Travelport CEO’su Havayolu Teknolojileri Tartışmalarını Dikkate Almadığını Belirtti

IAG’nin (International Airlines Group) sahibi olduğu havayolu şirketlerinin, genel dağıtım sistemleri üzerinden yapılan her bir rezervasyon için 8 sterlinlik ilave bir ücret almaya başlamasının ardından, Iberia ve British Airways’in üçüncü parti dağıtım maliyetleri gelecek Kasım ayında artış görebilir.

Bu fikrin sahibi, seyahat sektörüne ticari teknoloji çözümleri sağlayan Travelport’un başkanı ve CEO’su Gordon Wilson’a ait ve Wilson, sektördeki teknoloji tartışmalarının çoğunu “saçma” olarak değerlendirerek dikkate almadığını belirtti: “Bu alana dair tartışmaların çoğu teknolojiye uymuyor – uçtan uca süreçlere uymuyor. Sektörde dile getirilen pek çok saçmalık var.”

Wilson, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “British Airways ile aramızdaki mevcut anlaşma, son derece iyi bir anlaşma özelliğini taşıyor. Bu anlaşmayı ortadan kaldırmak istiyorlarsa, bu kendi seçimleridir. 1 Kasım geldiğinde, sahip oldukları bütün avantajları kaybedecekler.”

British Airways ve diğer tam uçuş hizmeti sunan havayolu şirketleri, bulundukları ülkelerdeki pazarların dışında gerçekleşen rezervasyonlar için halihazırda, Travelport’un sistemine benzer genel dağıtım sistemlerinden güç alıyor. Seyahat acenteleri – çevrimiçi acenteler de- yegâne yöntem olarak, sadece havayolu şirketleri üzerinden doğrudan rezervasyon yapmak veya havayolu şirketlerinin hizmetlerini, şirketlerin sistemlerine bir uygulama program arayüzü (API) aracılığıyla bağlanarak satın almak seçeneğine sahip bulunuyor. Wilson, bu konuda da yorumlarda bulundu: “Şu anda 180 ülkede faaliyet gösteriyoruz ve Delta Air Lines yakın zamanda bizimle, hiçbir rezervasyon ücretinin söz konusu olmadığı bir tam içerik anlaşması imzaladı. Delta gibi havayolu şirketlerine kattığımız değer, bu şirketlerin kendi ülkeleri dışındaki 179 ülkede satış yapabilmesi. Bunu [havayolu şirketleri için] başka kim yapacak?”

British Airways’in şu anda Travelport ile yapamayacağı, fakat bir API ile yapmakta olduğu veya yapmayı istediği hiçbir şey bulamadım. Diyalog içerisindeyiz. Aramızdaki ilişki, hırçın bir ilişki değil. [Ancak] cevaplanmamış çok sayıda soru bulunuyor. Hâlâ onların yapamadığı, fakat yapmak istediği şeylerin neler olduğunu çözmeye çalışıyorum.”

Tam uçuş hizmeti sunan Alman havayolu şirketi Lufthansa, 2015 yılının Eylül ayında bir genel dağıtım sistemi rezervasyon ücreti olarak nitelendirilebilecek olan, 16 €’luk bir Dağıtım Maliyet Bedeli’ni talep etmeye başladı. Şirket bir sonraki yıl içerisinde genel dağıtım sistemi (GDS) dağıtım maliyetlerinin 12 milyon € gibi büyük bir miktarda artış gösterdiğini bildirdi. Öte yandan Travelport, yılın ilk yarısında, yıllık gelirin %4’lük bir artış ile 1.26 milyar $ seviyesine ulaştığını bildirdi ve bu gelirin %67’si havayolu şirketlerinin deniz aşırı pazarlarındaki uçuş işlemlerinden elde edildi. Toplam işlem hacmi de artış gösterdi ve 2016 yılının ilk yarısında %2 artış kaydederek 41.6 milyar $ seviyesine çıktı.

Travelport yılın ilk yarısında operasyon kârlarında %8 artış ile 315 milyon $ seviyesinin görüldüğünü ve Afrika ile Orta Doğu bölgelerindeki sektör rezervasyonlarındaki %4’lük bir düşüşün yanı sıra, Haziran ayına kadar geçen üç aylık süreçte %5’lik bir kayıp yaşandığını bildirdi.

Wilson bu kayıplar konusunda da açıklamalarda bulundu: “Dizüstü bilgisayar ve seyahat yasakları ile Arap ülkelerinin Katar’a yönelik ambargosunun Orta Doğu ve Afrika’ya yararı dokunmadı. Bu durum, pazarın momentumunu bir derecede alıp götürdü. Avrupa karmakarışık olageldi. Birleşik Krallık pazarı bir miktar yumuşak kaldı. Seçimlerin her daim bir sönümleme etkisi olduğu görülüyor. Asya, özellikle Hindistan ve Endonezya’da bizim için bir başarı öyküsü olma niteliğini taşıyor. Kuzey Kore haricineki tüm pazarlarda iyi işler çıkardık.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!