Online Değerlendirmeler Seyahat Endüstrisini Nasıl Değiştiriyor

Online değerlendirmeler, seyahat bağlantılı işletmelerin kendilerini pazarlama yöntemlerini olduğu kadar bireylerin seyahat etme biçimlerini de değiştirmeye devam ediyor.

Seyahat değerlendirmelerini yönetmenin ve takip etmenin önemi, eMarketer’in “Gezgin Değerlendirmeleri: Online Topluluklar Pazarlama Stratejilerini Yeniden Şekillendiriyor.” başlıklı, yeni yayınlanan raporunda bir kez daha vurgulanıyor. Rapor; TripAdvisor, Booking.com, Expedia, Yelp ve Travelocity gibi online değerlendirme sitelerinin nasıl görünürlük ve otorite niteliği kazandığını ve dolaysıyla işletmeler için yeni fırsatlar ve zorluklar sunduğunu ortaya koyuyor.

Rapora göre:

  • TripAdvisor, Mart 2013’te 100 milyon online değerlendirme seviyesini aştı ki bu sayı yıldan yıla %50’lik bir artışa işaret ediyor.
  • Trivago (34 milyon), Booking.com (20.8 milyon), HolidayCheck (10 milyon), Hotels.com (7 milyon), Agoda (4+ milyon), Hostelworld (3.5 milyon), Expedia (3+ milyon), Yelp (oteller ve seyahat bağlantılı işletmeler için 1.5+ milyon), ve Travelocity (0.5 milyon) gibi benzer değerlendirme siteleri de kendi kayda değer gezgin değerlendirmesi paylarını toplamaktadır.
  • TripAdvisor’un TripBarometer anketinin katılımcılarının yarısından fazlası – tam olarak %51’i – konakladıkları otel ya da lokasyon ile ilgili bir değerlendirme yazdıklarını söyledi. Dahası, %41’lik bir kesimin, konakladıkları oteli ya da lokasyonu arkadaşlarına ve ailelerine sosyal ağlar, online değerlendirme toplayıcılar ya da e-posta aracılığı ile tavsiye ettikleri belirlendi.

Değerlendirme sayılarındaki patlama – ve gezginlerin bu değerlendirmelere daha fazla güven duyuyor olması-, karşılık olarak, otel ve seyahat endüstrisindeki işletmelerin sahiplerinin müşterileri ile olan iletişimlerinin biçimini etkiliyor. eMarketer, teyit edilmiş online değerlendirmeleri kendi web sitesinde topladıktan sonra, bunları TripAdvisor platformuna aktaran Wyndham Hotel grubu örneğine işaret ediyor.

Wyndham’ın pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Flo Lugli: “Pazarlama, tüketicileri temelde hakim konuma yerleştiren evrimsel aşamalardan geçti ve bizler, artık markalarımızın verdiği mesajların kontrolüne %100 sahip olmadığımızı kabul etmeliyiz.” diyor. “Pazarlamacılar, herhangi bir şey için kitle kaynak kullanımına başvururlar ise, cevap verme konusunda istekli olmak ve herhangi bir yöntemle ya da herhangi bir şekilde geri bildirim sunmak zorunda olacaklardır. Müşterilere fikirleri sorulduğunda, onların beklentileri, bu fikirlerinin kullanımı ile bir şeyler yapılacağı yönündedir.”dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!