Jabiroo Kurucu Ortağı Ayşe Yağcı, “Bir Tema Etrafında Şekillenen Programlar Son Derece Popüler”

Jules Verne Travel Genel Müdürü Ayşe Yağcı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz?

Merhaba. Ayşe Yağcı ben. Jabiroo.com’un kurucu ortağıyım. Uzun senelerdir turizmin farklı alanlarında çalıştım. Halen Jules Verne Travel & Event şirketinin genel müdürüyüm.

Bize biraz Jabiroo hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aslında Jabiroo.com çıkış hikayesi yaptığımız iş gibi gayet keyifli. Farklı sektörlerde görev yapan ama birbirlerini uzun yıllardır tanıyan 3 arkadaşın Toskana’da bir cafede temellerini attığı bir fikir Jabiroo. Gezmeyi çok seven bu 3 arkadaş isim olarak da latin Amerika kökenli bir leylek türü olan Jabiru’dan esinleniyorlar.

Jabiroo.com ilk kurulduğunda dönemin popüler, dünyada önderliğini Gilt, Groupon, LivingSocial gibi firmaların yaptığı flash-sale iş modeliyle eticaret dünyasına katıldı. Bu modelde jabiroo.com dünyanın farklı noktalarından seçtiği ve uzmanları tarafından bizzat deneyimlenmiş otelleri uygun fiyatlarla kısa dönemler için takipçilerine ulaştırdı.

2014’te markanın güçlü yönlerine odaklanarak, bugünkü iş modelini hayata geçirme kararı aldık. Bu model ile Jabiroo.com Türkiye’de bir ilk olma hedefini gerçekleştirdi ve online Seyahat Tasarım kavramını seyahat severlerle tanıştırdı. Temel olarak yaptığımız işi kişilerin zevk, bütçe ve tercihlerine göre kendilerine özel seyahat tasarımı hazırlamak olarak açıklayabilirim.

Jabiroo’nun klasik acentalardan farkı ne?

Kendimizi şu iki noktada klasik anlamda acenta faaliyetlerinden ayırıyoruz:

  1. Seyahat Tasarımcılarımızın çok ciddi seyahat deneyimleri var. Seyahat tasarımı hazırlarken ezber bilgiler kullanmaktan öte tecrübe ile şekillenmiş bilgi le hazırlanmış programlar hazırlıyoruz. Hazırladığımız içeriklerde de bu çok dikkat ettiğimiz bir konu.
  2. Acentalar günün sonunda bir konaklama ve ulaşım hizmeti satabilmek adına faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Jabiroo.com’da, bu saydıklarımız bir ek servis ve isteğe bağlı. Örneğin Jabiroo.com’dan size özel 4 günlük bir seyahat tasarımı aldınız Lizbon için. Biz size nereleri görmeniz gerektiği, hangi otellerde kalmanızı önerdiğimizi, hangi restoranlara gitmenizi önerdiğimizi listeleyen bir program sunuyoruz. Bizim temel hizmetimiz bu. Siz eğer önerdiğimiz otellerde kalmak isterseniz, bunların da sizin için satın almasını yapabiliyoruz. Ama zorunluluğunuz yok. Bu bizim en büyük avantajımız. Biz gerçekten size uygun olduğunu düşündüğümüz için o oteli öneriyoruz, anlaşmalı olduğumuz için değil.

Yurtdışında, özellikle çalışan kişilerin zamanı olmaması nedeniyle çokça ilgi gösterilen seyahat tasarımı fikrine Türk kullanıcının ilgisi sizce ne yönde?

Türkiye için çok yeni, bir o kadar da önyargıları olan bir kavram. Türkiye’de seyahat ve tatil kavramları yazın kumsal ve deniz içeren bir destinasyona eşdeğer olmaktan çıkıyor artık. ¨Seyahat eşittir Deneyim¨ diyen ciddi bir kesimin sayısı hızla artıyor. Bizim hizmetimiz bu felsefe ile seyahat edenler arasında çok fazla ilgi gördü. Sitemizden gerçekleştirilen satın almalarda %27’lere ulaşan bir tekrar satın alma oranı var ki faaliyet gösterdiğimiz Turizm sektörü için değerli bir oran olduğuna inanıyoruz. Özetle Türk kullanıcısı bu kavrama aşina olmaya başladı. Biz de Jabiroo.com olarak katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Hangi konseptte seyahat tasarlıyorsunuz? Her bütçeye göre bir tasarımınız var mı?

Bizim şöyle bir sloganımız var: Zevkinize, bütçenize ve keyfinize uygun tasarlanmış bir seyahat planı mümkün mü? Bu soruya cevap olarak evet diyoruz. Bizden seyahat tasarımı satın alanların yaptığı ilk şey, müşterimizi tam olarak anlamımızı sağlayan keyifli anketimizi cevaplamaları. Bu anketin amacı seyahat edecek kişinin seyahati sırasında neler yapmak istediğini anlamak. Ne tür otellerde kalmaktan hoşlandığını ne tür yemekler yemeyi tercih ettiğini görmek. Tüm bunları yaparken de ne kadarlık bir bütçeye sahip olduğunu bilmek. Bizim iş modelimizin başarısında temel nokta da bu açıkçası: Tamamen kişiye özel – yurtdışındaki tabiriyle tailor made bir hizmet sunmak.

Peki bu seyahat tasarımları maliyetli mi? Mesela 7 günlük Güney Afrika seyahati düşünüyorum, program için ne kadarlık bir bedel ödemem gerekiyor?

Bizim seyahat tasarım paketlerimizin fiyatı 3-4 Günlük seyahat tasarımlarında 149 TL, 5-6 Günlük seyahat tasarımlarında 169 TL, 7-8 Günlük seyahat tasarımlarında 199 TL’dir. 7 Günlük bir Güney Afrika seyahati için bizden 7-8 günlük tasarım seçeneğimizi satın alıyorsunuz. Doldurduğunuz anket cevaplarına göre programınızı hazırlayıp size gönderiyoruz. Bizden alacağınız hizmet bu noktada bitebiliyor. Eğer isterseniz size programın içinde önerdiğimiz otel ve ulaşım alternatiflerini (unutmayın ki bu öneriler de sizin verdiğiniz bütçe limitlerine göre sunulmuştur) bizden satın almak istediğinizde, bu hizmetler için de otellerle ve ulaşım firmalarıyla kontağa geçip, fiyat alıp size bir maliyet çıkartıyoruz. Özetle seyahat tasarım hizmetimizin bedeli belli iken, talep edilen tasarımın bileşenlerini oluşturan kalemlerin maliyeti kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

Geçtiğimiz yıl sizin için nasıl geçti? 2016’dan beklentileriniz ne yönde?

Geçtiğimiz yıl bizim için geleceğe çok inanarak bakmamızı sağladı diyebilirim. Seçtiğimiz iş modelinin benzersizliği, ilk yıl satış, site trafiği rakamları ve tabi bizim de keyifle takip ettiğimiz uzakrota.com gibi sektörün nabzını tutan sitelerin bizi onore eden yorumları bizi daha da motive ediyor. 2016 yılında güzel işbirliklerle büyüme hızımızı 2 katından fazla arttırmayı öngörüyoruz.

Biraz da sizden bahsedelim, sizce yeni yılın trendi neresi olacak?

Yeni yılda kuzey ülkelerine talep fazla olacak. Özellikle kuzey ışıklarını görmek birçok kişinin hayali. Bunun dışında festival, konser, spor karşılaşmaları, sanat fuarları gibi etkinliklerin çok ilgi çekeceğini düşünüyoruz.

Araba kiralayarak büyük şehirlerin dışına çıkıp ülkeleri kasabalar, köyler arasında gezerek tanımak çok popüler. Son olarak da bir tema etrafında şekillenen programların son derece popüler olduğunu görüyoruz. Gurme seyahat, bisiklet seyahati, karavan seyahati, şarap tadım turları gibi.

Bu yıl için tatil planlarınız var mıdır?

Mart ayında İzlanda’da kuzey ışıklarını izlemek, Mayıs ayında Burgonya bölgesinde şarap tadımı programı, Temmuz’da Yunanistan’ın Kefolanya bölgesini görmek, Eylül ayında karavanla Amerika Birleşik Devletleri New England’da sonbahar yaşamak bu seneki planlarım arasında.

Gittiğiniz ya da gitmek istediğiniz en favori 3 yeriniz neresi?

Macera için Antarktika ve Şili Patogonyası, doğanın mucizesini izlemek için Tanzanya’da göç zamanı ve dinlenmek için Maldivler.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Jabiroo.com olarak Uzakrota.com’un turizm sektöründe bir eksikliği doldurma çabasını yakından takip ediyor ve destekliyoruz. 25 Mart’ta gerçekleşecek Uzakrota Travel Marketing Zirvesini bu çabaların geldiği güzel bir nokta olarak görüyoruz.

Editörün Notu: Değerli yorumlarından ötürü Jules Verne Travel Genel Müdürü Ayşe Yağcı’ya teşekkür ediyoruz.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!