Orange Cruises Ülke Müdürü Tolga Ünalsın Röportajı

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

Hoşbulduk. Ben turizm sektörüne incoming ile başladım. İlerleyen zamanlarda Türkiye’nin önemli tur operatörlerinde yurtdışı turlar müdürlüğü yaptıktan sonra 2011 senesinde Malta merkezli Orange Cruises ile cruise sektörünü ile tanıştım ve o yıldan beri de Orange Cruises’ın Türkiye müdürlüğü görevini yapıyorum. Ayrıca yaklaşık 7 sene Voyager seyahat dergisinin turizm danışmanlığını yaptım.

Bize biraz Orange Cruises hakkında bilgi verebilir misiniz?

Orange Cruises Türkiye’de 2009 senesinden beri hizmet veriyor. Malta’da biri 1947 yılında kurulmuş olan Mondial ve 1950 yılında kurulmuş olan SMS turizm şirketlerinin resmi olarak 2011 senesinde yaptıkları şirket evliliği ile de Orange Travel Group kurulmuş oldu. Orange Cruises Türkiye de Orange Travel Group’a bağlı olarak faaliyetlerini göstermektedir. Önemli gemi şirketlerinin Türkiye temsilciliğini yapmaktayız.

Orange Cruises olarak sektördeki hedefiniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sektörde gerekli güveni sağladıktan sonra şimdiki hedefimiz gemi turlarının seyahat eden toplumun birçoğunun seyahat kültürleri arasında yerini almasıdır ve daha çok gemi yolcusuna ulaşmaktır. Nüfus ile bağdaştırdığımızda cruise sektörü maalesef ülkemizde gerekli ilgiyi görmüyor. Oysaki hemen hemen aynı nüfus sayısı olan Almanya’da Türkiye’nin yaklaşık 25 katı cruise yolcusu her yıl gemi seyahatlerine katılıyor.

Sektörde bilinen, güvenilen ve her sene artan satışlarımız ile önemli bir oyuncu konumundayız.

Orange Cruises’in teknolojik yatırıma ayrılan bütçesi ne kadar?

Orange Travel Group olarak yaklaşık son 5 yıllık bir teknolojik yatırıl yapıldı. Bu da yaklaşık 1.2 milyon Euro oldu. Özellikle önemli gemi şirketlerinin sistemlerini tek bir platformda buluşturarak B2B olarak acentalara rezervasyon olanağı sağlayan bu sistem Malta’da kullanılmaya başlandı. Gerekli birkaç uyarlama ile de önümüzdeki günlerde bu sistemi Türkiye’de biz de kullanmaya başlayacağız.

Hangi markaların temsilciliklerini üstlendiniz?

Türkiye’de Costa Cruise, Hurtigruten, Norwegian Cruise Line, PG Cruises, Ponant Cruise, Silversea, Hapag Lloyds, Amawaterways, Disney Cruise’un temsilciliklerini üstlendik.

Cruise ile yolculuk Türkiye’de halen pahalı görünen bir kavram. Peki geçmişe göre bunu nasıl görüyorsunuz?

Evet hala maalesef bu şekilde biliniyor ama gün geçtikçe sektörü takip eden yolcular aslında bu kavramın da yersiz olduğuna tanıklık ediyorlar. Geçmiş yıllarda yolcu gemilerinin azlığı yeterli talebi karşılayamadığı için pahalı bir kavramdı. Fakat günümüzde arz ve talep dengesi birbirini karşıladığı için fiyatlar makul seviyede. Örneğin biz 14 gecelik Mauritius, Seyşeller, Madagaskar gemi turunu uçak dahil 1299 Euro’dan başlayan fiyatlar ile sattık geçtiğimiz Aralık ayı kalkışı için. Belki ilk etapta 1299 Euro pahalı gibi görünebilir fakat 13 gece gemide tam pansiyon konaklama, yaklaşık 10 saatlik uçak yolculuğu, transferler, tur lideri hizmetini düşündüğünüzde makul olduğunu görebileceksiniz. Acentalar da bu rakamı taksitlendirdiği için aslında ulaşılabilirliği daha da artıyorç

Cruise yolcularının en çok sorduğu sorular, tedirginlik duydukları konular neler oluyor ve ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Özellikle ilk kez seyahat eden yolcuların tabii ki daha çok soruları oluyor. Çünkü herşeyden önce yabancı oldukları bir seyahat biçimi ve risk almak istemiyorlar. Genelde kabinleri soruyorlar. Kabin farklılıklarını, gemide sıkılıp sıkılmayacaklarını, gemiden iniş ve binişleri, yabancı dilden kaynaklı tedirginlikleri gibi sorular geliyor. Bütün bunlar ile ilgili biz acentalara belirli zamanlarda eğitimler veriyoruz ki kendi yolcularına da bilgi sunabilsinler. Ayrıca gemi turlarımızın %95’i Türkiye’den bir tur lideri eşliğinde gidiyor. Dil konusunda tüm tedirginlikleri bertaraf ederek yolcuların kendilerini daha da güvende hissetmelerini sağlıyoruz.

Gemilerdeki teknolojiler seçimleri etkiliyor mu?

Açıkçası genç yolcular seçimlerinde bunu ön planda tutuyorlar. Teknolojik yönden daha gelişmiş gemiler gençlerin daha çok ilgisini çekiyor ve gemide vakit geçirirken teknolojik gemilerde sıkılmayacaklarını düşünerek seçim yapıyorlar. Zaten gemi firmaları da daha çok genç yolcuyu çekmek, sosyal medyada daha çok paylaşım yapılıp gemi tanıtımına da katkı sağlamak adına yeni gemilerini daha teknolojik yapıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde National Geographic’in gemi versiyonu olan Hurtigruten ile anlaşma gerçekleştirdiniz. Biraz bilgi alabilir miyiz?

Malta’da Hurtigruten yetkilileri ile bir araya geldik ve Türkiye de dahil olmak üzere temsilcilik yetkisini içeren anlaşma sağladık. Hurtigruten alışılagelmiş gemi yolculuklarından farklı konsept sunan keşif gezileri sunuyor. Özellikle Norveç kıyılarını kuzeyden güneye keşfedilmesini sağlayan hergün kalkışlı gemileri var. Kışın 12 günlük gemi yolculuğunda Kuzey ışıklarını görme garantisi veriyor. Şayet görülemezse 5 veya 6 günlük bir gemi turu hediye ediyor. Norveç dışında Grönland, İzlanda, Svalbard, Alaska, vb keşif yolculukları yapan rotaları var. Konularında uzman ekibi gidilen yerler hakkında sunumlar yapıyor, kara turlarına da bizzat kendileri katılıyorlar. Bu sene ve 2020’de inecek gemileri ise Hybrid teknolojisi kullanılarak üretiliyor ve doğa dostu gemiler olarak misyonu ile bağdaşıyor.

2019 yılında popüler olacağını düşündüğünüz destinasyonlar var mı?

2019’da özellikle kış aylarında Uzakdoğu rotalarının fiyat avantajı ile popüler olacağını düşünüyorum. Uzakdoğu rotalarında Maldivler, Sri Lanka, Hindistan, Singapur, Tayland, Malezya görülecek yerler arasında.

Onun dışında yaz ayları için de Baltık ve Norveç Fiyordları popüler destinasyonlar arasında yerini alacaktır.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Gemi yolculukları seyahat etmenin yolcu açısından avantajları bol yanı. Herşeyden önce kısa sürede birçok yer görülüyor. Genelde gece seyir edildiği için gündüzleri gözünüzü ayrı bir limanda açabiliyorsunuz. Bavulunuzu devamlı boşaltıp toplama derdiniz olmuyor. Çocuklu aileler için birçok gemi firması özellikle 17 yaşa kadar çocuklardan sadece vergi veya cüzi bir ücret alarak fiyat olarak da avantaj sunuyorlar. Gemi içi dinlenme ve eğlence alanları tercihinize göre size olanaklar sunuyor. Akşam yemeklerinde yemeğiniz masanıza servis ediliyor. Tabii açık büfe restoranını kullananlar ise istediği yemeği kendi seçerek yiyebiliyorlar. Kısacası avantajları bol olan bir seyahat biçimi olan cruise yolculuğunu mutlaka deneyimlemek gerekiyor.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!