Seyahat Sektöründeki Pazarlamacıların Bloggerlara Yönelmesi İçin 5 Neden

Okuyucu ve tüketici kitlesinin dijital çağa adapte olmasıyla birlikte seyahat bloggerları köşe yazarlarının yapamadığı arama motoru optimizasyonu, hedefleme ve özel içerik gibi konularda ön plana çıkmaya başladılar.

Turizm ofisleri ve firmalar da bunun farkında olacak ki artık dünyanın her yerinde Blogger eventleri ve tanıtım organizasyonları düzenlenmeye başladı. Özellikle TBEX (Travel Bloggers Exchange Programme) bu konuda başı çekmekte. Bu organizasyonda dünyanın dört bir yanından seyahat bloggerlerı, yazarlar, yeni medya içeriği üreticileri , sosyal medya ve seyahat profesyonelleri network oluşturmak için bir araya geliyorlar.

Neden pazarlamacılar bloggerlar ile iletişim kurmak için bu kadar hevesli dersiniz?

Birçok blogger, firmalar tarafından bir takım organizasyonlara davet ediliyor. Firmaların bloggerları hoş tutmak için yedirip-içirdiklerine masraflarını karşıladıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.

Bunun nedeni ise, artık yepyeni bir dönemde olmamız ve konvansiyonel organizasyonların bile dijitale daha iyi adapte olmak, kitleleriyle daha doğru-hızlı temasa geçmek için interneti birinci sıraya koymasıdır.

Tabi seyahat sektörü hala herkesi barındıracak kadar büyük. Ve hala aslında yazarlar ya da pazarlamacılar üzerinden değil de dijitale evrimini neredeyse tamamlamış nihai tüketicinin davranışları üzerinden bu değişimi gözlemlemek mümkün.

Bu değişimin avantajlarını birkaç maddede özetleyecek olursak:

Daha ucuz.

Bu gerçekle yüzleşmek gerek. Eskiden belki de onbinlerce lira verilerek yapılan tam sayfa gazete-dergi reklamları işe yarıyordu fakat günümüzde maalesef anlamını yitirdi. Eğer siz bu bütçeyi online mecralarda bloggerlara, Facebook-Google gibi online platform reklamlarına ayırırsanız neredeyse bütün ay boyunca daha fazla kişiye-daha doğru kişiye ve elinizdeki datalarla anlamlandıracağınız -davranışlarını gözlemleyebileceğiniz bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Ölçümlenebilir.

Dijital aparatlar yatırımınızın karşılığını daha iyi ölçümleyebildiğiniz ve diğer mecralarla kıyaslanınca kusursuza yakın bir sonuç aldığınız mecralardır.  Tam olarak kaç kişiye ulaşabildiğiniz hatta direkt satış kanallarına yapılan yönlendirmelerden ne kadar satış yapabildiğinize kadar bütün verileri elde edebilirsiniz.

Konvansiyonel medyada Nielsen ratingleme ve anket çalışmaları mevcut ama ne kadar kesin olduğu hala bir tartışma konusu.

Özelleştirilmiş içerik.

Sıradan bir şahıs günde yaklaşık 3000 adet reklama maruz kalıyor. İnsanlar artık çok fazla reklam ya da içerik görmekten sıkıldıkları için kendilerine hitap eden içerikleri görmek istiyorlar. Tabii bu noktada blog içerikleri daha kişisel ve hatta sanki iyi bir arkadaşınız birebir yaşadığı seyahat deneyimini paylaşıyormuş hissi uyandırdığı için okuyucuyu hızlıca yakalayabiliyor. Okunması daha kolay ve akıcı. Belki yazılar ve fotoğraflar profesyonel içeriklere göre pek rafine değil ama emin olun her yazının kendi dokusu yazıya daha farklı bir hava katmakta.

Arama motoru optimizasyonu (SEO).

Burada iş biraz daha teknik hale bürünüyor. Ama yüzlerce bloggerın markanız ve hizmetleriniz için yazdığı yazılar SEO değerinize büyük katkı sağlayacaktır. Ortaya çıkan yüzlerce kaliteli backlink Google gibi arama motorları nazarında ödüllendirilecektir.

Sıcak satış.

Affiliate marketing terimini hepiniz duymuşsunuzdur. Agoda ve Airbnb gibi firmaların en sevdiği pazarlama stratejilerinden biridir. Temel olarak bu sistem blogglerların konaklama ve uçuş firmalarının linklerini sitelerine gömmeleri ve oluşan satışlardan küçük komisyonlar elde etmelerini sağlayan bir yapıdır.

Bu şekilde herkesin memnun olacağı  “win-win” ortaya çıkıyor tabii ki.  Bloggerlar çok fazla olmayan ama sabit bir gelire sahip olabiliyorlar. Sitelerde bir gelir kalemi yaratıyor. Bu sistem sanki binlerce freelance satışcıyı sahaya sürmüş ve onların sizin adınıza satış yapmalarını sağlıyormuşsunuz gibidir.

Tabii burada başka avantajları da sayabiliriz ama öncelikli olarak “daha iyi, daha ucuz ve daha hızlı”  gibi özelliklerinden faydalanmak daha önemli gibi duruyor.

Dünya hızla değişiyor, yeni çağa adapte olmak için siz ne yapıyorsunuz peki?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!