Sabre Pazarlama Direktörü: “Yaptığınız Her Şeyin Merkezine Müşterinizi Koyun” 0

Chris Henz, Warren Buffett’in şirketlerinden birinde edindiği deneyimlerde dahil olmak üzere, Sabre’nin yeteneklerini geliştirmek ve “kılavuzlar oluşturmak değil fakat deneyimler yaratmak” üzere sahip olduğu deneyimlerini kullanıyor.

Kendisi, Sabre’in Londra’daki son STX etkinliğinde Travel Daily Media‘nın sorularını yanıtladı:

Mouser Electronics’deki rolünüzde dahil olmak üzere geçmiş deneyimleriniz Sabre’deki rolünüze ne şekilde yardımcı oldu?

Kariyerimin çoğunu yüksek teknoloji endüstrisinde bir ürün pazarlama profesyoneli olarak geçirdim, başlangıçta Motorola için çalıştım, milyonlarca dolarlık ürünü piyasaya sürdüm ve tüm dünyada seyahat ettim. Sabre’ye katılmadan önce, 6 ½ yıl boyunca, bir Warren Buffet şirketi olan Mouser Electronics’te tedarikçi pazarlama ekibine liderlik eden çalıştım. Tedarikçi pazarlamasında tedarikçilerimize – Intel, Texas Instruments, Panasonic – örneğin yeni ürünleri dolaylı kanal veya e-ticaret kanalıyla tanıttık.

“ İki yönlü pazarlama’ – müşterilere ürünleri tanıtmak ve tedarikçilere yetenekleri tanıtmak”

Ayrıca, Mouser’in dijital pazarlama yeteneklerini tedarikçilerimize tanıtmaya da yardımcı olduk. Müşterilere ürünleri tanıtmak ve tedarikçilere yetenekleri tanıtmak “iki yönlü pazarlama” idi. Şimdi aynı işletme anlayışını Sabre’de – tedarikçimizin ürünlerini (hava, otel, araba) müşterilerimize (seyahat acenteleri) tanıtmak ve Sabre’nin yeteneklerini (perakende, ticari satış ve dağıtım) hava ve konaklama ortaklarımıza tanıtmak- uyguluyorum.

Sabre’nin ürünleri için önümüzdeki iki yıllık süreçte hedefiniz nedir?

Sabre, NDC içeriğinin entegrasyonu da dahil olmak üzere önümüzdeki 24 ay boyunca heyecan verici yeni ürünler sunacak. Amacım bu ürünlerin müşterilerimiz için harika bir deneyim olmasını sağlamak. Tıpkı yeni Sabre Kırmızı Çalışma Alanını başlattığımızda söylediklerimiz gibi “deneyimler yaratmak işitiyoruz kılavuzlar oluşturmak değil”.

Çalışma süreniz boyunca seyahat endüstrisinde en çok ne değişti?

Seyahat endüstrisi, günümüzde birçok endüstri gibi inanılmaz bir hızla değişiyor. Yolcular çok iyi bilgilendirilmiş ve parmaklarının ucunda çok fazla bilgi var.

Bizim işimiz, seyahat acentelerini alakalı ve bu değişim dalgasının önünde tutmaya yardımcı olmaktır.

Sabre Seyahat Ağı’nın Başkanı Wade Jones’dan bu alıntıyı yapmaktan çok hoşlanıyorum: “$7T’luk seyahat endüstrisindeki değişimin en büyük itici gücü, seyahat dışı deneyimlerin belirlediği beklentiler.”

Sizinkiyle benzer bir kariyer yolunu takip etmek isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz? Herhangi bir iş başvurusu için nelere sahip olmalılar?

Ürün pazarlama ve ürün yönetim birbiriyle yakından ilgilidir. Teknolojiye ilişkin biri eğilime sahipseniz ve teknik bir yeteneğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, bu, kariyer yolunuzu şekillendirecektir.

Ancak, pazarlama için doğal bir yeteneğiniz varsa, kesinlikle ürün pazarlamada rol aramak isteyeceksiniz.

Bir pazarlama pozisyonu için başvururken doğal merakınızdan ve ürünün nasıl çalıştığını öğrenmeye istekli olduğunuzdan bahsettiğinizden emin olun – ve asla eğlenmeyi unutmayın ve de müşterinizi yaptığınız her şeyin merkezine koymayı unutmayın!

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.