Seyahatin Geleceği

Bu cesur ve tutkulu başlık 2 Eylül’de Londra’daki StrategyEye’ın etkinliğinden bir alıntı. Sojern, Expedia ve HostelWorld ile birlikte gelecek yıllarda turizm sektörünü nelerin beklediği konusunda yolumuzu aydınlatan bir sunum yaptı. Ayrıca yeni gündeme gelen konular hakkında TripTease, Tripster, Hostmaker ve UnderTheDoormat’ın da içinde bulunduğu bir oturum gerçekleştirildi.

7aa

Turizm teknolojiyle sıkça etkileşim içinde bulunan sektörlerden birisi. Paylaşım ekonomisi piyasayı dönüştürdü ve konaklama imkanları Airbnb gibi şirketler sayesinde kıl çadırdan Fransız Alpleri’nde bir balon sepetine kadar yaygınlaştı. Turizmde bilgi akışının artması tüketicinin elini kuvvetlendiriyor.

StrategyEye’ın editörlerinden Tom O’Meara online turizme sadece 2015’te 880 milyon dolar yatırım yapıldığını belirtti.Tom’a göre yatırımcılar hala rezervasyon alanında yatırım potansiyeli görüyorlar. OneFineStay 2015’in 40 milyon dolar ile en çok yatırım alan 10 iş fikrinden birisi oldu. Airbnb ise 1.5 milyar dolarlık özel yatırım çekti.
StrategyEye’ın tahminlerine göre hava yollarının üzerindeki inovasyon ve sektörün geri kalanına ayak uydurması konusundaki baskı, rekabeti artırarak devam edecek. Seyahat merkezli uygulamaların artması ve 8 hava yolları firmasında halihazırda olan bedava Wifi uygulamasıyla birlikte markaların inovasyona daha çok odaklanması ve müşteriyi merkeze koyması gerekecek.

Satın Alma Süreci Hakkında Görüşler

Seyahat rezervasyonunun dijital patikası karmaşık ve parçalı bir halde. Sojern’in Avrasya, Afrika ve Pasifikten sorumlu yöneticisi Russell Young, seyahat araştırması ve rezervasyonunun gün geçtikçe değiştiğini belirtti. HostelWorld’ün pazarlama sorumlusu Ottakar Rosenberger, ortalama bir yolcunun seyahate çıkmadan önce 20 kez araştırma yaptığını ve araç sigortasındaysa bu rakamın 3 olduğunun altını çizdi.

Kod Adı: Kişiselleştirme

Kişiselleştirme teması ve yaklaşımı uyarlama sunuştu kendini gösteriyor. Expedia’nın pazarlamadan sorumlu müdürlerinden Andrew Cocker dengenin nasıl da tüketicinin lehine bozulduğunu bilgi kaynaklarının tamamının açık hale gelmesine bağlıyor: “Önceden tüketici rezervasyon yapmak için bir turizm acentasına başvurmak zorundaydı. “Bilgili tüketici denizinde boğulmak istemeyen seyahat firmaları, daha kişiselleştirilmiş mesajlar içeren tüketici merkezli bir modele geçiş yapmalılar. Cocker bunu ”Tüketici üzerindeki kontrol gücümüz tüm zamanların en düşündüğünde.Ancak verileri daha etkin ve doğru kullanıp doğru zamanda doğru mesajı vererek doğru yolcu kitlesini hedeflediğimizden emin olabiliriz. ” sözleriyle yorumladı.

Kişiselleştirme üzerindeki artan odaklanma sektörün geniş ölçüde bir inovasyonun kıyısında olduğunu gösteriyor. HotelTonight gibi şiketler mobil cihazlar üzerinden oda servisi sunmayı planlıyor. Hilton ise odaları akıllı telefonlar aracılığıyla 360 derece açılı görsellerden gördükten sonra seçmenize izin verecek. HostelWorld pazarlama yetkilisi Ottakar Rosenberger bu alanda daha fazla yenilik beklediğini ve bu alanın yatırıma çok açık olduğunu belirtti.

Mobil Cihazlar: Araştırmaya Evet, Rezervasyona Belki

Expedia’ya göre mobil cihazlara yöneliş yavaşlamış değil. Andrew Cocker seyahat rezervasyonlarının %30’unun mobil cihazlar üzerinden yapıldığının altını çizdi ve bu oranın gelecek sen %50 dolaylarına geleceğini belirtti. Mobil cihazlar üzerine yapılan araştırmalar hızla artarken mobil cihazlar üzerinden rezervasyona geçiş hızı nispeten daha yavaş.

Seyahat endüstrisinin nasıl da hızla geçiş yaptığını anlamak; Hostmaker’ın Airbnb’nin en büyük servis sağlayıcısı konumuna yükselmesi ve 12 ay içinde kâr ve zararını dengelemesi örneğinden yola çıkılarak bakıldığında gerçekten çok kolay. Bu sektör ayakta kalmak için sürekli yatırım çekmek ve yenilik yapma konusunda hazır. Seyahat firmalarıysa dönüşmeye ve müşteri ilişkilerini güçlendirmeye adapte olmaya ihtiyaç duyuyor. HostelWorld’ten Ottakar Rosenberger’in sözleriyle ifade etmek gerekirse: “ Seyahatlerin sadece 3’te 1’inin online rezerve edilmesi daha gidilecek çok yolumuz olduğunu gösteriyor.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!