Seyahat Sektörünün, 2017 Yılında “Influencer Marketing”e Odaklanması Bekleniyor

Melt Content Digital Breakfast’ta gerçekleştirilen bir panelde uzmanlar, Influencer Marketing (etkili kişiler aracılığıyla pazarlama)’in 2017 yılında, seyahat sektöründeki en büyük trendlerden birisi olma yolunda ilerlediğini belirtti.

Panelde, YouTube gibi online kanalların yükselişe geçmesi ve geleneksel TV reklamlarına duyulan güvenin belirlemelere göre düşüşte olmasıyla birlikte; bloggerlar, sektör uzmanları veya ünlü isimlerle gerçekleştirilen ve büyümekte olan pazarlama trendi üzerine konuşuldu.

Melt Content’in baş ticari yöneticisi Helena Hall: “Dünya, alışkanlıklarımıza göre değişiyor.

“Bir sektörde veya belirli bir uğraşta uzman olmaları halinde, herkes etki sahibi kişiler haline gelebilirler. Öyle düşünüyorum ki 2017 yılı, influencer marketing’te büyük bir yükselişe tanıklık edecek. Markalar, bunu bir fırsat olarak değerlendirecek.”

Hall, yakın dönemde yapılan araştırmaların, bugün insanların sadece %53’ünün TV reklamlarına güven duyduğunu gösterdiğini söyledi. Ayrıca, insanların %70’inin tüketici değerlendirmelerine ve yaklaşık %90’lık bir kesimin ise ‘tanıdıkları’ kişilerin değerlendirmelerine güvendiğini ekledi.

“Söz konusu, insanların ister bir podcast’te dinledikleri birisi, ister düzenli olarak takip ettikleri bir YouTube fenomeni olsun, doğal bir güven tesis edilir. Markalar, kendi hedef kitlelerine, bu kitlelerin halihazırda güvendiği bir kişi aracılığıyla seslenebileceklerini fark ettiklerinde, ürünlerini onların önüne yerleştireceklerdir.

“Müşteriler, bu etkileşimin para ile ilgili kısmını görmezler. Onlar zaten, etki sahibi kişiyle aralarında güven unsuruna sahiptirler.”

News UK’in seyahat direktörü Victoria Saunders ekliyor: “Kampanyalarımızda her zaman etki sahibi kişileri kullanmaktayız. Insider [Şehir Rehberleri] web sitesinde, Caitlin Moran’i New York’a koyduğumuzda ve içeriğin bir parçasını paylaştığımızda trafikte büyük bir artış gözlemledik. Eğer Jeremy Clarkson’dan gelen bir içerikten bir parça paylaşırsak, bu bir ilgi yaratır.

“Bu, onları bir araya getirmek ile ilgili.”

Saunders, turist platformu Destination Canada ile kaşif ve tarihçi Dan Snow’un yer aldığı bir kampanyanın popüler hale geldiğini belirtti.

“Bu, söz konusu hedefi satmak istediğimizi, buna inanmanızı istediğimizi ve aslında bu kişinin, satmak istediğimiz şeye inanan bir kişi olduğunu söylemek anlamına geliyor.”

Ancak, Cheapflights.com sitesinin idari yöneticisi Andrew Shelton, müşterilerin şüphelerinin ortaya çıktığını ve markalar adına konuşan etki sahibi kişilerin aklından geçeni fark ettiklerini belirtiyor.

“Seyahat sektöründe, kendilerini fazla öne çıkardıklarını düşündüğüm çok sayıda etki sahibi kişi bulunuyor ve bu kişilerin markadan markaya sıçradıklarını görebilirsiniz. Bunun pek çok örneği var.

“Biz bunu yapıyoruz, ancak bu etki sahibi kişiler, gerçekten zorluklar yaratabiliyor – onlar da bariz bir biçimde kendi markalarını yönetmeye çalışıyorlar. Bununla başa çıkabiliriz, ancak ben bu konuda kuşkuluyum. Kendilerini fazla öne çıkaranların gerçekte kendi söylediklerine inanmadıklarını söyleyebilirsiniz.”

Hall şu sözleri ekliyor: “Influencer Marketing ile birlikte, etki sahibi kişiler, kendi markaları oluyor. Bu işin doğru bir şekilde işlemesini sağlamak, iki markayı almak ve bunların birbirlerini desteklediklerinden ve birbirlerine uyum sağladıklarından emin olmaktan geçiyor.”

Melt Content’in CEO’su Dan Hart, etki sahibi kişileri kullanmanın kampanyaları harekete geçirebileceğini ekledi.

Hart: “[Influencer Marketing’e yönelik] Büyük bir taleple karşılaştık.”

“Harika bir içerik yarattığınız, ancak bununla ne yapacağınızı bilmediğiniz doğal bir nokta bulunuyor.

“Etki sahibi kişilerle beraber çalışmak, bunu güdüleyerek hayata geçirebilir.”

 

İnfluencer marketing sektörünün geçmişi çok olmamakla birlikte bu konuda bir çok çalışma yapıldı ve bir çok şirket çalışma yaptı. Eğer sizler bu konuda çalışma yapmak istiyorsanız İnfluencer Marketing Türkiye de bir çok firmanın içinde sıyrılan CCMedia ‘yı sizlere tavsiye edebilirim. Alanında tecrübe edinmiş çalışmaları ile bir çok çalışma yapmış ve uzman kadrosu ile iş planınıza uygun teklifler alabileceğiniz bir şirket diyebiliri.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!