Tayland En İyi Havaalanlarının Kapasitesini Artırmak Üzere 6 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak 0

Başkan Nitinai Sirismatthakarn; şirketin planının 2022 yılına kadar şu anda toplamda 75 milyon yolcu kapasiteli olan Suvarnabhumi ve Don Mueang Uluslararası Havaalanı için kapasitenin arttırılması olduğunu, şehrin ana havaalanı olan Suvarnabhumi Havaalanı için yıllık 90 milyon yolcu kapasitesinin hedeflendiğini, Bangkok’un düşük maliyetli havaalanı olan Don Mueang Uluslararası Havaalanı için ise 40 milyon yolcu kapasitesinin hedeflendiğini söyledi.

Şirket, şu anda en önemli turizm noktası Phuket dahil olmak üzere 4 adet daha havaalanı işletiyor.

Nitinai 22 Haziran’da Bangkok’ta vermiş olduğu bir röportajda; “10 yıl içerisinde altı havaalanımıza 6 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz” dedi.

Nitinai; Suvarnabhumi için planların, 2020 yılına kadar hali hazırda var olan terminal kompleksine yeni bir yolcu salonu eklenmesini de içerdiğini, ertesi yıl ise üçüncü bir pistin eklenmesinin ve 2022 yılında ise yeni bir uluslararası terminalin açılmasının söz konusu olduğunu söyledi.

Turizmde büyüme, Tayland ekonomisi için son derece önemli, bu da Asya’nın en büyük operatörlerinden biri olan Thailand Pcl üzerinde altyapının yeterli olduğundan emin olmak üzere bir baskı yaratıyor.

Bloomberg Intelligence’a göre, şirketin işletme kârı yeni ticari ve uçuş imkânlarının devreye girmesiyle birlikte 2020 yılına kadar %50 daha daha artabilir.

Bu yıl, Tayland Havaalanlarının hisse değerlerinde %18’lik bir artış görüldü, SET endeksi göstergesi ile karşılaştırma yapıldığında ise %3’lük bir aşılma da söz konusu, ticari olarak son 5 yılın 22.5 katlık ortalaması ile bir kıyaslama yapılacak olursa, 12 aylık kazancın 28.7 kat daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Şirket, Tayland’ın dünyanın en iyi seyahat noktalarından biri olması dolayısıyla konumundan istifade ediyor; ancak Bangkok KTB Securities Şirketi’nden bir analist olan Amnart Ngosawang’a göre genişletilen altyapı devreye girene kadar fırsatlardan tam olarak yararlanmak biraz zaman alacak.

Amnartİ; “Şu andaki hisse fiyatları yatırımcılar için çok sınırlı bir avantaj sağlıyor, temeller sağlam; fakat değer ise oldukça yüksek” dedi.

Nitinai; “Suvarnabhumi’de 5 yıl içinde 90 milyon yolcu kapasitesi hedefi mevcut kapasiteyi iki katına çıkaracak” dedi.

Singapur, Changi Havalalanı için kapasite yıllık 60 milyon iken Beijing Capital Uluslararası Havaalanı 90 milyondan fazla yolcuyu ağırlayabiliyor. Hem şehir devleti Singapur hem de Çin’in başkenti havaalanlarını genişletiyor.

Nitinai; Suvarnabhumi tasarlandığı kapasiteden daha fazla insanı ağırladığı için yapılacak olan ek terminal (ayrıca Uydu terminal olarak ta anılıyor) “60 milyon kişilik bir kapasitede olacak ve tek başına şu anki talebi karşılayacak” dedi. Planlanan yeni uluslararası havaalanı ise 30 milyon yolcu kapasitesi daha ekleyecek.

Nitinai; “Havaalanı kapasitelerinin 2 katına çıkarılması bir gereklilik haline gelmiştir” dedi.

Tayland’ın askeri hükümeti Güneydoğu Asya’nın ikinci büyük ekonomisini güçlendirecek alt yapı projelerini hızlandırmaya çalışıyor. Havaalanlarının genişletilmesi projesi özellikle önem taşıyor, çünkü turizm gelirleri Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın %18’ini oluşturuyor. Turizm gelirlerin büyük bir kısmına ise yabancı ziyaretçilerin katkısı söz konusu.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.