Artık Almanlar Telefonlarından Reklam İzleyerek Metro Biletlerini Ödeyebilirler 0

Welectgo, birkaç dakikalığına dikkatinizi vermeniz ( ya da vermemeniz) karşılığında kazançlı çıkmanızı sağlıyor.

Akıllı telefonunuzdan birkaç reklam izleme karşılığında otobüs, metro ya da tramvaya ücretsiz bineceğinizi öğrenseydiniz bu reklamları izlemek istemez miydiniz? Tabii ki isterdiniz, özellikle de bir bilet için 5 kuruş dahi ödemek zorunda olmadığınızı öğrendiğinizde! Almanya’nın Düseldorf şehrinde WelectGo uygulaması bunu gerçekleştiriyor ve uygulama bu sayede o kadar popüler bir hale geldi ki biletler her gün birkaç saat içerisinde tükeniyor!

WelectGo, 4-20 saniyelik reklamları izleyen kullanıcılara ücretsiz otobüs ya da tren biletleri veriyor. Bir reklamı izlediğinizde (ya da görmezden geldiğinizde) 2.60 Euro (2.80 dolar) değerinde bilet doğrudan cihazınıza teslim ediyor. (Almanya’nın birçok şehrinde elektronik bilet uygulaması kullanılıyor) ve bu biletler şehir genelinde geçerli olup 90 dakikalık kullanım süresi olan biletler.

Sorun şu ki; uygulama çok popüler oldu ve WelectGo’nun yalnızca dört reklamıyla birlikte 2 sponsoru var ve deneme sürümünün yaklaşık olarak 1000 kez indirilmesi bekleniyordu. WelectGo biletleri satın almak için reklam gelirlerini kullanıyor ve bu sayede size tam kullanımlık biletleri veriyor, o günün gelirleri bittiğinde biletler de bitiyor.

Ancak bu sorun kolayca halledilebilir ve planın başarısı da adeta bir sponsor akışını garanti ediyor. Yolcular, daha fazla reklam spotu eklendiğinde yirmi reklam içerisinden dördünü seçebiliyorlar. Hizmet için giriş yaptığınızda WelectGo kişisel bilgilerinizi; doğum tarihiniz, e-posta adresiniz ve isminizi alıyor ve reklam verenlere anonimleşmiş veriler şeklinde sunuyor ve reklam verenler bir kişinin kaç kez reklamı izlediğini görebiliyor, bu da bütün gün boyunca bir bilet için aynı reklamları izleyemeyeceğiniz anlamına geliyor.

CityLab’dan Fergus O’Sullivan’a göre; Welectgo’nun tek hatası kronik bir şekilde talebi hafife alması gibi görünüyor.

O’Sullivan durumu şu şekilde özetliyor: “Bu durumun ortaya çıkacağını nasıl göremedikleri bir muamma. Uygulama, sizi 2.80 Dolar (2.60 Euro) ile ödüllendirmeden önce zamanınızın sadece 80 saniyesini alıyor. Biletinizi bir gelir biçimi olarak sayarsanız bunun anlamı kullanıcıların saatte 120 dolar kazanacaklarıdır. Bu reklamları izlemekten ne kadar nefret etseler de şüphesiz ki hiç kimse böylesine tatlı bir anlaşmayı tepecek kadar zengin değil”.

WelectGo bu uygulamayı diğer Almanya şehirleri için de genişletmeyi planlıyor ve görünüşe bakılırsa insanların şehir içi ulaşımları için bilet alma yöntemleri sayesinde bu plan çok uygun. Biletli geçişler için bir bariyer uygulaması söz konusu değil, her şey zorunlu bir dürüstlük sistemine bağlı, müfettişler rastgele trenlere biniyor, bilet kontrolü gerçekleştiriyor ve kaçak seyahat eden insanlara ağır cezalar kesiyor. Tabi ücretsiz seyahat etmek te mümkün ve birçok kişi bunu cuma günü ya da cumartesi günü geç saatlerde yani müfettişlerin sayısının az olduğu zamanlarda yapıyor.

WelectGo gibi uygulamalarla otobüse ya da metroya bilet almak zorunda kalmadan binebilirsiniz, ayrıca birkaç reklamı görmezden gelmek metroda hamburger yemenin iyi bir fikir olduğunu düşünen adamı görmezden gelmeye çalışmaktan daha iyidir!

Yine de reklamları izlerken teknik olarak biletiniz olmadığından eğer bir kontrol gerçekleşirse ne olacağını bilemiyoruz, fakat eğer bu durumu atlatabilen olursa bu tür durumlarda kesinlikle pragmatik insanlar olduklarından bu da bir Alman olacaktır. Diğer ülkeler reklam destekleyicisi olma konusunda bu kadar uygun olmayabilirler; fakat biliyoruz ki kesinlikle talep olacaktır.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.