Tur Operatörleri için 3 Heyecan Verici Yeni Trend

Geçen yıl paylaşımlı ekonomide büyümenin olduğu, giyilebilir teknolojideki yeniliklerin ve rezervasyonda mobilin yer almaya başladığı birçok seyahat trendinin yükselişte olduğunu gördük.

2016 yılında önemini sürdüren bu trendlerin yanı sıra tahminimiz; seyahat ve turizmde bunları takip eden trendlerin tur operatörlerinin müşterilerine olan tekliflerini heyecanlı hale getirmeleri açısından son derece önem taşıyor olacağı.

Düşünmeden Harcama Yapanlar

TripAdvisor’ın tahminlerine göre; gezginlerin %33’ü seyahatlerinde geçen yıl ile karşılaştırıldığında daha fazla harcama yapmayı planlıyor. Harcama isteğinin artmasının nedenleri arasında ise sağlık ve refahı arttırma arzusu ile basitçe gezginlerin ailelerinin bunu hak ettiğini düşünmeleri yer alıyor. Bundan dolayı da lüks seyahat ve kruvaziyer seyahatlerinde bir talep artışı söz konusu. Dinlenme ve rahatlama isteği, zirvede bulunan seyahat motivasyon kaynakları.

Bu anlamda, seyahatlerinde en iyisini arayan gezginlerle birlikte tur operatörlerinin de onlara daha fazlasını sunma zamanı geldi, tüketicinin harcamalarını daha az sınırlamasıyla birlikte tur paketlerine de daha az sınır konulabilir, bu da lüks talebi olan gezginlere hitap eden şeyleri değiştirebilir.

Hippi Tatili

Hippi tatilleri artık geleneksel Avrupa şehirleri manzaralı tatillere dönüşüyor. Gezginler, popüler turist bölgelerinden uzaklaşarak Budapeşte’de bulunan VII. Bölge, Berlin’de bulunan Kreuzberg ve Riga’da bulunan Mieraiela gibi daha fazla heyecan veren yerlerde kalmayı tercih ediyorlar.

VTM trendler raporuna göre; hippiler, pop-up restoranlar, vegan kafeler, bağımsız alışveriş merkezleri ve sanat galerileri gibi alışılmadık kültürel deneyim arayışı içindeler.

Hippi tatil olgusu, Avrupa’da yapılan seyahatler açısından 2016 yılında değişiyor ve bunun tur operatörleri için anlamı da bağımsız konaklamadan oluşan ve sık gidilen yerlerden oluşmayan paketler ortaya koymaları gerektiği.

Herkes için Deneyimsel Seyahat

Tüketicilerin macera turizmi talebi artıyor ve seyahatler rahatlamak için sahil turizmi yerine daha fazla keyif içeren bir hale dönüşüyor.

İnsanların amacı ölmeden önce yapılacaklar listesinin ve konforlu alanlarının ötesine geçerek meydan okumak. Bu trend belirgin bir şekilde Y kuşağı ve aileleri arasında popüler; fakat 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş arasında doğanlar için maceraperestlik daha motive edici bir hale geliyor.

Yalnızca seyahatin kendisinin maceraperest olması gerekmiyor; pazarlama da aynı şekilde maceraperest olmalı. Tur operatörlerinin paketlerini desteklemeleri için artık yalnızca resimler yeterli değil, bunu kabul etmeleri gerekiyor ve deneyimin heyecanını yansıtarak yaratıcı tepkiler ortaya koymaları gerekiyor.

Seyahat endüstrisi giderek daha rekabetçi bir hale gelirken tur operatörlerinin Niş pazarlarını bulmaları her zamankinden çok daha önemli. Bu örnekleri de dikkate alarak; gezginler arasında neyin daha ateşli olduğu üzerinde düşünerek, uzmanlık oluşturarak ve rekabete karşı öne çıkarak tur operatörleri modayı takip eden bir halde kalabilirler.

Kapak Görseli: Visit Berlin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!