Dünyanın En Karlı 8 Şehri ! 0

  1. Valdez, Alaska

Görsel: @Pinterest
Görsel: @Pinterest

Amerika’nın en karlı bölgesi olarak bilinen Valdez, buzullaşmış Chugach Dağları ile çevrilidir ve yıllık ortalama 8 metrelik kar ile kaplanmış durumdadır. Bu küçük şehir 4000 kişiye ev sahipliği yapmakta olup, derin deniz balıkçılığı ve heli-ski yapan turistlerin uğrama noktasıdır.

  1. Aomori City, Tohoku, Japonya

Görsel: @Photo Pass Japan
Görsel: @Photo Pass Japan

Aomori şehri, okyanusta olması ve yüksek dağlar ile çevrili olmasından dolayı yıllık 8 metrelik kar almaktadır. Honshu adasının en kuzey vilayetinin başkenti olan Aomori, gür bitki örtüsü çevreleyen okyanus dağ ve göllerin bir yansıması olarak, Japonca’da mavi orman anlamında çevrilmektedir.

  1. Sapporo, Hokkaido, Japonya

Görsel: @Yasufumi Nishi / JNTO
Görsel: @Yasufumi Nishi / JNTO

Bu Japonya şehri yıllık ortalama 5 metrelik kar yağışı ile dünyanın en karlı bölgeleri arasındadır. Aynı zamanda Japon birası üretimi ile ünlüdür. Sapporo, 1972 de Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmış ve her yıl şubat ayında düzenlene kar festivalinde iki milyon turisti ağırlamaktadır. Festivalde kardan yapılmış bina heykeli yer almaktadır.

  1. Quebec City, Quebec, Canada

Görsel: @Travel Week Canada
Görsel: @Travel Week Canada

Kuzey Amerika’nın en eski şehirlerinden olan Quebec şehri, yıllık ortalama 5 metrelik kar yağışı ile, kış harikalar diyarı halini kutlamanın pek çok değişik yolunu bulmuştur.

  1. Toyama, Hokuriku, Japonya

toyama-castle-2

Japon denizinin kıyısında bulunan Toyama, yıllık yaklaşık 4 metrelik kar yağışı almakta ve yazları sıcak, nemli geçirmektedir. 1998 yılında Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı Nagano şehrinin yanında yer almakta ve Tateyama Kurobe Alpine gezi güzergahına da ev sahipliği yapmaktadır.

  1. St. John’s, Newfoundland and Labrador, Canada

Görsel: @Wikimedia
Görsel: @Wikimedia

Newfoundland ve Labrador vilayetinin başkenti olan St. John’s yıllık ortalama 3.5 metrelik kar, dondurucu yağmur fırtınaları ve Nisan ayına kadar kalan kar ile listede yer almakta. Kanada’nın en büyük ikinci metropoliten alanı olan şehir aynı zamanda en sisli, en rüzgarlı ve en bulutlu yerleri arasındadır.

  1. Syracuse, NY

Syracuse

Anneler gününde kar yağması ile bilinse de, Syracuse Üniversitesi öğrencilerine göre karlı günler ender oluyor. Şehir, kuzeydoğunun karına benzerliği ve yanı başında olan Ontario Gölü’nün etkisine sahip yıllık 3 metrelik kar ile baş edecek ekipmana sahiptir.

  1. Erie, Pennsylvania

Görsel: @Pinterest
Görsel: @Pinterest

Yıllık ortalama 2.5 metrelik kar yağışının yanı sıra göl etkisine sahip kar yağışının olduğu bölgeler için tipik olarak kışları soğuk geçirir.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe