Shop and Miles kullacılarının sahip  olmadığı bir ayrıcalık olması nedeniyle çok önemli) var. Wings’de ayrıca sezon  farkı veya kontenjan sınırı yok. Akbank ayrıca üst segment müşterileri için aynı  ürünün biraz daha ayrıcalıklı özelliklerine sahip olan Wings  Black sunuyor.

İŞBANKASI MAXİMİLES

İş Bankası tarafından 2008 yılı sonunda çıkartılan Maximiles kredi kartı, yurtiçi veya yurtdışında yaptığınız alışverişlerden en az %1 Maximil biriktirerek  istediğiniz havayolu firmasından bilet bedeli kaç lira ise o kadar Maximil harcayarak bedava uçak bileti kazanmanızı sağlıyor. Bu açıdan HSBC Pegasus Kart ve Yapı Kredi Adios kartlarıyla çalışma prensibi benzer. Yurtiçi bileti alırken 1 Maximil = 1 TL değerinde olurken, yurtdışı bilet alımında 1 Maximil = 1.5 TL değerinde oluyor. Ayrıca Maxipuanlarınızı da 1 Maxipuan = 1 Maximil şeklinde çevirerek uçak bileti alımında kullanabiliyorsunuz.

Bu kartın en önemli avantajı biletin fiyatı ne ise ona göre Maximil harcamanız ve alışverişlerinizden en az %1 ini bilet alabilmek amacıyla geri alıyor olmanız. Ayrıca bazen bayram ve yılbaşı dolayısıyla yurtdışı harcamalarınıza %10 maximil verdiği de oluyor.

FİNANSBANK CARDFİNANS

Tabi söz konusu kredi kartı harcamalarından kazanılan puanlar ile uçak bileti  almak olunca bu konuda bir zamanlar rekabetin içinde olan Cardfinans‘tan bahsetmemek olmaz. Ocak 2008  itibariyle Para Puanlar ile uçak bileti alımında Para Puanlar yurt içi  kullanımda 1,5 kat ; yurt dışı kullanımda ise 2 kat olduğu iddia edilse de bilet  almaya kalkıldığında katsayının 1 olarak alındığı görüldü. Öte yandan eski  ayrıcalıklı katsayı programı, Finansbank tarafından yeni çıkarılan Clubfinans  Platinum kredi kartı sahipleri için mevcut. Hatta bu ürün sahiplerine Lounge  hizmetleri ve neredeyse wings wings transfer hizmetlerinin tamamına denk gelen  transfer hizmetleri sunulmak ile beraber bu hizmetlerin kredi kartı portfoyü  içinde sadece küçük bir grup müşteriyi hedeflemesi açısından cazipliğini  kaybetmektedir. Biraz sert olacak belki ama yukarıda bahsi geçen ürünler ile  rekabet etmekten çok uzakta.

HANGİ KARTI SEÇMELİYİM?

Sonuç olarak bize göre, Wings, kredi kartı harcamaları ile kazanılan  puanlardan uçak bileti almak söz konusu olduğunda, sunduğu katma değerli  hizmetleri hesaba katmasak bile (ki bu servisler ve ayrıcalıkların bazıları  sunum, pratiklik, imaj açısından değerlendirildiğinde gerçekten taktire şayan)  en iddialı rakibine (Shop and Miles) açık ara fark atıyor. Akbank kesinlikle  sözünün arkasında durmuş ve Türkiye’nin en kolay uçuran kredi kartını  tüketicilere sunmuş durumda.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

13 Comments

 • isbankasini unutmussunuz..maximiles hepsinden iyi bunlarin..

 • merhaba ben onceleri 7-8 kredi karti varken hepsini iptal edip 2 ye kadar dusurdum bunlar maximum ve garanti bonus. simdi baya bi baktim internetten anlasilan kisinin durumuna gore avantajlar farklilik gosterebiliyor. bunun icin ben durumumu iyi kotu anlatayim sizde bildiginiz ve anladiginiz kadar yardimci olun. Ben ayda 2-3 defa yurt ici senede ise 1 -2 defa yurt disi yapan yurt disi ve icinde harcamalari genelde kartla yapip odemelerini zamaninda yapan.kimi zaman taksit seceneklerini kullanan.sabit bi havayolu sirketi kullanmayan. alan vergisi ve hizmet bedeli odemekden bikmis.kimi zaman kendi kartimla kiz arkadasima ve yegenlerime ucak bileti alabilen biriyim. bu bilgiler isiginda WINGS,MAXIMILES,SOHP&MILES,AMERICAN EXPRESS, YADA X hangi kart bana uygun olur dersiniz

 • Wins kartı kesinlikle tavsiye etmiyorum bileti almak için hesap yapıyorsunuz birde bakmışsınız biletin mil oranını her yıl %40 yakın zam yapıyor ve millerinizi siliyor

 • Wingsten 400 liralık ekonomi sınıfından bir almanya bileti almak için 2 yıl içerisinde 36 kez newyorka gidip gelmeniz gerekiyor.

  Veya yılda 68.000 TL harcarsanız 2 yıl sonra 1 newyork bileti alabiliyorsunuz. Tek kelimeyle çılgınlık.

  2 yıl süresince ödediğiniz 200 tl kart ücretini düşün, zaten yılda 68 bin tl harcıyorsanız bir zahmet gidin 1400 liraya alın biletinizi. Mil puanım silinmiş ne yapıcam derdine de düşmeyin.

 • arkadaşlar akbank bizleri keriz zannediyor 55000 mile aldıgım tailant biletini şimdi 145000 mile veriyor 27 agustosta gene artıracakmış birde senede 31000 mil en fazla kulanabiliirmişiz biriktirdik ya şu an en iyisi yapı kredi

  • akbank teknik düşünürleri; milpuan biriktirme sistemlerini BİTİRDİLER. Uçmak için AKBANK WİNGS kredi kartı ile bir yılda 500.000 tl harcarsanız belki YURT İÇİ uçabilirsiniz. şuan en kötü MİLPUAN KREDİ kartı.

 • akban wings kart 16.12.tarhi ihtibari boş yere kullanırsınız neredeyse hic puan vermiyor
  şu ana kadar birikmiş mil puanları da hic kullandırmıyor kısıtlama getiriyor kimseye tavsiye etmiyorum birikmiş mili olanlar cok magdur kalacak bu konuda
  ben hakımı hukuk yolu ile arayacagım

 • wings tam anlamıyla rezalet arkadaslar sakın almayın.ilk önce havaalanındakı loung hizmeti için aldık ilk once paralı yaptılar sonra iptal ettiler. iki yıldır 100 bin milim birikmiş ,bir bilet alayım dedim istanbul antalya buisnes için 65000 mil keseceklerdi. millerimi harcayıp biran önce iptal edeceğim. ayrıca biletleme bölümündeki bayanlar çok kaba ve resmen sizi azarlıyorlar. şikayetimizi bildirdik ama bi şey yapacaklarınıda zannetmiyorum.

 • İng Pegasus hepsinden iyi Hem çok puan veriyor Hemde uçuşlar ucuz tek geçerim ..

 • Mil Puanlarınız Nakit karşılığında alınır.

 • Elit plus üyeyim, ücreti karşılığında elit kart sahibi yapabilirim, 5000 tl+40bin mil iletişime geçiniz,, 05078905546

 • 2 yılda QNB First kampanyaları ve kazanımları çok düşürdü 🙁 artık mil kazanmak çok zor. 2023 için öneriniz var mı?

 • daha önce Mil kart sahibi olmadım, standart kredi kartı kullanıyorum ve limitlerim yüksek. şuan hangi Mil kartı avantajlı? yılda 2 veya 3 defa uçuyorum. tavsiyeleri bekliyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!