Markalara Yenilikçi Bir Pazarlama Kanalı, Seyahat Blogları

Dünyada yıllardır uygulanan fakat ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan en yenilikçi pazarlama yöntemi bloggerlık (blog yazarlığı).

Dünyada yoğun olarak turizm markaları tarafından da tercih edilen bir mecra haline gelmeye başlayan bloglar son yıllarda Türkiye’de de markaların bu mecraları tercih etmesine neden oldu. Özellikle Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi markaların bu yönde eğilim sergilemeleri diğer markalarında seyahat bloglarını pazarlama mecrası olarak kullanmaya başlamasına neden olmaya başladı. Bu hem ülkemizin online pazarlamasını arttıracaktır, hem de markanızın dünyada uygun maliyetlerle pazarlanmasını sağlayacaktır.

Blog Yazarları Neden Önemlidir?

Uzakrota.com‘un kurucusu Gökhan Erdoğan‘a göre “Blog yazarlarının turizm markalarına ve destinasyonlarına pazarlama alanında olan katkıları gün geçtikçe artıyor. Turizm ve seyahat markaları ile blog yazarlarının işbirlikleri genellikle markanın seçtiği yazarı ağırlaması ile gerçekleşiyor. Blog yazarları hakkında bilmeniz gereken en önemli unsur ise her blog yazarının kendine has bir tarzı olduğu ve markayı kendi tarzıyla yansıtacağıdır. Seçtiğiniz bloggera güvenip markanızı anlatmanız ve onu serbest bırakmanız ortaya daha iyi sonuçlar çıkabilir ve önemli olan bir diğer konuda uygun projeye uygun bloggerın seçilmesidir. Örneğin; Çocuklara yönelik bir seyahat projesi için çocuklu bir anne blogger seçmek yerine single bir blog yazarını seçerseniz aile kavramını doğru yansıtıp başarılı bir projeye imza atamazsınız ya da bir restorantı tanıtmak için gurme blog yazarı getirmek yerine sıradan bir blog yazarı ile anlaşırsanız yine markanızı doğru lanse etmemiş olursunuz.”

“Bunun haricinde bazı şirketlerde site içindeki blogların kontrolünü de bloggerlara vermektedir. Bizde bunun neticesinde Uzakrota Kurumsal‘ı yayına alarak bu alanda birçok markaya hizmet vermeye başladık.”

Seyahat Blogları Pazarlaması Kimler için Faydalı Olur ?

 • Ülke Tanıtım Ofisleri
 • Destinasyonlar (Şehirler, Beldeler, vs)
 • Oteller
 • Havayolları
 • Araç Kiralama Firmaları
 • Seyahat Acentaları
 • Restoranlar – Kafeler

Blog yazarlarının anlık sosyal medya paylaşımlarını fotoğraflarla ya da videolarla destekledikleri için içerikleri arama motorlarında üst sıralarda çıkmaktadır. Yoğun takipçisi olan popüler bloglar otomatik olarak size ciddi bir izleyici kitlesi vaad etmekte. Sosyal medya mecralarını da aktif olarak kullanan seyahat bloggerlarıyla yapacağınız anlaşmada sadece blog sitelerinde post olarak yer almaya, blog içerisinde banner reklam anlaşmalarına ya da sadece sosyal medya hesaplarında yer almaya varana kadar farklı kombinasyonları bütçenize göre geliştirebilirsiniz.  Kendi bloglarının yanı sıra; Youtube, Facebook, Instagram, Twitter ve son zamanların popüler uygulaması Periscope gibi sosyal mecralar da blog yazarları tarafından pazarlama mecrası olarak kullanılmaktadır.

Uzakrota.com Top 24 Seyahat ve Gurme Blogu

Türkiye’de yüzlerce seyahat ve yemek blog yazarı mevcut, işte Seyahat Blogları Topluluğu‘na kayıtlı güvenerek markanızı teslim edebileceğiniz en iyi 24 gurme ve seyahat blog yazarı.

 1. Az Gezmiş – Hakkı ve Zehra Arslan Ceylan
 2. Çok Okuyan Çok Gezen – Sevil Mert
 3. I Can Travel – Kerimcan Akduman
 4. Şehir Notları – Gizem Telci
 5. Çay Çek – Gizem Torun
 6. Çelebi Alper – Alper Metin
 7. Çok Gezen Adam – Osman Kurt
 8. Gezip Gördüm – Sami Altınay
 9. Keşfetsene – Taflan Kandemir ve Barış Evrüke
 10. Super Nice Visit – Zehra Simay Serdaroğlu
 11. Harbi Yiyorum – Salih Seçkin Sevinç
 12. Keşfet Tv – Erkut Özen
 13. Kuyruksuz Uçurtma – İrem Özer
 14. Löplöpçüler – Semih Diken
 15. Lizard On The Road – Güneş Akdoğan
 16. Gezi Tozu – Burcu Canbulat
 17. Tadında Seyahat – Gürhan Kara
 18. Tatlı Gezgin – Gülçin Söğüt
 19. Gezmek Güzel – Orhan Tuna
 20. Seyyahca – Figen Karaaslan
 21. Plansız Gezgin – Bestami Köse
 22. Gezeceğiz – Erhan Tatlıcı
 23. Keşfettik – Sevda Serbest
 24. Gezgin Çift – Orkun ve Neslihan Özkaya

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!