Seyahat Teknolojisi 2040’ta Ne Durumda Olacak? 0

Büyüleyici bir seyahat teknolojisi devrinde yaşıyoruz, öyle ki aracılar, sağlayıcılar ve tüketiciler durdurulamaz bir hızda değişiyor.

Bu kaçınılmaz değişimin bir örneği olarak müşteri davranışı, hareketlilik, bağlantı ve farklı seçeneklerden etkileniyor.
Önümüzdeki 25 yıl boyunca seyahat eden kişi sayısının iki katına çıkması beklendiği düşünülürse, seyahat teknolojisinin rolü ve işlevi bunu kullananların hoşlanıp hoşlanmadığına göre değişecektir.

Durum böyleyken, 2040 yılına kadar pazardaki gezgin sayısından başka hangi öğeler değişecek?

1.Tüketiciler iki farklı gruba ayrılacak

İki farklı tatilci tipi oluşmaya başlayacak: Düşük maliyetli seyahate diğer herşeyden fazla önem verenler ve kendilerine özel deneyimler isteyenler.

Önümüzdeki 25 yıl boyunca aradaki bu fark büyümeye devam edecek. Tur firmaları kendi pazarlarında farklı ihtiyaçları gidermek için sundukları teklifleri çeşitlendirdikçe net bir kazanan ortaya çıkacaktır.

Örneğin Avrupa’daki TUI ve Thomas Cook gibi büyük tur şirketleri alt pazarın ihtiyaçlarını karşılayacakken daha küçük ve çevik firma ve seyahat acenteleri esnek ve dinamik paketler sunabilir.

Buna rağmen, dinamik paketleme yapanlar da bazı problemler yaşayacak…

2. Dinamik paketlemede düşüş yaşanacak

Seyahat acenteleri onyıllar boyunca esneklik ve kullanım kolaylığı sağlamanın bir yolu olarak dinamik paketlemeyi sundu.
Buna rağmen online seyahat acenteleri ve dinamik paketleme kullanan tur organizatörleri eğer sektörde iş yapmaya devam etmek istiyorlarsa , tekliflerine hatırı sayılır ölçüde değer katmalı.

Tedarikçiler doğrudan yer ayırmayı kolaylaştırırken, otel zincirleri de genel rezervasyon sitelerinden daha fazla uzaklaşacak.
Tüketiciler, tedarikçilerin internet siteleri aracılığıyla rezervasyon yaparak bu sorunu kendileri çözmeye başlayıp kendilerine özel paketleri yarattıkça, online seyahat acentelerinin hizmetlerine ihtiyaç duymayacaklar.

Online seyahat acenteleri eğer önümüzdeki 25 yıl içinde sektörde ayakta kalmak istiyorlarsa uygun maliyetli hizmet sunmak veya hizmetlerine değer kazandırmak için tekliflerini yeniden gözden geçirmeli.

3. Global Dağıtım Kanallarının(GDS) düşüşü

Seyahat acentelerine uzun süredir çok işlevli sistemler sağlayan GDS’nin rolü artık değişiyor.

Gün geçtikçe artan sayıda havayolları ve diğer tedarikçiler şu an Uygulama Programlama Arayüzü aracılığıyla kendi stoklarına doğrudan erişim sunuyor. Ayrıca rezervasyon teknolojisi tedarikçileri bundan yarar sağladıkça, tur firmalarının GDS tekliflerine de daha az talep oluyor.

4.Sektörde hayatta kalanlar

Resort otellere transfer sunan sektörün en büyük tur firmaları Avrupa kayak pazarının hala yalnızca %20’sini kapladığı için, kayak şirketleri sektörde iş yapmaya devam edecek.

Bağımsızların ise hala pazarlama stratejisi ve özel hazırlanmış kayak tatilleri ile büyümek için imkanı var.

Düşük ücretli havayolu şirketleri başarılı olmaya devam ettiği sürece; pazar çok büyük ve paylar rekabet etmek için çok küçük olduğundan uzun mesafeli uçuşlar onlar için daha az anlam ifade edecek.

Uzak mesafeli tur şirketleri de ‘kendin yap’ tarzı seyahat trendinden pek etkilenmeyecekleri için sektörde ayakta kalacaklar.
Her şey dahil tatilleri arayan tatilciler özel olarak hazırlanmış deneyimlerden ziyade paket anlaşmaların çekimine kapılacak, bunun sonucunda gemi seyahat firmaları, otobüs şirketleri, macera seyahatleri ve tema parklar zirveye çıkacaktır.

5. Müşterileri anlamak

Önümüzdeki 25 yıl boyunca daha kapsamlı veri talebi yükselmeye devam ettikçe, yazılım sektörü bireysel tedarikçilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve veri analizi ve raporlama için daha verimli çözümler sağlamak için kullanıma hazır teknoloji üretecek.

Henüz ileri derecede matematiksel analiz araçlarına geçiş pek yaygın olmasa da önemli trendler sektörün ilgi odağının karmaşık veri işleme sistemlerinden uzaklaştığını gösteriyor.

Bunun yerine şirketler veriyi kullanıcı dostu ve daha basit şekilde yönetip analiz ediyorlar.

Tedarikçiler kendi verileri hakkında daha derin bir anlayış edindikçe özel tasarlanmış analiz geleneksel yöntemlerle yer değiştirmeye ve kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.