Seyahat Fotoğrafçılığı Acıtır! 0

Seyahat fotoğrafçılığına ilgili misiniz? Gezdikçe çekmeye, çektikçe bağımlılık haline mi gelmeye başladı? Bağımlılık oldukça da tabi fotoğrafa pahalı yatırımlar yapmaya başladınız?

Evet, seyahat fotoğrafçılığı acımasızdır! Seyahat fotoğrafçılığı acıtır. Seyahat fotoğrafçılığı ağırdır.

Hayır, son üç cümleyi silelim ve hafif çantaya hem seyahat edip hem de nasıl eşsiz kareler yakalarız diye bir göz atalım.

1- Seyahat Edilecek Yeri İyice Araştırmak

Alacağınız lensler için en başta gerekliliğiniz gidilecek destinasyonu iyice araştırmak.
Hava durumu nasıl?
Konsere mi gitmek istiyorsunuz?
Vakitsizlikte sit alanları mi çekeceksiniz?
İnsanları fotoğraf çekmeye müsait mi?
Örneğin Avrupanın pek çok yerinde insanların, özellikle çocukların fotoğraf çekimine halk olumlu gözle bakmayacaktır.

2- Lens Seçimi

1. maddedeki sebep burayı çok etkiliyor. Gideceğimiz yeri araştırmak yanımıza alacağımız ekipmanı seçmekte çok önemli rol oynuyor. Ancak kendinize acı çektirmek istemiyorsanız, birbirine çok yakın aralıklı lensleri alıp omuzları yormamalıyız. Daha yürüyecek çok yer var.

Hangi lenslerimizi yanımıza alacağımıza karar verdiğimize göre, 3’e geçelim.

3- Gün Boyunca Taşınacak Çanta

Her gün ve her an birbirine benzeyen destinasyonlar gezmeyecekseniz, sırtınızda bütün yükü taşımaya gerek yok. Çok da küçük olmamakla birlikte kameranızı, ekipmanları, kişisel eşyalarınızı taşıyabileceğiniz bir çanta olmalı yanınızda. Belki akşam bir yemek turuna ya da gösteriye katılır ve çekimlerinizle seyahat anılarınızı paylaşmak istersiniz.

japan camera hunter

4- Aksesuarları Minimalize Etmek

Kendimize itiraf etmemiz gereken ufak bir nokta bu; uzaktan kumanda olmadan yaşayabilirsiniz, tripot uzun pozlama hayalleriniz yoksa gerekli değil. Yapmayın, seyahat tatildir, insanın kendisini keşfidir, seyahat fotoğrafçılığı es geçtiğimiz anları yaşayarak insanlara yaşatmaktır.

Ve minicik ağırlıklar sonra yük olabilir. Örneğin filtrenizi kabına koymak yerine lense takabilirsiniz.

5- Ağırlığı Eşitleyin

Seyahat, etkinlik, düğün fotoğrafçılığı gibi dış mekanda hareket isteyen alanların kötü yanı boyun ya da bel fıtığı tehlikesi barındırması. Sırt çantanız varsa iki omzunuza geçirmeyi ya da durakladığınızda yere bırakmayı unutmayın. Ve kesinlikle kamera askını kullanın, ama ağır bir kamerayı boynunuza asmayın. Hatta fotoğraf makinası çantanızın da bir ağırlığı olduğunu unutmayın.

IMG_1299

6- GoPro!

Video çekmeye bayılıyorsanız eğer kartınızı videolarla doldurmayın. Gopro sanırım geçtiğimiz yıllarda en kolaylık sağlayan icatlardan birisi oldu.

7- Fotoğraflar nereye kaydedilecek?

Siz de benim gibi garantici misiniz? Otel odasına geldiğim anda ilk yaptığım iş, bilgisayarımı açıp önce fotoğrafları bilgisayara, sonra da harici diske kaydetmek oluyor. İmkanım olsa bir harici diske daha kaydederim. Kötü bir özellik olduğunu düşünmüyorum. Çektiğiniz fotoğraflar sizin çocuklarınız gibi olmuyor mu? Evet ben de bunu diyordum.

Bonus: Seyahat fotoğrafçılığının en büyük özelliği çekim yaptığımız alanların doğal ve gerçek olmasına özen göstermek, ve bunun handikapı ise bize ait olmayan alanlara, tarihlere, yaşamlara müdahale ediyor olmamız. Dolayısıyla hikayemizi yaratırken kimseyi kırmamaya, sinirlendirmemeye, doğal yapıya ve yabani yaşama zarar vermemeye daha fazla dikkatli olmalıyız.

Kapak Görseli: @Bob Krist (National Geographic Society)

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.