Turizmde Reklam Stratejileri, Müşterilerin İhtiyaçlarına Göre Belirlenmeli

Ticari reklam stratejileri, seyahat reklam stratejilerine karşı!

Online olarak bavul almak ya da uçak bileti almak arasındaki ortak nokta nedir? Araştırmacı pazarlamacıların gözünde bu fark sadece fiyat farklılığından ibarettir. Çünkü ticari ya da seyahat amaçlı oluşturulmuş kampanyalar aşağı yukarı aynı hazırlık aşamalarından ve optimizasyonlardan geçmelidir.

Bunu destekler nitelikte, genellikle ticari ya da seyahat amaçlı kampanyaların aynı reklam kampanyası hazırlama stratejilerinin kullandığını günümüzde de deneyimleyebiliyoruz. Ancak, Boost`un reklam kampanyası optimizasyon bilgilerine göre bu iyi bir fikir olmayabilir.

Bavullar ya da seyahat rezervasyonları genel anlamda seyahatle ilgili alışverişler olabilir. Ama müşterinin bu alışverişleri yapma hazırlığı tamamen farklı gelişmekte. Tam da bu sebeple sizin bu iki alışveriş için aynı stratejik hazırlıkları ve optimizasyonları yapmanız da doğru olmayacaktır.

Alıcının gözünde bavul, siparişi verilen ve birkaç gün içinde ulaşılması beklenilen somut bir şeydir. Ancak bu bavulun kullanılacağı uçak seyahati belki önümüzdeki hafta, belki önümüzdeki ay belki de daha sonraki bir zaman dilimi için planlanmıştır.

Müşterinin seyahat rezervasyonuna olan süreci…

Arama aşamasında seyahat satın alacak kişiler alışverişlerini sonlandırmaya ticari anlamda bir şey satın alacak kişilerden çok daha uzak bir noktadadır. Seyahat araştırması yapan müşteriler direk olarak seyahat satın alabilecekleri ve ödeme yapabilecekleri sayfaya yönlendirmeyi beklemezler. Aksine, Google vb. arama motorlarını, spesifik olarak tatil araması yapabilecekleri sitelere erişmek için kullanırlar. Sonuç olarak seyahat reklamlarının amacı seyahat edecek kişileri kendi sitelerine yönlendirip daha detaylı arama yapmalarını sağlamaktır.

Bu durumda, `şimdi satın al` ve `hemen öde` gibi mesajların ticari anlamda alışveriş eden kişilere daha iyi hitap ettiğini de görmüş bulunuyoruz. Çünkü zaten bu kişiler ilgilendikleri ürünü hemen almayı hedeflemektir.

Standart olarak kullanılan pek çok pazarlama stratejisi satış bilgilerinden esinlenerek üretilmiştir. O yüzden reklamcılar bu stratejileri kullanmadan önce seyahat araştırması yapan müşterilere hitap edip etmediğine dikkat etmelidir. Hemen satın almaya yönlendiren ve güçlü mesajlar içeren seyahat reklamları müşterilerin algısıyla uyuşmayabilir ve de araştırma-rezervasyona dönüştürme oranını olumsuz etkileyebilir.

Test edin!

Seyahat firmaları müşterileri sitelerine çekecek mesajlar içeren reklamlarını, `hemen satın almaya` yönlendiren reklamları ile karşılaştırıp test etmeliler.

Seyahat firmaları için daha çok bilgi:

Bu noktalara değinmek için incelediğimiz seyahat reklamları ve stratejileri hakkında daha pek çok bilgiye buradan erişebilirsiniz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!