TripAdvisor’un Soru-Cevap Özelliği Sayesinde Gezginlerle Rezervasyonlarını Yapmadan Önce Bağlantıya Geçin

Sayısız araştırmanın kanıtladığı bir gerçek var: Gezginler, planlarını tamamlamadan önce lokasyonlar hakkında araştırma yapmayı her zamankinden daha çok seviyor.

Gezginler fiyat karşılaştırmaları yapıyor, online değerlendirmeleri kontrol ediyor, sosyal medya sitelerinde bilgi arıyor ve tweetler, yorumlar, e-postalar ve telefon konuşmaları ile sorgular iletiyorlar.

Seyahat değerlendirmeleri sitesi TripAdvisor, endüstrideki eğilimin de farkında olarak, gezginlerin bir otel ya da konaklama tesisi ile ilgili sorular sorabileceği ve bu işletmelerin temsilcilerinden ya da işletmeler hakkında değerlendirme yazan kişilerden ve TripAdvisor kullanıcılarından hızlı cevaplar alabileceği bir yol olan yeni Soru-Cevap özelliğini yakın zamanda kullanıma sundu.

Amaç ise gezginlere, bir incelemede bulmayı bekleyebilecekleri türlerden olanları da içeren olabildiğince çok bilgiyi sunarak seyahatlerini planlamaları konusunda yardımcı olmak. Sorulabilecek soruların örnekleri ise şu şekilde:

 • Ön masada yerel tur rezervasyonu yapabilir miyim?
 • Şef alakart menünün dışındaki siparişleri hazırlayabilir mi?
 • Minibar için ekstra ücret talep ediliyor mu?
 • Kuru temizleme servisinin ücreti nedir?
 • Yüzme havuzunun kullanım saatleri nasıldır?
 • Otel, en yakın havaalanına/limana transfer sağlıyor mu?

Bir seyahat planlama aracı olarak tasarlanan TripAdvisor Soru-Cevap aracı, TripAdvisor işletme sayfalarında; işletme açıklamaları, derlenen online değerlendirmeler, derecelendirmeler ve sıralamalar, olanaklar, oda kullanımına dair detaylar, fotoğraflar, adres ve iletişim bilgileri gibi diğer özelilklerin yanında, yeni bir kısım olarak yer alıyor. Bu özellik, halihazırda, ABD’de yer alan bazı otellerin kullanımına sunuldu ve izleyen haftalarda diğer pazarlara sunulması bekleniyor.

Bu özelliğin çalışma ilkesi ise şu şekilde: Gezginler, belirlenen kutucuğa bir soru yazdıkları zaman, işletme sahibi ya da temsilcisi, e-posta yoluyla bilgilendiriliyor. Sorulara verilen yanıtların, TripAdvisor tarafından belirlenen ve aşağıda bazı örnekleri sunulan ilkelere uyması gerekiyor:

 • İşletme sahipleri ya da temsilcileri, soru sorarken ya da yanıtlarken, işletme ile olan bağlantılarını belirtmek zorundadır. Soruları cevaplayabilmek için, bu kişilerin site tarafından bir işletme sahibi ya da temsilcisi olarak teyit edilmesi gerekiyor.
 • Cevaplar, doğrudan sorulan soruları cevaplıyor olmalıdır. TripAdvisor, Soru-Cevap aracını bir tartışma forumu olarak tasarlamamış bulunuyor.
 • Sorulan bütün sorular doğrudan, ilgili konaklama tesisi ya da mülkteki konaklama ile ilgili olmalıdır ve belirli bir kişiye (işletme sahibi, temsilcisi ya da değerlendirme yapan kişi) yöneltilmemiş olmalıdır.
 • Bütün içerikler aile boyu kullanıma uygun olmalıdır.
 • Soru-Cevap aracı, değerlendirmeler, önceden yapılan bir konaklamaya dair sorular ya da yorumlar, ya da fiyatlandırmaya, odalara ve olanaklara dair sorgular için uygun bir platform değildir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!