Düşük Maliyetli Uçak Firmaları İş Seyahati Rezervasyonlarını Nasıl Arttırabilir?

İş seyahati gerçekleştirenler yolculukları esnasında gereksiz derecede dikkat dağıtan şeylerle rahatsız edilemez. Onlara göre vakit nakittir, bu yüzden daha iyi koltuklar, hızlı geçiş (fast boarding) ve esneklik için ekstra ödeme yapmak istiyorlar.

Ryanair ve easyjet gibi diğer düşük maliyetli hizmet sunan taşıma firmaları da bu durumun farkına vardılar ve artık iş seyahati gerçekleştirenlere, seyahat acentaları aracılığıyla istedikleri ekstra hizmetleri kâr sağlayan gezgin segmenti sayesinde sunabiliyorlar.

Ancak, düşük maliyetli hizmet sağlayan uçak firmalarının ve hibrit firmaların seyahat acentası kanalıyla yaptıkları kurumsal harcamaları sınırlandırabilmeleri için yakalayabilecekleri çok daha fazla fırsat var.

Bugün, Amadeus’u kullanan 50.000’den fazla seyahat acentasının, iş seyahati gerçekleştirenler için, düşük maliyetli hizmet sunan havayolu firmalarına yaptıkları rezervasyon sayısında artış olduğunu görüyoruz. Geçen yıl Amadeus aracılığıyla iş seyahati gerçekleştirenlerin, düşük maliyetli hizmet sunan havayolu firmalarına yaptırmış oldukları rezervasyon sayısı hemen hemen 20 milyondu ve bu sayı geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, düşük maliyetli uçak firmalarının rezervasyon oranlarının 2015’de %11 oranında artmış olduğunu görüyoruz. Bu önemli bir gelişme; fakat yalnızca bir başlangıç.

Ryanair, iş seyahati gerçekleştirenlere yönelik “Business Plus Fare” tarifesi ile sağlanan paket hizmetlere dahil oldu ve bu stratejiyi kurumsal seyahat pazarında başarılı bir şekilde uygulayarak daha yüksek verim elde etti. Ayrıca, Ryanair bu tarifeyi dünya çapında bütün Amadeus acentaları için hiçbir ek ücret ödemeden tam kanal eşitliğini sağlamak ve dolaylı dağıtım tekliflerinden de en iyi şekilde yararlanabilmek için kullanışlı bir hale getirdi.

Easyjet kendilerine özgü kapsayıcı ve esnek tarife teklifleri geliştirerek kurumsal seyahat alanında ilgiyi üzerine çekti. Kuruluşların ve iş seyahati gerçekleştirenlerin ihtiyaç duyduğu yiyecek-içecek hizmetini de sunarak, iş seyahati gerçekleştiren müşterilerinin %20’si sayesinde Avrupa’nın milyar dolarlık pazarından istifade ediyor.

Bu yeni, iş odaklı tarifeler ile birlikte, düşük maliyetli ve hibrit içerikli bu teklifleri sunan seyahat acentaları da karşılığını alıyor. Artık seyahat acentaları 5 kat daha hızlı rezervasyon yapabiliyor ve gidiş-dönüş rezervasyon başına 3 Euro tasarruf edebiliyor, ayrıca bu firmaların küresel koltuk payı da giderek artıyor. Bu alanda çok daha fazla fırsat mevcut.

Amadeus, 80’in üzerinde düşük maliyetli hizmet sağlayan uçak firmasının ve hibrit firmanın tarifelerinin dağıtımını gerçekleştiriyor ve son 5 yılda bu sayıda daha öncesine göre 2 katından fazla bir artış oldu.

Görsel Kaynağı: Vuela Masalto

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!