Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tüketiciler harcama yaptıkları firmaların kişisel bilgilerini güvenli bir şekilde muhafaza etmelerini bekler. Ayrıca kredi kartı ile yapılan harcamalarda da sorumluluk sahibi ve güvenilir firmalarla çalışma arzuları vardır.

Yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin %63’ü güvenlik açığından kaynaklanan sorunlarda birincil olarak firmayı sorumlu tutmakta. Özellikle satın alma teknolojilerinin geliştiği günümüzde yüksek meblağlı harcamaların yapıldığı seyahat sektöründe bu durum çok büyük bir risk.

Bir siber saldırı durumunda bile firma itibarı risk altındadır. Birçok firma bu gibi durumlarda itibar kaybının yanı sıra marka imajı, marka değeri ve pazar payı kayıplarını rapor etmişlerdir. Siber saldırı gibi bir durumda firmalar ortalama %15 gibi bir oranda eski müşteri kaybına uğramaktadır.

İşin iyi tarafı güvenlik konusunda ciddi çalışmalar yapan firmalar ise tüketiciler tarafından ödüllendirilmekte.

WorldPay‘in yaptığı bir araştırmaya göre Avustralya ve Brezilya’da  %25 oranında bir tüketici websitesini güvenli bulmadığı için alışveriş sepetindeki ürünleri satın almadan siteyi terk etmektedir. Aynı araştırmada websitesinde bulunan güvenlik sertifika logolarının müşteri  tercihlerini olumlu yönde etkilediği belirtilmiştir.

Ana sayfada yazılan bilgilerden ödemenin gerçekleştiği bütün satın alma sürecini ele alacak olursak, bilinen ve itibarlı bir markanın websitesinin tüketicinin kendini güvenli hissetmesindeki en önemli faktör olduğu aynı araştırmada ortaya konulmuştur.

Ödeme sistemlerini ve güvenliği ciddiye alan firmaların müşteri güvenini kazandığı ve daha iyi bir satın alma deneyimi sağladığını söylemek yanlış olmaz. Bu sayede rekabette bir adım öne geçecek firmaların müşteri sayısı ve gelir artışı da hatırı sayılır bir oranda artış gösterecektir.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz