Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

2017 Gartner Hype Cycle for Emerging Technologies, blockchain’i “şişirilmiş beklentilerin Zirvesi” olarak kategorize etti. Fakat bu durum seyahat endüstrisi için bu doğru mu? Travelport mimarları hem iş hem de daha geniş kapsamda seyahat sektörü için blokchain’in etkilerini araştırdı.

Güven üzerine kurulmuş, güçlü ilişkilerin olduğu ve karmaşıklıkları iyi yöneten bir endüstride, önemli bir soruyla başladık: Blokchain için bir rolü var mı? Bunu incelemek üzere bir başlangıç olarak, güvenli dağıtım ve satış için seyahat içeriğinin yönetimi için blockchain’in uygunluğunu analiz ettik. Ayrıca sektörümüzde teknoloji için diğer potansiyel kullanım durumlarını da düşündük.

Travelport değerlendirmesi

Kullanım Greklilikleri: Blockchain veya DLT ve sınırlamalar için uygunluk

Tüm seyahat, seyahat rezervasyonları: Halihazırda kamusal blockchainler için , ölçeklenebilirlik ve işlem doğrulaması hızı için uygun değildir.

Gezgin kimliği: Blockchain veya DLT için uygun olan, sağlam erişim kontrol mekanizması ve güvenlik modeline ihtiyaç duyar.

Seyahat işlemleri için ödemeler: Blockchain için uygun, finansal ortaklar gerektirir ve parasal istikrar gerektirir.

Sadakat federasyonu: Muhtemelen blokchain için uygun, seyahat tedarikçilerinin işbirliği ve değişim mekanizması üzerinde anlaşma gerektirir.

Rezervasyonların ve ödemelerin garantisi: DLT üzerinde bir rezervasyonun onaylanması, Blockchain için uygun olup, rezervasyonun tamamını büyük defter üzerinde tutmayı gerektirmez.

Biletleme:Yukarıdakilere benzer fakat DLT teknolojisine eski sürecin aktarılması riskini taşır.

B2B Yerleşim: Kapalı bir iş ağında DLT için uygundur.

Alışveriş ve envanter : Envanter kontrolü DLT ile mümkündür, ancak performans ve ölçeklenebilirlik nedeniyle sadece sınırlı erişim grubu veya kapalı ağ içinde mümkündür.

Seyahat değişimi: Tedarikçinin defterleri arasında çalışan Seyahat dijital parası veya döviz kuru kapasitesi. Muhtemelen diğer modellerin bazılarını desteklemek için bir gereklilik olacaktır.

Travelport, kısa vadede, kapalı tedarik gruplarında, seyahat endüstrisindeki özel ve izin verilen zincirlerde, çoğu blockchain’de gelişmeler olacağını tahmin ediyor. Orta-uzun vadede, blockchain veya DLT teknolojileri tarafından değiştirilen ödemeleri, envanteri ve sipariş yönetimini görebiliriz.

Blockchain üzerinde tüm seyahatin yönetilmesini, havacılığa yerleşmesini ve tedarikçilerinin yolculukları birleştirilmesinde, bu teknolojiyi daha fazla evrimi öngören daha uzun vadeli bir fırsat olarak görüyoruz.Seyahat blockchainleri için açık standartların evrimi ve DLT’de yer alan seyahat tedarikçilerinin teklif verme veya satma isteklilikleri, bu alanlardaki ilerlemelere yol açacaktır.

Blockchain ve DLT teknlojilerinin ana etkisi; birden fazla tarafın aynı bilgiyi paylaşması ve kabul etmesi gereken herhangi bir süreç için işlem süreleri ve verimlilik iyileştirmelerinde azalma olacaktır. Örnekler, faturalama, ödeme, ödemelerin taşınması, sözleşme müzakeresi ve kimlik doğrulamasını içerir.

Travelport müşterileri şu anda birden fazla kontrol ve doğrulama adımı ile manuel işlemleri kullanarak bu aktivitelerin çoğunu üstleniyorlar. Blokchain ile güvence altına alınan DLT ile, tüm taraflar için mevcut süreçlerin çoğunu azalarak gerçek zamanda gerçekliğin tek bir versiyonu üzerinde anlaşmalarını sağlar.

Kısa Dönem (1-2 yıl) Orta vade (2-5 yıl) Uzun vade (5 yıl +)

Sınırlı B2B ödemeleri Seyahat şifreli döviz borsaları Havacılık yerleşimi için IATA jetonu

Seyahat kripto-para birimi Teklif Dağıtık özel muhasebe defteri rezervasyonları Blockchain üzerinde tüm seyahat

Temel gezgin kimliği Seyahat için Cryptocurrency ödemeleri Blockchains genelinde Interlining

Tedarikçi envanteri Erken IATA Hava ödemeleri ve yerleşimi için para kabulü Küresel Gezgin kimliği

Tedarikçiler arasında gezgin kimliği paylaşımı

Daha fazla bilgi ve Travelport’un seyahat endüstrisindeki blockchain hakkındaki teknik raporunu okumak için bu bağlantıya tıklayın: https://www.travelport.com/sites/default/files/travelport-blockchain-whitepaper.pdf

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz