SkyTeam, Veri Paylaşımının Şekil Almasıyla Birlikte Kişiselleştirmeye Önem Veriyor

SkyTeam, üye havayolu şirketleri arasındaki veri paylaşımı entegrasyonu sistemi ve bunun kişiselleştirilmiş uçak seyahatleri konusunda taşıdığı potansiyel konusunda ilerleme kaydetmekte olduğunu belirtiyor.

Birlik, SkyTeam bünyesindeki Amadeus, TravelSky, Deltamatic ve Sabre tarafından kullanılan dört PSS (Yolcu Hizmetleri Sistemi) sisteminin açık koordinasyonunu kapsayan seyahat aksaklık yönetimi stratejisinin ilk aşamasını neredeyse tamamlamış bulunuyor.

Başlangıçtaki projenin amacı, seyahat aksaklıklarının kusursuz bir yönetimini sağlamak iken, SkyTeam CEO’su Perry Cantarutti bunun, havayolu şirketlerinin müşteri hizmetlerini geliştirebilecek ve yardımcı satışları arttırabilecek sistem çapraz çalışmaları için sadece bir başlangıç olduğu kanısını taşıyor.

Ancak bu sistemlerin korumacı ve bölgeci doğası ve yönettikleri veriler göz önüne alındığında, çalışmaları gerçekleştirmek uzun ve hassas bir süreç olarak ortaya çıkıyor.

Cantarutti, Cancun’da gerçekleşen IATA Yıllık Genel Toplantı’da konuya açıklık getirdi:

“PSS’ler, bilgileri kendisinin dahilinde tutmak amacıyla sistemler olarak kuruluyor. Ana bellek bölümünün dışında veri paylaşımı yapmak için, PSS sağlayıcılarıyla çok çalışma yapmamız gerekti.

“Bunun, müşteriye, olağandışı operasyon vakalarında yardımcı olmak konusunda daha iyi bir iş çıkarmamız gerektiğine yönelik ortak taahhüt dolayısıyla işe yaramış olduğunu düşünüyorum.

“Söz konusu çaba, uzun yıllar alan bir çaba olma özelliğini taşıyor, ancak heyecan verici olan tarafı, tüm bu veri bağlantılarını çalıştırmaya yaklaşık olarak altı ayımızın kalmış olması. Bu hizmet, herhangi bir müşterinin olağandışı bir operasyon ile karşı karşıya kalması durumunda – 48 saat içerisinde- uygulanabilir olacak, dolayısıyla bu, geniş biçimde açık bir bağlantı değil. Oldukça spesifik bir bağlam dahilinde bulunuyor.”

Ancak bu kısıtlı bağlam, sistemlerin, gerek duyulduğu zaman birlikte çalışabileceklerini ortaya koyuyor ve Cantarutti, bu sistemlerin, SkyTeam’in bütün üyelerinin, böylesi bir değiş tokuştan faydalanacağı zaman da birlikte çalışacakları umudunu taşıyor.

Halihazırda gözden geçirilen uygulamalardan birisi, yardımcı ürünlerin ve hizmetlerin satışları.

“Yardımcı ürünler konusunda şu sıralarda yapmakta olduğumuz çalışmalarda, rezervasyon veya “rezervasyonumu yönet” süreçleri sırasındaki en temel satış becerilerinin dahi arahat uçuşları için rezervasyon söz konusu olduğunda oldukça kısıtlı olduğunun farkına varıyoruz. Müşterinin önüne koyduğumuz çok sayıda boşluk bulunuyor.

“Tek bir havayolu şirketi olarak satış yapmak istediğimiz yerlerde, ortak uçuş satışı gerçekleştirirken dahi satışını yapamadığımız pek çok yardımcı hizmet bulunuyor.”

Başlangıçta odak noktası, koltuk ve ilave bagaj kapasitesi gibi basit ürünlerin ve hizmetlerin satışı üzerinde olacak, ancak bu alışverişler, havayolu şirketlerinin kendilerine ait yardımcı ürünleri farklı biçimde sınıflandırması ve paketlemesi dolayısıyla karmaşık olma özelliğini taşıyor.

Cantarutti, birliğin entegre edilmiş kişiselleştirmeye geçmeden önce basit yardımcı ürünlerin satışını gerçekleştirmeye odaklanacağını belirtiyor.

“Şu sıralarda, havayolu hizmetlerinin avantajlarından faydalanabilmeleri için, müşterilere, mevcut ürünlerin tamamını sunabilmek, temel mesele olma özelliğini taşıyor. Bu mesele, ayrıca havayolu şirketlerinin müşterilerin daha geniş bir kesiminden gelir elde edebilmeleri için de temel olma niteliğine sahip durumda bulunuyor.”

Ancak Cantarutti, son varanda, daha yüksek bir paylaşılan müşteri farkındalığı düzeyinin, havayolu şirketleri birliği modelinin ve havayolu şirketlerinin rekabetçiliklerinin geleceği açısından, yakın dönemde kritik önem taşır hale geleceği inancını taşıyor.

“Kişisel olarak ben, kişiselleştirmenin rolünün ve öneminin, sektör için gelecek beş ile on yıl içerisinde bir öncelik haline geleceğini düşünüyorum. Bu bakımdan, SkyTeam’in üye şirketler açısından nasıl kolaylaştırıcı hale gelebileceği üzerinde çalışıyoruz.”

“Bu, büyük bir fırsat sunan türden bir şey olma özelliğini taşıyor. Dijital teknolojileri kavrayışı daha kuvvetli olan Y Jenerasyonu, bu kişiselleştirme seviyesinin, bu içgörü seviyesinin ve seyahat deneyimi ile ilgili bilgilerin beklentisini taşıyor olacak. Bu bireyler, sadece düzenli olarak uçuş yaptıkları tek bir şirket düzeyinde değil, şirketlerin oluşturduğu grup düzeyinde tanınır olmak istiyorlar.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!