Otel Ödemelerinde Teknolojik Özgürleşme

Bugünün iş dünyasındaki en moda sözcüklerden biri: Fintech, finansal teknolojinin kısaltması. Bitcoin gibi genç yeni şirketlerden mobil cüzdanlara ve sanal kredi kartlarına, bu dijital devrimin hayatımızda yol açtığı dönüşümün sadece bir yolu. Ama birçok teknolojik devrimde olduğu gibi,bu alan da konaklama sektörünün geride kaldığı bir yer.

Birçok işletme faks makinelerini yıllar önce atarken, birçok otel hala “CNP” peşinatları ya da depozitoları için kredi kartı detaylarını almak için günlük olarak faks makinelerine dayanıyor. Bir kayıp ya da sıkışık faks ise gezginler, otel çalışanları ve turizm acenteleri için sıkıntı yaratmaya yetiyor.

Oteller ve seyahat pazarlamacılarının faks makinelerini değiştirebileceği, aynı zamanda işlem masraflarını ve muhasebe problemlerini azaltan birçok seçenek bulunmakta.

Mobil ödemeler kredi kartı işlemlerinin yerini alabilecek yeni bir seçenek. Bu metot ayrıca oteller için hem kendi satış noktası sistemlerine hem de sadakat programı hesaplarına ödemeleri doğrudan bağlamak için de harika bir yol.
Yine de mobil teknolojilerde dolandırıcılık şüphesi hala var ve ayrıca dünyanın birçok yerinde müşterilerin bu yöntemi benimsemesi beklenenden daha yavaş gerçekleşiyor. Buna ek olarak, mobil ödemeler hala işletmeler arası ve geniş miktarlardaki işlemler için uygulanabilir değil.

Bazı online seyahat acenteleri PayPal‘ı otellere peşinat ödemek için de kullanmaya başlamıştı. Ancak PayPal ticari kullanım için de ücret alıyor ve kullanıcılar ödemeleri garantiye almak için giriş yaptığında genellikle kredi kartına ihtiyaç duyuyor.
Sanal kredi kartları ise diğer bir seçenek. Bu kartlar daha güvenli ama yine de ücretleri var ve çoğu otelin bilgisayar sistemi bu yeni teknolojiyle uyumlu değil.

Bitcoin gibi alternatif para birimleri ve bunları destekleyen blok zinciri (Blockchain) teknolojisi çoğu gezgin için hala biraz fazla fütürist. Bu tür sanal para birimi sistemleri, banka, işlemci, borsalar ve takas odalarını aradan çıkararak, tedarikçiler, dağıtımcılar ve müşteriler için ödeme sistemini kökten değiştirme potansiyeline sahip.

Dijital ödeme konusundaki köklü değişimin henüz ilerleyeceği uzun bir yol var diyebiliriz. Şu an kullanılan bazı teknolojiler yok olacakken birçok yenilik ortaya çıkacak. Yazarın önerisi ise şu: Alandaki gelişmeleri takip edin ve katılmak için doğru zamanı bekleyin. Masrafları kısarak ve süreci otomatikleştirerek işinizi geliştirme potansiyeliniz bir hayli yüksek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!