Seyahat Değerlendirme Siteleri, Rehberlerin Önünde Yer Alıyor 0

Pek çok gezgin, seyahatler, lokasyonlar ve oteller hakkında bilgi edinmek için TripAdvisor gibi seyahat değerlendirme sitelerine başvuruyor. Gerçekte, bir bilgi kaynağı olarak, TripAdvisor, sıralamada kişisel önerilerin, basılı rehberlerin, seyahat bloglarının ve uygulamalarının önünde yer alarak online değerlendirmelerin, tüketici ve gezgin davranışını etkileyen güçlü faktörlerden biri olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Yakın zamanda World Travel Market tarafından yayınlanan bir raporda, gezginlerin %27’sinin TripAdvisor’u seyahat planlama ve tatile çıkma etkinliği için en güvenilir kaynakları olarak kabul ettikleri görülmüştür. Seyahat ve otel değerlendirme siteleri, arkadaşların ve aile üyelerinin kişisel önerilerinin (%18), turist platformları web siteleri ile basılı rehberlerin (her ikisi de %14) ve seyahat blogları, seyahat uygulamaları ile sosyal medyanın (her biri %3’lük bir paya sahip olmak üzere) önünde yer almıştır.

Rapora göre: “Gezi değerlendirme siteleri hakkındaki süregiden ve değerlendirmelerin geçerliliği ve güvenilirliğinin yanı sıra sitelerin bu yönde gelişmek yolundaki çabalarını da içeren tartışmalara rağmen, bu siteler İngiltere’deki tatilciler için, tatillerini planlamaya sıra geldiğinde başvurdukları en güvenilir ve temel kaynak olma özelliğini hala korumaktadır.

World Travel Market Sektör Raporu” başlığını taşıyan rapor, İngiltere’de bulunan ve her biri 2015 yılında minimum 7 günlük bir yaz tatiline çıkmış olan 1,000 gezginin anket yanıtlarını değerlendirmeye almıştır. Rapor ayrıca Vietnam, Myanmar, Kamboçya, Sri Lanka, Endonezya, Filipinler, Malezya, Meksika ve Arjantin’i, görünürlük kazanan seyahat lokasyonları olarak belirlemiş ve her 10 tatilciden neredeyse 6’sının hala, Lonely Planet tarafından yayınlananlar gibi geleneksel, basılı rehberler kullanmayı sürdürdüğünü ortaya koymuştur.

World Travel Market raporunun içerdiği bilgiler, ağırladıkları gezginler tarafından oluşturulan otel değerlendirmelerini takip etmek ve yönetmek isteyen yöneticiler ve işletme sahipleri için kritik önem taşıyor. Henüz birkaç hafta önce, Choice Hotels Europe’un yaptığı bir diğer çalışma, Avrupalı otel yöneticilerinin/sahiplerinin %63’ünün her hafta 1 ile 3 saat arasında bir süreyi değerlendirme sitelerini takip etmekle, gezgin ve konuk değerlendirmelerini okumakla ve bu kişilerin kendileri hakkında söylediklerine cevap vermekle geçirdiğini ortaya koymuştur.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.