Otellerin Neden 2017 Yılında Etkili İçerik Pazarlama Stratejilerine İhtiyaçları Var? 0

İçerik pazarlaması, bir otelin radarı olup; müşteri araştırması, rekabet ettiğiniz firmalardan haber alma, sektör analizleri, trendler, ekonomik işaretler ve rekabetçi faaliyetler gibi bilgileri emerek belgeleme gereksinimi ve ürün stratejisini belirlemektedir.

Sosyal medya, yeni medya ve yeni teknoloji ile içerik pazarlaması bir çok marka için online olarak iş yapmanın en etkili pazarlama yöntemi haline geldi. Reklam satın alma, e-mail listeleri satın alma gibi eski dijital pazarlama yöntemlerinin aksine içerik pazarlaması kaliteli içerik yaratmaya odaklanıyor.

İçeriklerinizi sıraya koyarak müşterilerinizin ilgi alanlarıyla birlikte yayınlarsanız, doğal olarak zaman içerisinde dönüştürebileceğiniz, yakınlaşma sağlayan, eğlenceli ve çekici bir içerik trafiği oluşturursunuz.

İçerik pazarlamasının yükselmesiyle birlikte, içerik yönetimi de dünya çapında yaygınlaşarak fenomen haline geldi.
Günümüzde, birçok marka bir içerik yönetim stratejisine sahip. 2017 yılında, otellerin etkili bir içerik pazarlama stratejisi uygulama yönünde değişikliğe gitmesi önem kazanıyor.

İçerik Pazarlama Stratejileri ve İçerik Yönetim Stratejileri

Kişisel bir perspektiften ele alacak olursam, yıllar boyunca içerik pazarlamasını ve içerik yönetimini iki ayrı öğe olarak ele aldım. Bu iki ayrı öğeye farklı yaklaşım stratejilerim vardı.

2016 yılında birkaç otele sosyal medya konusunda yardımcı olmak üzere karşıma mükemmel fırsatlar çıktı, bu da bana çok değerli dersler verdi.

Otellerin çoğunun geleneksel pazarlama stratejileri var, geleneksel pazarlama; müşterilerin sizi bulduğu, çoğunlukla çeşitli ödemeler gerçekleştirdiğiniz ve doğal arama motoru pazarlama yöntemleriyle günümüzdeki içerik pazarlamasının tam tersini oluşturuyor.

Bu tür pazarlama yöntemi pek çok otel için pazarlama bütçesinin neredeyse tamamını alıyor ve bu da çoğunlukla yıkıcı pazarlama teknikleriyle deneyimleniyor. Geleneksel pazarlama teknikleri hayatımızda ya da günlük rutinimizdeki bir anı bölebiliyor.

Yıllarca oteller için yapılan yorumlar yıkıcı oldu, bir TripAdvisor yorumu, bu yorumu okuyanın başka bir otel seçmesine neden olabiliyordu; fakat negatif ya da pozitif yorumlar hayati değildir.

Günümüzde genel olarak işletmeler daha yıkıcı piyasalara uyum sağlamalıdır. Yıkıcı pazarlamanın her türlüsü pazarlama ve tanıtımınız aracılığıyla hedeflediğiniz müşterilerin paradigmasını da değiştirecektir.

Yıkıcı bir markanın şu 2 hedeften birine sahiptir; gelişmekte olan bir pazarın talebine göre ürün ve hizmet tasarlamak ya da var olan bir ürün ya da hizmeti yeniden şekillendirerek mevcut tekliften memnun olmayan müşterilerin talebini karşılamak. Bu da hepimiz için yeni ve yeniden müşteri olanların üzerinde durabilmemizi sağlayan yeni bir geçiş yaratıyor.

İçerik pazarlaması ve içerik yönetim stratejilerini birleştirmek ise tüketicileri müşterilerinize ve destekçilerinize dönüştürmek için en iyi yöntem.

İçerik Pazarlama Metodolojisi

Günümüzde, aslında soysal medyanın tüketicileri satın alma yolunda etkilediği yıkıcı bir pazarın içerisinde yaşıyoruz, bazı raporlarda, tüketicilerin %75’inin alışveriş öncesi plan aşamasında arkadaş ve ailelerinin önerilerini izlemek üzere Facebook’u ziyaret ettiğini görüyoruz. Bu hala gördüğümüz bir şey ve bazı insanların satın alma öncesi planlamaları günler alıken 3/1’lik bir kısmın ise planlamaları birkaç saat sürüyor. Bu, 2017 yılında da görmeye devam edeceğimiz ve büyüyecek olan bir trend.

İçerik pazarlama ve içerik yönetimi arasındaki ayrımı hem kişisel seviyede hem de birlikte çalıştığım otellerle birlikte deneyimlediğimden beri bunu yansıtacak şekilde 2017 yılında bazı değişiklikler yapacağım.

Sosyal medya danışma hizmetim aracılığıyla, içerik pazarlama ve içerik yönetimi arasındaki boşluğu doldurmak amacıyla,kendimi otelleri eğitmeye ve yetiştirmeye adayacağım.

Değişim:İlk hedef, doğru akışı otel websitenize yönlendirmeye odaklanmaktır.

Dönüşüm:İkinci hedef,ziyaretçileri müşterilerinize dönüştürmektir.

Yakınlaşmak: Üçüncü hedef, potansiyel müşterileri yeni ve yeniden müşterilere çevirmektir.

Zevk: Dördüncü amaç, içerik pazarlama ve içerik yönetimi noktalarını birbirine bağlamaktır. Bu noktada otelleri, müşterilerini dikkat çekici içerik ve hizmetlerle şaşırtan ve zevk veren (ve umarım satın almalarını sağlayarak) ürün ve hizmetleriyle mutlu destekçiler haline getiren anlayışlı içerik markaları haline getiriyorum.

Doğru içeriği, doğru yer ve zamanda yayınlayarak, pazarlamanız amacınıza uygun ve müşterilerinize yardımcı olan ve yıkıcı olmayan bir hale gelecektir. Şimdi, insanların seveceği şekilde pazarlamanızı yapabilirsiniz.

Sonuç

Son birkaç yılda çok çeşitli sosyal medya rolleri gördüm, başarısızlıklarımdan, hatalarımdan, geri bildirimlerden, yaşanmışlıklardan, etkinliklerden, kitaplardan, kurslardan, arkadaşlardan, aileden ,danışmanlardan, otellerden, toplumdan, hesap verilebilirlikten, yönetici gruplarından, işletme ağlarından ve başarılarımdan öğrendim.

Öğrendiklerim ilerlememi sağladı ve 2017 yılında da yeni maceralarımı ve bilgilerimi sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyorum.

Benim için yeni bir yön, bana destek sağlayacağım otellere zaman ve bütçe ayırma açısından yardımcı olacak. Buradaki genel hedef hepimiz açısından zaman ve paradan tasarruf etmek.

En iyi bildiğim tek şey, otelleri bu konular üzerine eğitmek ve bu da oteliniz için değerli ve ilgili ipuçları vermeme yardımcı olacaktır.

İçerik, alışveriş öncesi süreçte tüketicilere yardımcı olarak sosyal satışa yönelen bir kaymaya sebep oluyor. İçeeiği, halihazırda rezervasyon yapmaya hazır potansiyel müşterileri ya da tereddütleri olan potansiyel müşterileri eğitmek üzere kullanacağız.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe